”-Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård”. Med dessa ord inledde Manskören Harmonis ordförande, Roland Hellsing, sitt tal på torsdagskvällen. En kväll då kören firade 100 år och det gjorde man genom att hedra minnet av två herrar som var med från starten och lade grunden för den starka kören.
På torsdagskvällen hördes stämmorna ljuda över Norra kyrkogården, då Manskören Harmoni besökte Karl Mossbäcks och Victor Eliassons gravar. Med sång och blomster hedrades minnet av Mossbäck, som var körens allra första ordförande, och Eliasson tog vid som dirigent år 1911 och fortsatte att dirigera kören fram till sin död 1949.
Närvarade gjorde också Karl Mossbäcks dotter och barnbarn samt barnbarnsbarn.
Roland Hellsings tal:
”Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård. Idag den 9 juni 2011 är det nämligen på dagen 100 år sedan Manskören Harmoni bildades.
Vi känner en stolthet över att få stå här idag på 100-årsdagen och för att vara del av att föra traditionen vidare.
Vi är här för att hedra minnet av två av dem som var med från starten, Karl Mossbäck som var Manskören Harmonis första ordförande och dirigent samt Victor Eliasson som tog vid som dirigent redan i slutet av 1911 och var det fram till sin bortgång 1949.
Jag hoppas att de nu kan se oss från sin himmel och uppleva det här ögonblicket och att de känner stolthet över vad de har skapat.
Vi ska nu hedra dessa två herrar genom att nedlägga blomsterbuketter på deras gravar samt framföra sången ”Hymn” som var en av de första sångerna som Manskören tog sig an”.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.