Ett lika säkert vårtecken som ett uppskattat musikaliskt inslag i Lindesbergs kulturutbud – Manskören Harmonis vårcaprice. I år firar capricen ett hedersamt jubileum då den 25:e uppsättningen går av stapeln. Men inte nog med det, nu finns ännu en sak att fira, nämligen att capricen för första gången blivit helt utsålt.
När applåderna stillat sig efter sista föreställningen på söndag, har totalt 1900 personer fått uppleva Manskören Harmonis (v)årliga caprice. Det är alltså ett nytt försäljningsrekord och precis så mycket folk man kan ta in under de former capricen är ordnad idag.
Ordföranden Anders Svensson är mycket glad att intresset ökat med åren och ser verkligen fram emot helgens bravader.
-Nu börjar det kännas precis som det ska göra, lite pirrigt och mycket spännande, konstaterar Anders med positiv framtoning i rösten.
En av de starkare punkterna i programmet, är naturligtvis den hemliga gästartist som alltid figurerar på scenen. Tunga namn som Lasse Berghagen, Lill Lindfors, Magnus Carlsson med många flera har medverkat under årens lopp. Vem eller vilka som dyker upp i år, är en väl bevarad hemlighet. Endast ett fåtal personer i den inre kretsen av Harmoni har tillgång till dessa hemliga dokument.
-Inte ens jag vet. Vi får träffa artisten dagen innan och det innebär att vi sätter igång ganska omgående med att repa ihop med gästen, säger Anders.
Att försöka att gissa vem som kommer, är alltså nästan som att leta efter den där nålen i den berömda höstacken.
-Det finns ju väldigt många stora artister som är aktuella samtidigt, poängterar han.
Laddningen inför capricen börjar på allvar redan i januari. Då gör man klart upplägget och börjar sjunga ihop sig. Ett intensivt arbete som sedan exploderar i en musikalisk kavalkad i slutet av april.
Men hur känns det när allt är över då?
-Tomt. Det är så intensivt de sista dagarna och under föreställningarna. Sedan är allt bara över, man känner sig nästan lite vilsen.
Hur tidigt börjar ni planera inför nästkommande caprice?
-Det gör vi på hösten, men innan dess ska vi naturligtvis sjunga en del vårsånger också.
Finns det möjlighet att utöka antalet biljetter i framtiden?
-Vi kan inte ta emot mer publik på de tre föreställningar vi kör i nuvarande lokaler. Att utöka med ännu en föreställning blir ju ett väldigt stort steg, så det är något vi måste diskutera vidare framöver.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.