Ett lika säkert vårtecken som ett uppskattat musikaliskt inslag i Lindesbergs kulturutbud – Manskören Harmonis vårcaprice. I år firar capricen ett hedersamt jubileum då den 25:e uppsättningen går av stapeln. Men inte nog med det, nu finns ännu en sak att fira, nämligen att capricen för första gången blivit helt utsålt.
När applåderna stillat sig efter sista föreställningen på söndag, har totalt 1900 personer fått uppleva Manskören Harmonis (v)årliga caprice. Det är alltså ett nytt försäljningsrekord och precis så mycket folk man kan ta in under de former capricen är ordnad idag.
Ordföranden Anders Svensson är mycket glad att intresset ökat med åren och ser verkligen fram emot helgens bravader.
-Nu börjar det kännas precis som det ska göra, lite pirrigt och mycket spännande, konstaterar Anders med positiv framtoning i rösten.
En av de starkare punkterna i programmet, är naturligtvis den hemliga gästartist som alltid figurerar på scenen. Tunga namn som Lasse Berghagen, Lill Lindfors, Magnus Carlsson med många flera har medverkat under årens lopp. Vem eller vilka som dyker upp i år, är en väl bevarad hemlighet. Endast ett fåtal personer i den inre kretsen av Harmoni har tillgång till dessa hemliga dokument.
-Inte ens jag vet. Vi får träffa artisten dagen innan och det innebär att vi sätter igång ganska omgående med att repa ihop med gästen, säger Anders.
Att försöka att gissa vem som kommer, är alltså nästan som att leta efter den där nålen i den berömda höstacken.
-Det finns ju väldigt många stora artister som är aktuella samtidigt, poängterar han.
Laddningen inför capricen börjar på allvar redan i januari. Då gör man klart upplägget och börjar sjunga ihop sig. Ett intensivt arbete som sedan exploderar i en musikalisk kavalkad i slutet av april.
Men hur känns det när allt är över då?
-Tomt. Det är så intensivt de sista dagarna och under föreställningarna. Sedan är allt bara över, man känner sig nästan lite vilsen.
Hur tidigt börjar ni planera inför nästkommande caprice?
-Det gör vi på hösten, men innan dess ska vi naturligtvis sjunga en del vårsånger också.
Finns det möjlighet att utöka antalet biljetter i framtiden?
-Vi kan inte ta emot mer publik på de tre föreställningar vi kör i nuvarande lokaler. Att utöka med ännu en föreställning blir ju ett väldigt stort steg, så det är något vi måste diskutera vidare framöver.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.