När Lindesbergs Stadshotell frånsade sig arrangemanget av de populära parkfesterna, nappade genast flera av stans restauranger och ville ta vid. Gencos Hasan Agrali är en av dessa, och han tog genast saken i egna händer. Och nu står det klart, den första augusti blir parkfesten av!
Det var strax före årsskiftet som Stadshotellet meddelade att juldagsfesten skulle bli den sista stora för allmänheten i deras regim. Hotellets parkfester har under åren lockat hundratals besökare och varit något av en hemvändarfest. Men så meddelade hotellet att de, till mångas besvikelse, inte längre tänkte arrangera några parkfester. Detta fick bland annat Hasan Agrali, Gencos ägare, att tända till.
– När hotellet lade ner tänkte jag att en parkfest är ändå en parkfest, man lägger inte ner en tradition i Lindesberg. Jag vill att parkfesterna ska leva vidare för det är då allt folk kommer hem och hälsar på, det är en bra mötesplats och mycket festligheter, säger Hasan.
Därför satsar nu Hasan för att parkfesterna ska bevaras och vill ta över konceptet.
– Den första augusti fixar jag parkfest på uteserveringsområdet och lite till runtomkring. Det ska vara som de parkfesterna som var på hotellet. Det ska vara en exklusiv fest med två DJ:s, rent och fint ljud- och ljusanläggning. Och vi ska ha öppet till klockan 02!
Den kommande festens DJ:s vill Hasan lyfta lite extra.
– Det är DJ OGO oh DJ Jim, de är välkända Örebro-DJ:s, så det kommer att komma en hel del folk från Örebro också. De är riktigt bra! Och det kommer verkligen att bli blandat folk som kommer hit.
Förköpsbiljetter ska ordnas och kommer att gå på dryga hundringen, men möjlighet att köpa biljett i entrén kommer så också att finnas.
Det märks tydligt på Hasan att han ser fram emot det här och verkligen brinner för att parkfesterna ska få fortsatt liv, inte bara den här sommaren.
– I år blir det en fest, och blir det bra, då kommer vi att nästa år ha alla tre. Jag kommer verkligen att satsa på det här!, avslutar Hasan.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.