Strax före klockan 06:00 på fredagsmorgonen greps tre män i 20-årsåldern som misstänks ligga bakom de datastölder som varit mycket omfattande och drabbat flera olika företag den senaste tiden. Även Lindeskolan och Lindesbergs lasarett har drabbats av tjuvarnas framfart. Sammanlagt har cirka 15-17 dataskärmar stulits. Polisen har starka misstankar om att de tre misstänkta som kunde gripas på morgonen är inblandade i de tidigare stölderna.
Tjuvarna kunde gripas i morse efter att de dikeskört sin flyktbil kort efter att de gjort inbrott i Lindeskolans datasal och stulit fem stycken datorer. Bilen hittades av polisen intill tivoliplan, där också de tre misstänkta befann sig. Men några datorer kunde polisen inte finna.
En hundpatrull har sökt i området under morgontimmarna utan resultat. Tydliga spår i buskagen tyder på att de burit iväg datorerna för att sedan återvända till bilen. Anders Nohlgren vid närpolisen berättar att man misstänker att det kan vara fler inblandade i stölderna.
-Det kan vara så att ytterligare en eller flera personer är inblandade. Det skulle förklara varför datorerna inte hittats av hundpatrullen. Troligtvis har stöldgodset lastats in i en annan bil i närheten, säger han.
De tre gripna har nu förts till Örebro för förhör. Det är ännu okänt vilka de är eller var de är hemmahörande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.