När Lindesbergs Stadshotell frånsade sig arrangemanget av de populära parkfesterna, nappade genast flera av stans restauranger och ville ta vid. Gencos Hasan Agrali är en av dessa, och han tog genast saken i egna händer. Och nu står det klart, den första augusti blir parkfesten av!
Det var strax före årsskiftet som Stadshotellet meddelade att juldagsfesten skulle bli den sista stora för allmänheten i deras regim. Hotellets parkfester har under åren lockat hundratals besökare och varit något av en hemvändarfest. Men så meddelade hotellet att de, till mångas besvikelse, inte längre tänkte arrangera några parkfester. Detta fick bland annat Hasan Agrali, Gencos ägare, att tända till.
– När hotellet lade ner tänkte jag att en parkfest är ändå en parkfest, man lägger inte ner en tradition i Lindesberg. Jag vill att parkfesterna ska leva vidare för det är då allt folk kommer hem och hälsar på, det är en bra mötesplats och mycket festligheter, säger Hasan.
Därför satsar nu Hasan för att parkfesterna ska bevaras och vill ta över konceptet.
– Den första augusti fixar jag parkfest på uteserveringsområdet och lite till runtomkring. Det ska vara som de parkfesterna som var på hotellet. Det ska vara en exklusiv fest med två DJ:s, rent och fint ljud- och ljusanläggning. Och vi ska ha öppet till klockan 02!
Den kommande festens DJ:s vill Hasan lyfta lite extra.
– Det är DJ OGO oh DJ Jim, de är välkända Örebro-DJ:s, så det kommer att komma en hel del folk från Örebro också. De är riktigt bra! Och det kommer verkligen att bli blandat folk som kommer hit.
Förköpsbiljetter ska ordnas och kommer att gå på dryga hundringen, men möjlighet att köpa biljett i entrén kommer så också att finnas.
Det märks tydligt på Hasan att han ser fram emot det här och verkligen brinner för att parkfesterna ska få fortsatt liv, inte bara den här sommaren.
– I år blir det en fest, och blir det bra, då kommer vi att nästa år ha alla tre. Jag kommer verkligen att satsa på det här!, avslutar Hasan.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.