Strax före klockan 06:00 på fredagsmorgonen greps tre män i 20-årsåldern som misstänks ligga bakom de datastölder som varit mycket omfattande och drabbat flera olika företag den senaste tiden. Även Lindeskolan och Lindesbergs lasarett har drabbats av tjuvarnas framfart. Sammanlagt har cirka 15-17 dataskärmar stulits. Polisen har starka misstankar om att de tre misstänkta som kunde gripas på morgonen är inblandade i de tidigare stölderna.
Tjuvarna kunde gripas i morse efter att de dikeskört sin flyktbil kort efter att de gjort inbrott i Lindeskolans datasal och stulit fem stycken datorer. Bilen hittades av polisen intill tivoliplan, där också de tre misstänkta befann sig. Men några datorer kunde polisen inte finna.
En hundpatrull har sökt i området under morgontimmarna utan resultat. Tydliga spår i buskagen tyder på att de burit iväg datorerna för att sedan återvända till bilen. Anders Nohlgren vid närpolisen berättar att man misstänker att det kan vara fler inblandade i stölderna.
-Det kan vara så att ytterligare en eller flera personer är inblandade. Det skulle förklara varför datorerna inte hittats av hundpatrullen. Troligtvis har stöldgodset lastats in i en annan bil i närheten, säger han.
De tre gripna har nu förts till Örebro för förhör. Det är ännu okänt vilka de är eller var de är hemmahörande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.