När Lindesbergs Stadshotell frånsade sig arrangemanget av de populära parkfesterna, nappade genast flera av stans restauranger och ville ta vid. Gencos Hasan Agrali är en av dessa, och han tog genast saken i egna händer. Och nu står det klart, den första augusti blir parkfesten av!
Det var strax före årsskiftet som Stadshotellet meddelade att juldagsfesten skulle bli den sista stora för allmänheten i deras regim. Hotellets parkfester har under åren lockat hundratals besökare och varit något av en hemvändarfest. Men så meddelade hotellet att de, till mångas besvikelse, inte längre tänkte arrangera några parkfester. Detta fick bland annat Hasan Agrali, Gencos ägare, att tända till.
– När hotellet lade ner tänkte jag att en parkfest är ändå en parkfest, man lägger inte ner en tradition i Lindesberg. Jag vill att parkfesterna ska leva vidare för det är då allt folk kommer hem och hälsar på, det är en bra mötesplats och mycket festligheter, säger Hasan.
Därför satsar nu Hasan för att parkfesterna ska bevaras och vill ta över konceptet.
– Den första augusti fixar jag parkfest på uteserveringsområdet och lite till runtomkring. Det ska vara som de parkfesterna som var på hotellet. Det ska vara en exklusiv fest med två DJ:s, rent och fint ljud- och ljusanläggning. Och vi ska ha öppet till klockan 02!
Den kommande festens DJ:s vill Hasan lyfta lite extra.
– Det är DJ OGO oh DJ Jim, de är välkända Örebro-DJ:s, så det kommer att komma en hel del folk från Örebro också. De är riktigt bra! Och det kommer verkligen att bli blandat folk som kommer hit.
Förköpsbiljetter ska ordnas och kommer att gå på dryga hundringen, men möjlighet att köpa biljett i entrén kommer så också att finnas.
Det märks tydligt på Hasan att han ser fram emot det här och verkligen brinner för att parkfesterna ska få fortsatt liv, inte bara den här sommaren.
– I år blir det en fest, och blir det bra, då kommer vi att nästa år ha alla tre. Jag kommer verkligen att satsa på det här!, avslutar Hasan.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.