Det blir artisten Niklas Strömstedt som gästar Lindesberg våren 2015 då Manskören Harmoni bjuder på deras stora produktion: Harmonis Caprice. På lördag släpper man biljetterna – och siktet är inställt på 3000 sålda när arenan öppnas för showen 11 april.- De senaste åren har vi haft kvinnliga gästartister, så det var dags för en kille nu och Niklas har en trevlig framtoning som jag tror att publiken kommer att gilla, kommenterar ordföranden Roland Hellsing.
När Capricen sattes upp i våras drog den en rekordpublik på 2800 och Manskören Harmoni ser ingen som helt omöjlighet i att fortsätta pressa upp publiksiffrorna. Man menar att showens utveckling har accelererat rejält sedan man fick en ny scen att arbeta på.
– Arenan har gjort det möjligt för oss att göra en mycket mer professionell show än vad vi kunde göra tidigare med de begränsningar Lindeskolan aula innebar för oss, säger Roland Hellsing.
Det har i sin tur inneburit att intresset ökat – även utanför kommungränsen.
Niklas Strömstedt. Pressbild: Petter Persson
Inför biljettsläppet på lördag, presenterar Harmoni gästartisten som blir dragplåster inför Caprice 2015. Det blir alltså Niklas Strömstedt. Manskören Harmoni valde att bryta trenden genom att låta en karl vara gästartist efter tre år med kvinnliga artister.
– Det var dags för en kille kände vi. Niklas Strömstedt är enligt mitt tycke en gemytlig och trevlig kille som har en hel del hits. Jag har fått hans låtlista till Capricen och den ser bra ut, ler Hellsing.
Den hemliga artisten förblir hemlig fram till den 11:e april och endast den inre kretsen i produktionen har kännedom om vem som kommer att överraska publiken.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.