Ulrika Beskow är medlem i styrelsen för Ramsbergs Handel Ekonomiska förening. Foto: Jennie Einarsson
Butiken rymmer det mesta man kan tänkas behöva, allt från kattmat och grillkol till fryspizza. Foto: Jennie Einarsson
Butiksskylten visar tydligt var Lanthandeln finns. Foto: Karin Rydberg
Här öppnar invånarna i byn sin egen livsmedelsbutik
Ulrika Beskow är medlem i styrelsen för Ramsbergs Handel Ekonomiska förening. Foto: Jennie Einarsson
Butiken rymmer det mesta man kan tänkas behöva, allt från kattmat och grillkol till fryspizza. Foto: Jennie Einarsson
Butiksskylten visar tydligt var Lanthandeln finns. Foto: Karin Rydberg
Här öppnar invånarna i byn sin egen livsmedelsbutik
Efter att Ramsberg har varit utan en butik under två års tid, har nu invånarna i byn tagit saken i egna händer och öppnar en egen modern lanthandel. Genom den ekonomiska föreningen Ramsbergs Handel äger 270 medlemmar affären tillsammans.
– Den obemannade butiken är framtiden på landsbygden, ett slags lanthandelns revansch, säger Mirjam Björkman ordförande i föreningen.
Belägen i en del av Ramsbergs Församlingshem mitt i byn har man den senaste tiden arbetat hårt med att färdigställa den nya lanthandeln. Med hjälp av ett beviljat investeringsbidrag från Länsstyrelsen Örebro län, ur Landsbygdsprogrammet har man fått möjlighet att bland annat kunna anlita en byggfirma.
– Utöver det så är det frivilliga krafter som har målat väggarna och satt upp hyllor, färgen har Colorama i Lindesberg bidragit med. Vi har också haft både frivilliga och företag som har satt upp belysningen, berättar Ulrika Beskow som är kassör i föreningen.
Den fina nyansen av grönt som pryder väggarna i Lanthandeln skänktes till föreningen av Colorama i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Affären kommer att bli en modern obemannad butik som är öppen dygnet runt, alla dagar i veckan där man går in med hjälp av sin mobiltelefon och bankID. Med hjälp av ett antal kameror i butiken så kommer man att kunna övervaka butiken.
– Många äldre är lite oroliga för tekniken, men vi kommer att ha butiken bemannad någon timme per dag inledningsvis för att undervisa om hur man gör när man handlar. Det finns också andra möjligheter om man inte har Mobilt BankID, det kommer vi att kunna lösa, förklarar Ulrika.
Fredrik Brolund från styrelsen visar upp det nya kassasystemet där man själv scannar in och betalar sina varor med kort. Foto: Jennie Einarsson
I butiken finns produkter som de flesta behöver så som toalettpapper, kattmat och hygienartiklar, samt ett brett basutbud av varor.
– Jag har tittat runt här och känslan är att jag behöver inte handla med mig någonting hem från andra matbutiker, vi kommer att kunna köpa allting här. Det enda skulle vara att man behöver bära med sig en flaska vin, säger Fredrik Brolund från styrelsen med ett skratt och syftar på att det inte finns ett systembolag.
I en del av Ramsbergs församlingshem mitt i byn finns numera Ramsbergs Handel. Foto: Jennie Einarsson
Dock har man planer på att i framtiden eventuellt kunna bli ett ombud för just detta.
– Vi kommer även ha paketskåp från Budbee Box, avtalet är påskrivet och klart så vi väntar bara på att få boxarna levererade. Sedan finns tankarna även på att kunna bli ombud för både apotek och Systembolaget, men då krävs det att man har bemanning och vi är inte riktigt där ännu, berättar Fredrik.
Nu har det mesta har funnit sin plats på hyllorna. Gunvor Persson är en av de frivilliga som hjälpt till med arbetet att ställa iordning butiken. Foto: Jennie Einarsson
Nu står i princip hela butiken färdig, den sista leveransen som innehåller färskvaror så som frukt och bröd väntar man under nästa fredag lagom till den efterlängtade invigningen lördag den 22 oktober kl. 12.00.
– Frysvarorna fick vi idag och kassasystemet är testkört så nu hoppas vi bara att folk kommer hit och handlar, det hänger ju på det. Vi vill ju även att grannbyarna som exempelvis Stråssa, Kloten och Löa känner att det är deras affär också, alla är välkomna, avslutar Gunvor Persson som är en av de många frivilliga från byn.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...