Under stor dramatik jagades en skrämd häst i norra delen av Lindesberg på onsdagsförmiddagen. Många Lindesbergare blev vittnen till dramat och engagerade sig också till hästägarnas stora tacksamhet.- Det är nästan så man börjar att gråta av tacksamhet för allmänhetens insats för att hjälpa oss, uppger hästägaren för LindeNytt vid 11-tiden då man lyckats få hejd på det skrämda stoet.
Det var vid niotiden i förmiddags som en häst blev skrämd hemma på gården i Lövåsen och sprang i riktning mot Stadsskogen. Enligt polis vittnade flera personer om att hästen sågs springa förbi Stadsskogsskolan.
– Det stämmer att hästen sågs där och en efterlysning har gått ut via polisens facebooksida, bekräftar tf chef för norra polisområdet, Thomas Jäderqvist.
Hästägaren berättar för LindeNytt att hästen sprang flera vändor på Stadsskogsområdet innan djuret satte kurs mot industriområdet.
– Det var lite kaotiskt där ett tag men det slutade bra till slut efter nära två timmars jagande efter henne, berättar hästägaren för LindeNytt.
Enligt uppgift har hästen inte skadats fysiskt vid dramat som fick sitt slut nere i Torphyttan.
– Vi vill gärna tacka allmänheten för deras insatser i ett försök att stoppa henne, säger hästägaren med gråten i halsen.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.