Det bjöds på solsken och mängder av godsaker när äldreboendet arrangerade sin egen marknad. Foto: Jennie Einarsson
Härlig stämning när äldreboendets marknad arrangerades – igen
Efter förra årets succé, arrangerades på torsdagen äldreboendet Ågårdens egna marknad för andra gången. Denna gång bjöds det förutom allehanda godsaker även på ett alldeles strålande marknadsväder som lockade ut merparten av de boende.
– Vi har sett fram emot den här dagen hela året, det är jätteroligt, berättar Anna Gustafsson som är en av initiativtagarna till arrangemanget.
Efter ett helt års väntan var det så äntligen dags för den andra upplagan av Ågårdens marknad, som vid premiären i fjol blev en riktig fullträff och uppskattat initiativ. På plats fanns naturligtvis även nu initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann, som tillsammans med flera andra anställda hade dukat upp borden med en mängd godsaker som kålsoppa, grillad korv, vindruvor, marknadsnougat och mycket mer. Allt för de boende att botanisera i.
Curt Zetterberg och Bosse Sjöström har sett fram emot kålsoppa och grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
– Vi kör samma koncept som förra året, det blev så otroligt uppskattat då. Det här året har vi även ordnat med en tipspromenad som man kan gå, sedan kan man komma fram till marknadsborden och ta med sig det som man vill ha. Vi har även några cafébord här nedanför där man kan sätta sig ner en stund om man vill, berättar Anna Gustafsson.
Irène Eriksson får med sig en påse med allehanda gott från marknadsbordet. Foto: Jennie Einarsson
Någon som verkligen uppskattar dagens tillställning är Irène Eriksson som är en av de boende på Ågården. Hon har redan hunnit med en grillad korv och planerar att delta i tipspromenaden, men först ska det handlas.
– Det finns björnbär här som jag älskar! Sen finns det blåbär och färska tomater också, här kan man få allt man önskar sig, konstaterar hon.
Linda Viberg, enhetschef på Ågården tillsammans med initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson
Allt som dukats upp på marknadsborden är sådant som personalen av egen fri vilja tagit med sig för att bjuda på under dagen.
– Anna och Camillas initiativ är toppen och det drar även med sig fler i personalen som vill vara med och bidra. I år har vi fått till både shopping, tävling och gemenskap för de äldre. Det är ett sätt att kunna göra lite roliga saker på jobbet samtidigt som man kan ge de äldre en guldkant i vardagen, Linda Viberg, avslutar enhetschef på Ågården.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.