I lördags prickade en lindesbergare in sju rätt och kammade hem 787 508 kr på V75 på Solvalla. Harry Boy-kupongen köptes på Direkten Nöje Lindesberg och det här var den största summan som butiken någon gång delat ut.
För att vinna nästan 800 000 kr krävdes en ynka hundralapp och en stor skopa tur. Det blev den lindesbergaren som i lördags vann storvinst på V75 varse om. Det var på Direkten Nöje Lindesberg som tippningen gjordes.
– Han är här ofta och han tippade för hundra kronor, det är helt otroligt och riktigt fina pengar, berättar Direktenägaren Patrick Drugge som intygar att pengarnas mottagare var minst sagt nöjd över vinsten:
– Han var jätteglad och sa att han skulle komma hit med tårta, och det hoppas vi blir snart för vi börjar bli tårtsugna, säger Patrick och skrattar.
På sin Harry Boy hade han tre spikar, det vill säga, han hade tagit ut en häst i tre lopp
som han hade valt att satsa på. Resten fixade Harry; det skedde med andra ord slumpmässigt genom datorn.
– Det visar att man behöver inte kunna ett skit om hästar, man kan få en slumprad genom datorn. Det här är möjligt för vem som helst, om killen bakom i kön till exempel hade kommit en minut tidigare…
Patrick menar också att en del inte tycker att det är någon idé att köpa en Harry för en ynka hundring, men att den här vinsten verkligen hjälpte till att bevisa motsatsen.
– Det räcker att lägga 100 kronor, sedan måste man bara ha lite flyt, men det krävs faktiskt inte så mycket mer.
En sådan här storvinst inträffar bara några gånger per år, desto roligare att det då blev utdelning i Lindesberg:
– Det är den största vinsten som vi har sålt. Det är kul att få sälja en sådan storvinst!, säger Patrick.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.