Foto: Ida Lindkvist

Harmoni avslöjar om hemlig gäst: ”personen är en av de yngre vi haft”

Manskören Harmonis trettioandra Caprice ligger inte långt bort i tiden. Med endast två veckor kvar gäller det att alla bitar faller på plats. Och för att ladda upp ordentligt blev den här lördagen en heldag för kören att öva, öva och öva.

Grabbarna i Harmoni började dagen klockan tio och har sedan dess hållit stämbanden varma. Den 11 april är det den stora, årliga Capricen och fram till dess gäller det att ligga i hårdträning för att vara redo. 

– Det närmar sig, säger ordförande Roland Hellsing med ett leende och fortsätter: det går skitbra. Orkestern är med idag och det är första gången, innan har vi tränat på olika håll. Det här är fjärde helgen som vi repar, förutom måndagskvällarna. Vi var i Kloten också och övade lördagen och söndagen. Och förra veckan var det lite darrigt med 10 sjuka. Men idag är alla här, så det var skönt att det inte skedde om två veckor, men sådan otur ska vi väl inte ha. 

På den stora dagen kommer man börja repetera redan på morgonen, och artisterna; däribland Niklas Strömstedt, anländer vid lunchtid och sedan avslutar man med ett genrep där man kör igenom från början till slut. Sedan är man redo att låta publiken släppas in i Lindesberg Arena. Det är femte gången som man håller till i Arenan, dessförinnan har man varit lite varstans. Man började i Strandskolan, fortsatte i Folkets Hus där man var i många år, och sedan Lindeskolans aula. Och under de här 32 åren har man både växt och utvecklats. 
– Jag tycker att kören tar sig från år till år. Rickard utmanar oss och höjer ribban. Stammen har varit med i många år, men det är jätteroligt med de unga människorna som kommer in, tycker Roland. 

Förutom artisterna och kören så avslöjar Roland att även dansare kommer att medverka. 
– De sätter en krydda på hela föreställningen! 

Och biljettförsäljningen går åt som smör en vacker sommardag. Man har redan sålt omkring 2700 stycken och förra året gick det åt 2800. Roland fortsätter: 
– Så jämfört med det ligger vi före i år. Vi hoppas kunna fylla alla platser, det är ingen omöjlighet. 

Roland räknar i huvudet och kommer fram till att det är tolfte gången som han är med i Capricen. 
– Det är största händelsen i Lindesberg, skulle jag vilja påstå. Det är en show vi bjuder på. Det är inte bara 40 herrar som sjunger manskörslåtar, det är väldigt mycket mer. Jag tror att en del inte tror att det är något för dem, men har man gått en gång så kommer man oftast tillbaka. Det är precis lika bra här som i någon annan stad, Örebro till exempel, säger Roland. 

Och så den hemliga gästen, förstås. Den som man nyfiket kan fundera och spekulera sig gråhårig på. 
– Det roligaste är att se hur publiken reagerar på den hemliga gästen, men folk kommer att bli positivt överraskade. Personen är en av de yngre vi haft genom åren, avslutar Roland hemlighetsfu
Publicerad 28 mars 2015 klockan 17:50

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Foto: Lindesbergs kommun

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.

22 juli 2026 klockan 12:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vä...
21 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

17 juli 2026 klockan 14:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-07-25 08:24