”-Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård”. Med dessa ord inledde Manskören Harmonis ordförande, Roland Hellsing, sitt tal på torsdagskvällen. En kväll då kören firade 100 år och det gjorde man genom att hedra minnet av två herrar som var med från starten och lade grunden för den starka kören.
På torsdagskvällen hördes stämmorna ljuda över Norra kyrkogården, då Manskören Harmoni besökte Karl Mossbäcks och Victor Eliassons gravar. Med sång och blomster hedrades minnet av Mossbäck, som var körens allra första ordförande, och Eliasson tog vid som dirigent år 1911 och fortsatte att dirigera kören fram till sin död 1949.
Närvarade gjorde också Karl Mossbäcks dotter och barnbarn samt barnbarnsbarn.
Roland Hellsings tal:
”Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård. Idag den 9 juni 2011 är det nämligen på dagen 100 år sedan Manskören Harmoni bildades.
Vi känner en stolthet över att få stå här idag på 100-årsdagen och för att vara del av att föra traditionen vidare.
Vi är här för att hedra minnet av två av dem som var med från starten, Karl Mossbäck som var Manskören Harmonis första ordförande och dirigent samt Victor Eliasson som tog vid som dirigent redan i slutet av 1911 och var det fram till sin bortgång 1949.
Jag hoppas att de nu kan se oss från sin himmel och uppleva det här ögonblicket och att de känner stolthet över vad de har skapat.
Vi ska nu hedra dessa två herrar genom att nedlägga blomsterbuketter på deras gravar samt framföra sången ”Hymn” som var en av de första sångerna som Manskören tog sig an”.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.