Ulrika Beskow är medlem i styrelsen för Ramsbergs Handel Ekonomiska förening. Foto: Jennie Einarsson
Butiken rymmer det mesta man kan tänkas behöva, allt från kattmat och grillkol till fryspizza. Foto: Jennie Einarsson
Butiksskylten visar tydligt var Lanthandeln finns. Foto: Karin Rydberg
Här öppnar invånarna i byn sin egen livsmedelsbutik
Ulrika Beskow är medlem i styrelsen för Ramsbergs Handel Ekonomiska förening. Foto: Jennie Einarsson
Butiken rymmer det mesta man kan tänkas behöva, allt från kattmat och grillkol till fryspizza. Foto: Jennie Einarsson
Butiksskylten visar tydligt var Lanthandeln finns. Foto: Karin Rydberg
Här öppnar invånarna i byn sin egen livsmedelsbutik
Efter att Ramsberg har varit utan en butik under två års tid, har nu invånarna i byn tagit saken i egna händer och öppnar en egen modern lanthandel. Genom den ekonomiska föreningen Ramsbergs Handel äger 270 medlemmar affären tillsammans.
– Den obemannade butiken är framtiden på landsbygden, ett slags lanthandelns revansch, säger Mirjam Björkman ordförande i föreningen.
Belägen i en del av Ramsbergs Församlingshem mitt i byn har man den senaste tiden arbetat hårt med att färdigställa den nya lanthandeln. Med hjälp av ett beviljat investeringsbidrag från Länsstyrelsen Örebro län, ur Landsbygdsprogrammet har man fått möjlighet att bland annat kunna anlita en byggfirma.
– Utöver det så är det frivilliga krafter som har målat väggarna och satt upp hyllor, färgen har Colorama i Lindesberg bidragit med. Vi har också haft både frivilliga och företag som har satt upp belysningen, berättar Ulrika Beskow som är kassör i föreningen.
Den fina nyansen av grönt som pryder väggarna i Lanthandeln skänktes till föreningen av Colorama i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Affären kommer att bli en modern obemannad butik som är öppen dygnet runt, alla dagar i veckan där man går in med hjälp av sin mobiltelefon och bankID. Med hjälp av ett antal kameror i butiken så kommer man att kunna övervaka butiken.
– Många äldre är lite oroliga för tekniken, men vi kommer att ha butiken bemannad någon timme per dag inledningsvis för att undervisa om hur man gör när man handlar. Det finns också andra möjligheter om man inte har Mobilt BankID, det kommer vi att kunna lösa, förklarar Ulrika.
Fredrik Brolund från styrelsen visar upp det nya kassasystemet där man själv scannar in och betalar sina varor med kort. Foto: Jennie Einarsson
I butiken finns produkter som de flesta behöver så som toalettpapper, kattmat och hygienartiklar, samt ett brett basutbud av varor.
– Jag har tittat runt här och känslan är att jag behöver inte handla med mig någonting hem från andra matbutiker, vi kommer att kunna köpa allting här. Det enda skulle vara att man behöver bära med sig en flaska vin, säger Fredrik Brolund från styrelsen med ett skratt och syftar på att det inte finns ett systembolag.
I en del av Ramsbergs församlingshem mitt i byn finns numera Ramsbergs Handel. Foto: Jennie Einarsson
Dock har man planer på att i framtiden eventuellt kunna bli ett ombud för just detta.
– Vi kommer även ha paketskåp från Budbee Box, avtalet är påskrivet och klart så vi väntar bara på att få boxarna levererade. Sedan finns tankarna även på att kunna bli ombud för både apotek och Systembolaget, men då krävs det att man har bemanning och vi är inte riktigt där ännu, berättar Fredrik.
Nu har det mesta har funnit sin plats på hyllorna. Gunvor Persson är en av de frivilliga som hjälpt till med arbetet att ställa iordning butiken. Foto: Jennie Einarsson
Nu står i princip hela butiken färdig, den sista leveransen som innehåller färskvaror så som frukt och bröd väntar man under nästa fredag lagom till den efterlängtade invigningen lördag den 22 oktober kl. 12.00.
– Frysvarorna fick vi idag och kassasystemet är testkört så nu hoppas vi bara att folk kommer hit och handlar, det hänger ju på det. Vi vill ju även att grannbyarna som exempelvis Stråssa, Kloten och Löa känner att det är deras affär också, alla är välkomna, avslutar Gunvor Persson som är en av de många frivilliga från byn.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.