När Lindesbergs Stadshotell frånsade sig arrangemanget av de populära parkfesterna, nappade genast flera av stans restauranger och ville ta vid. Gencos Hasan Agrali är en av dessa, och han tog genast saken i egna händer. Och nu står det klart, den första augusti blir parkfesten av!
Det var strax före årsskiftet som Stadshotellet meddelade att juldagsfesten skulle bli den sista stora för allmänheten i deras regim. Hotellets parkfester har under åren lockat hundratals besökare och varit något av en hemvändarfest. Men så meddelade hotellet att de, till mångas besvikelse, inte längre tänkte arrangera några parkfester. Detta fick bland annat Hasan Agrali, Gencos ägare, att tända till.
– När hotellet lade ner tänkte jag att en parkfest är ändå en parkfest, man lägger inte ner en tradition i Lindesberg. Jag vill att parkfesterna ska leva vidare för det är då allt folk kommer hem och hälsar på, det är en bra mötesplats och mycket festligheter, säger Hasan.
Därför satsar nu Hasan för att parkfesterna ska bevaras och vill ta över konceptet.
– Den första augusti fixar jag parkfest på uteserveringsområdet och lite till runtomkring. Det ska vara som de parkfesterna som var på hotellet. Det ska vara en exklusiv fest med två DJ:s, rent och fint ljud- och ljusanläggning. Och vi ska ha öppet till klockan 02!
Den kommande festens DJ:s vill Hasan lyfta lite extra.
– Det är DJ OGO oh DJ Jim, de är välkända Örebro-DJ:s, så det kommer att komma en hel del folk från Örebro också. De är riktigt bra! Och det kommer verkligen att bli blandat folk som kommer hit.
Förköpsbiljetter ska ordnas och kommer att gå på dryga hundringen, men möjlighet att köpa biljett i entrén kommer så också att finnas.
Det märks tydligt på Hasan att han ser fram emot det här och verkligen brinner för att parkfesterna ska få fortsatt liv, inte bara den här sommaren.
– I år blir det en fest, och blir det bra, då kommer vi att nästa år ha alla tre. Jag kommer verkligen att satsa på det här!, avslutar Hasan.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.