Under stor dramatik jagades en skrämd häst i norra delen av Lindesberg på onsdagsförmiddagen. Många Lindesbergare blev vittnen till dramat och engagerade sig också till hästägarnas stora tacksamhet.- Det är nästan så man börjar att gråta av tacksamhet för allmänhetens insats för att hjälpa oss, uppger hästägaren för LindeNytt vid 11-tiden då man lyckats få hejd på det skrämda stoet.
Det var vid niotiden i förmiddags som en häst blev skrämd hemma på gården i Lövåsen och sprang i riktning mot Stadsskogen. Enligt polis vittnade flera personer om att hästen sågs springa förbi Stadsskogsskolan.
– Det stämmer att hästen sågs där och en efterlysning har gått ut via polisens facebooksida, bekräftar tf chef för norra polisområdet, Thomas Jäderqvist.
Hästägaren berättar för LindeNytt att hästen sprang flera vändor på Stadsskogsområdet innan djuret satte kurs mot industriområdet.
– Det var lite kaotiskt där ett tag men det slutade bra till slut efter nära två timmars jagande efter henne, berättar hästägaren för LindeNytt.
Enligt uppgift har hästen inte skadats fysiskt vid dramat som fick sitt slut nere i Torphyttan.
– Vi vill gärna tacka allmänheten för deras insatser i ett försök att stoppa henne, säger hästägaren med gråten i halsen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.