Det bjöds på solsken och mängder av godsaker när äldreboendet arrangerade sin egen marknad. Foto: Jennie Einarsson
Härlig stämning när äldreboendets marknad arrangerades – igen
Efter förra årets succé, arrangerades på torsdagen äldreboendet Ågårdens egna marknad för andra gången. Denna gång bjöds det förutom allehanda godsaker även på ett alldeles strålande marknadsväder som lockade ut merparten av de boende.
– Vi har sett fram emot den här dagen hela året, det är jätteroligt, berättar Anna Gustafsson som är en av initiativtagarna till arrangemanget.
Efter ett helt års väntan var det så äntligen dags för den andra upplagan av Ågårdens marknad, som vid premiären i fjol blev en riktig fullträff och uppskattat initiativ. På plats fanns naturligtvis även nu initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann, som tillsammans med flera andra anställda hade dukat upp borden med en mängd godsaker som kålsoppa, grillad korv, vindruvor, marknadsnougat och mycket mer. Allt för de boende att botanisera i.
Curt Zetterberg och Bosse Sjöström har sett fram emot kålsoppa och grillad korv. Foto: Jennie Einarsson
– Vi kör samma koncept som förra året, det blev så otroligt uppskattat då. Det här året har vi även ordnat med en tipspromenad som man kan gå, sedan kan man komma fram till marknadsborden och ta med sig det som man vill ha. Vi har även några cafébord här nedanför där man kan sätta sig ner en stund om man vill, berättar Anna Gustafsson.
Irène Eriksson får med sig en påse med allehanda gott från marknadsbordet. Foto: Jennie Einarsson
Någon som verkligen uppskattar dagens tillställning är Irène Eriksson som är en av de boende på Ågården. Hon har redan hunnit med en grillad korv och planerar att delta i tipspromenaden, men först ska det handlas.
– Det finns björnbär här som jag älskar! Sen finns det blåbär och färska tomater också, här kan man få allt man önskar sig, konstaterar hon.
Linda Viberg, enhetschef på Ågården tillsammans med initiativtagarna Anna Gustafsson och Camilla Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson
Allt som dukats upp på marknadsborden är sådant som personalen av egen fri vilja tagit med sig för att bjuda på under dagen.
– Anna och Camillas initiativ är toppen och det drar även med sig fler i personalen som vill vara med och bidra. I år har vi fått till både shopping, tävling och gemenskap för de äldre. Det är ett sätt att kunna göra lite roliga saker på jobbet samtidigt som man kan ge de äldre en guldkant i vardagen, Linda Viberg, avslutar enhetschef på Ågården.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...