När Lindesbergs Stadshotell frånsade sig arrangemanget av de populära parkfesterna, nappade genast flera av stans restauranger och ville ta vid. Gencos Hasan Agrali är en av dessa, och han tog genast saken i egna händer. Och nu står det klart, den första augusti blir parkfesten av!
Det var strax före årsskiftet som Stadshotellet meddelade att juldagsfesten skulle bli den sista stora för allmänheten i deras regim. Hotellets parkfester har under åren lockat hundratals besökare och varit något av en hemvändarfest. Men så meddelade hotellet att de, till mångas besvikelse, inte längre tänkte arrangera några parkfester. Detta fick bland annat Hasan Agrali, Gencos ägare, att tända till.
– När hotellet lade ner tänkte jag att en parkfest är ändå en parkfest, man lägger inte ner en tradition i Lindesberg. Jag vill att parkfesterna ska leva vidare för det är då allt folk kommer hem och hälsar på, det är en bra mötesplats och mycket festligheter, säger Hasan.
Därför satsar nu Hasan för att parkfesterna ska bevaras och vill ta över konceptet.
– Den första augusti fixar jag parkfest på uteserveringsområdet och lite till runtomkring. Det ska vara som de parkfesterna som var på hotellet. Det ska vara en exklusiv fest med två DJ:s, rent och fint ljud- och ljusanläggning. Och vi ska ha öppet till klockan 02!
Den kommande festens DJ:s vill Hasan lyfta lite extra.
– Det är DJ OGO oh DJ Jim, de är välkända Örebro-DJ:s, så det kommer att komma en hel del folk från Örebro också. De är riktigt bra! Och det kommer verkligen att bli blandat folk som kommer hit.
Förköpsbiljetter ska ordnas och kommer att gå på dryga hundringen, men möjlighet att köpa biljett i entrén kommer så också att finnas.
Det märks tydligt på Hasan att han ser fram emot det här och verkligen brinner för att parkfesterna ska få fortsatt liv, inte bara den här sommaren.
– I år blir det en fest, och blir det bra, då kommer vi att nästa år ha alla tre. Jag kommer verkligen att satsa på det här!, avslutar Hasan.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.