Det blir artisten Niklas Strömstedt som gästar Lindesberg våren 2015 då Manskören Harmoni bjuder på deras stora produktion: Harmonis Caprice. På lördag släpper man biljetterna – och siktet är inställt på 3000 sålda när arenan öppnas för showen 11 april.- De senaste åren har vi haft kvinnliga gästartister, så det var dags för en kille nu och Niklas har en trevlig framtoning som jag tror att publiken kommer att gilla, kommenterar ordföranden Roland Hellsing.
När Capricen sattes upp i våras drog den en rekordpublik på 2800 och Manskören Harmoni ser ingen som helt omöjlighet i att fortsätta pressa upp publiksiffrorna. Man menar att showens utveckling har accelererat rejält sedan man fick en ny scen att arbeta på.
– Arenan har gjort det möjligt för oss att göra en mycket mer professionell show än vad vi kunde göra tidigare med de begränsningar Lindeskolan aula innebar för oss, säger Roland Hellsing.
Det har i sin tur inneburit att intresset ökat – även utanför kommungränsen.
Niklas Strömstedt. Pressbild: Petter Persson
Inför biljettsläppet på lördag, presenterar Harmoni gästartisten som blir dragplåster inför Caprice 2015. Det blir alltså Niklas Strömstedt. Manskören Harmoni valde att bryta trenden genom att låta en karl vara gästartist efter tre år med kvinnliga artister.
– Det var dags för en kille kände vi. Niklas Strömstedt är enligt mitt tycke en gemytlig och trevlig kille som har en hel del hits. Jag har fått hans låtlista till Capricen och den ser bra ut, ler Hellsing.
Den hemliga artisten förblir hemlig fram till den 11:e april och endast den inre kretsen i produktionen har kännedom om vem som kommer att överraska publiken.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.