”-Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård”. Med dessa ord inledde Manskören Harmonis ordförande, Roland Hellsing, sitt tal på torsdagskvällen. En kväll då kören firade 100 år och det gjorde man genom att hedra minnet av två herrar som var med från starten och lade grunden för den starka kören.
På torsdagskvällen hördes stämmorna ljuda över Norra kyrkogården, då Manskören Harmoni besökte Karl Mossbäcks och Victor Eliassons gravar. Med sång och blomster hedrades minnet av Mossbäck, som var körens allra första ordförande, och Eliasson tog vid som dirigent år 1911 och fortsatte att dirigera kören fram till sin död 1949.
Närvarade gjorde också Karl Mossbäcks dotter och barnbarn samt barnbarnsbarn.
Roland Hellsings tal:
”Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård. Idag den 9 juni 2011 är det nämligen på dagen 100 år sedan Manskören Harmoni bildades.
Vi känner en stolthet över att få stå här idag på 100-årsdagen och för att vara del av att föra traditionen vidare.
Vi är här för att hedra minnet av två av dem som var med från starten, Karl Mossbäck som var Manskören Harmonis första ordförande och dirigent samt Victor Eliasson som tog vid som dirigent redan i slutet av 1911 och var det fram till sin bortgång 1949.
Jag hoppas att de nu kan se oss från sin himmel och uppleva det här ögonblicket och att de känner stolthet över vad de har skapat.
Vi ska nu hedra dessa två herrar genom att nedlägga blomsterbuketter på deras gravar samt framföra sången ”Hymn” som var en av de första sångerna som Manskören tog sig an”.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.