Under stor dramatik jagades en skrämd häst i norra delen av Lindesberg på onsdagsförmiddagen. Många Lindesbergare blev vittnen till dramat och engagerade sig också till hästägarnas stora tacksamhet.- Det är nästan så man börjar att gråta av tacksamhet för allmänhetens insats för att hjälpa oss, uppger hästägaren för LindeNytt vid 11-tiden då man lyckats få hejd på det skrämda stoet.
Det var vid niotiden i förmiddags som en häst blev skrämd hemma på gården i Lövåsen och sprang i riktning mot Stadsskogen. Enligt polis vittnade flera personer om att hästen sågs springa förbi Stadsskogsskolan.
– Det stämmer att hästen sågs där och en efterlysning har gått ut via polisens facebooksida, bekräftar tf chef för norra polisområdet, Thomas Jäderqvist.
Hästägaren berättar för LindeNytt att hästen sprang flera vändor på Stadsskogsområdet innan djuret satte kurs mot industriområdet.
– Det var lite kaotiskt där ett tag men det slutade bra till slut efter nära två timmars jagande efter henne, berättar hästägaren för LindeNytt.
Enligt uppgift har hästen inte skadats fysiskt vid dramat som fick sitt slut nere i Torphyttan.
– Vi vill gärna tacka allmänheten för deras insatser i ett försök att stoppa henne, säger hästägaren med gråten i halsen.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, åtalas nu vid Örebro tingsrätt. Enligt stämningsansökan yrkar åklagaren på att mannen ska utvisas från Sverige och förbjudas att återvända.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.