Ett lika säkert vårtecken som ett uppskattat musikaliskt inslag i Lindesbergs kulturutbud – Manskören Harmonis vårcaprice. I år firar capricen ett hedersamt jubileum då den 25:e uppsättningen går av stapeln. Men inte nog med det, nu finns ännu en sak att fira, nämligen att capricen för första gången blivit helt utsålt.
När applåderna stillat sig efter sista föreställningen på söndag, har totalt 1900 personer fått uppleva Manskören Harmonis (v)årliga caprice. Det är alltså ett nytt försäljningsrekord och precis så mycket folk man kan ta in under de former capricen är ordnad idag.
Ordföranden Anders Svensson är mycket glad att intresset ökat med åren och ser verkligen fram emot helgens bravader.
-Nu börjar det kännas precis som det ska göra, lite pirrigt och mycket spännande, konstaterar Anders med positiv framtoning i rösten.
En av de starkare punkterna i programmet, är naturligtvis den hemliga gästartist som alltid figurerar på scenen. Tunga namn som Lasse Berghagen, Lill Lindfors, Magnus Carlsson med många flera har medverkat under årens lopp. Vem eller vilka som dyker upp i år, är en väl bevarad hemlighet. Endast ett fåtal personer i den inre kretsen av Harmoni har tillgång till dessa hemliga dokument.
-Inte ens jag vet. Vi får träffa artisten dagen innan och det innebär att vi sätter igång ganska omgående med att repa ihop med gästen, säger Anders.
Att försöka att gissa vem som kommer, är alltså nästan som att leta efter den där nålen i den berömda höstacken.
-Det finns ju väldigt många stora artister som är aktuella samtidigt, poängterar han.
Laddningen inför capricen börjar på allvar redan i januari. Då gör man klart upplägget och börjar sjunga ihop sig. Ett intensivt arbete som sedan exploderar i en musikalisk kavalkad i slutet av april.
Men hur känns det när allt är över då?
-Tomt. Det är så intensivt de sista dagarna och under föreställningarna. Sedan är allt bara över, man känner sig nästan lite vilsen.
Hur tidigt börjar ni planera inför nästkommande caprice?
-Det gör vi på hösten, men innan dess ska vi naturligtvis sjunga en del vårsånger också.
Finns det möjlighet att utöka antalet biljetter i framtiden?
-Vi kan inte ta emot mer publik på de tre föreställningar vi kör i nuvarande lokaler. Att utöka med ännu en föreställning blir ju ett väldigt stort steg, så det är något vi måste diskutera vidare framöver.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.