Det bjöds på solsken och mängder av godsaker när äldreboendet arrangerade sin egen marknad. Foto: Jennie Einarsson
Härlig stämning när äldreboendets marknad arrangerades – igen
Efter förra årets succé, arrangerades på torsdagen äldreboendet Ågårdens egna marknad för andra gången. Denna gång bjöds det förutom allehanda godsaker även på ett alldeles strålande marknadsväder som lockade ut merparten av de boende.
– Vi har sett fram emot den här dagen hela året, det är jätteroligt, berättar Anna Gustafsson som är en av initiativtagarna till arrangemanget.
Efter ett helt års väntan var det så äntligen dags för den andra upplagan av Ågårdens marknad, som vid premiären i fjol blev en riktig fullträff och uppskattat initiativ. På plats fanns naturligtvis även nu initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann, som tillsammans med flera andra anställda hade dukat upp borden med en mängd godsaker som kålsoppa, grillad korv, vindruvor, marknadsnougat och mycket mer. Allt för de boende att botanisera i.
Curt Zetterberg och Bosse Sjöström har sett fram emot kålsoppa och grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
– Vi kör samma koncept som förra året, det blev så otroligt uppskattat då. Det här året har vi även ordnat med en tipspromenad som man kan gå, sedan kan man komma fram till marknadsborden och ta med sig det som man vill ha. Vi har även några cafébord här nedanför där man kan sätta sig ner en stund om man vill, berättar Anna Gustafsson.
Irène Eriksson får med sig en påse med allehanda gott från marknadsbordet. Foto: Jennie Einarsson
Någon som verkligen uppskattar dagens tillställning är Irène Eriksson som är en av de boende på Ågården. Hon har redan hunnit med en grillad korv och planerar att delta i tipspromenaden, men först ska det handlas.
– Det finns björnbär här som jag älskar! Sen finns det blåbär och färska tomater också, här kan man få allt man önskar sig, konstaterar hon.
Linda Viberg, enhetschef på Ågården tillsammans med initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson
Allt som dukats upp på marknadsborden är sådant som personalen av egen fri vilja tagit med sig för att bjuda på under dagen.
– Anna och Camillas initiativ är toppen och det drar även med sig fler i personalen som vill vara med och bidra. I år har vi fått till både shopping, tävling och gemenskap för de äldre. Det är ett sätt att kunna göra lite roliga saker på jobbet samtidigt som man kan ge de äldre en guldkant i vardagen, Linda Viberg, avslutar enhetschef på Ågården.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...