I lördags prickade en lindesbergare in sju rätt och kammade hem 787 508 kr på V75 på Solvalla. Harry Boy-kupongen köptes på Direkten Nöje Lindesberg och det här var den största summan som butiken någon gång delat ut.
För att vinna nästan 800 000 kr krävdes en ynka hundralapp och en stor skopa tur. Det blev den lindesbergaren som i lördags vann storvinst på V75 varse om. Det var på Direkten Nöje Lindesberg som tippningen gjordes.
– Han är här ofta och han tippade för hundra kronor, det är helt otroligt och riktigt fina pengar, berättar Direktenägaren Patrick Drugge som intygar att pengarnas mottagare var minst sagt nöjd över vinsten:
– Han var jätteglad och sa att han skulle komma hit med tårta, och det hoppas vi blir snart för vi börjar bli tårtsugna, säger Patrick och skrattar.
På sin Harry Boy hade han tre spikar, det vill säga, han hade tagit ut en häst i tre lopp
som han hade valt att satsa på. Resten fixade Harry; det skedde med andra ord slumpmässigt genom datorn.
– Det visar att man behöver inte kunna ett skit om hästar, man kan få en slumprad genom datorn. Det här är möjligt för vem som helst, om killen bakom i kön till exempel hade kommit en minut tidigare…
Patrick menar också att en del inte tycker att det är någon idé att köpa en Harry för en ynka hundring, men att den här vinsten verkligen hjälpte till att bevisa motsatsen.
– Det räcker att lägga 100 kronor, sedan måste man bara ha lite flyt, men det krävs faktiskt inte så mycket mer.
En sådan här storvinst inträffar bara några gånger per år, desto roligare att det då blev utdelning i Lindesberg:
– Det är den största vinsten som vi har sålt. Det är kul att få sälja en sådan storvinst!, säger Patrick.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.