I lördags prickade en lindesbergare in sju rätt och kammade hem 787 508 kr på V75 på Solvalla. Harry Boy-kupongen köptes på Direkten Nöje Lindesberg och det här var den största summan som butiken någon gång delat ut.
För att vinna nästan 800 000 kr krävdes en ynka hundralapp och en stor skopa tur. Det blev den lindesbergaren som i lördags vann storvinst på V75 varse om. Det var på Direkten Nöje Lindesberg som tippningen gjordes.
– Han är här ofta och han tippade för hundra kronor, det är helt otroligt och riktigt fina pengar, berättar Direktenägaren Patrick Drugge som intygar att pengarnas mottagare var minst sagt nöjd över vinsten:
– Han var jätteglad och sa att han skulle komma hit med tårta, och det hoppas vi blir snart för vi börjar bli tårtsugna, säger Patrick och skrattar.
På sin Harry Boy hade han tre spikar, det vill säga, han hade tagit ut en häst i tre lopp
som han hade valt att satsa på. Resten fixade Harry; det skedde med andra ord slumpmässigt genom datorn.
– Det visar att man behöver inte kunna ett skit om hästar, man kan få en slumprad genom datorn. Det här är möjligt för vem som helst, om killen bakom i kön till exempel hade kommit en minut tidigare…
Patrick menar också att en del inte tycker att det är någon idé att köpa en Harry för en ynka hundring, men att den här vinsten verkligen hjälpte till att bevisa motsatsen.
– Det räcker att lägga 100 kronor, sedan måste man bara ha lite flyt, men det krävs faktiskt inte så mycket mer.
En sådan här storvinst inträffar bara några gånger per år, desto roligare att det då blev utdelning i Lindesberg:
– Det är den största vinsten som vi har sålt. Det är kul att få sälja en sådan storvinst!, säger Patrick.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.