”-Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård”. Med dessa ord inledde Manskören Harmonis ordförande, Roland Hellsing, sitt tal på torsdagskvällen. En kväll då kören firade 100 år och det gjorde man genom att hedra minnet av två herrar som var med från starten och lade grunden för den starka kören.
På torsdagskvällen hördes stämmorna ljuda över Norra kyrkogården, då Manskören Harmoni besökte Karl Mossbäcks och Victor Eliassons gravar. Med sång och blomster hedrades minnet av Mossbäck, som var körens allra första ordförande, och Eliasson tog vid som dirigent år 1911 och fortsatte att dirigera kören fram till sin död 1949.
Närvarade gjorde också Karl Mossbäcks dotter och barnbarn samt barnbarnsbarn.
Roland Hellsings tal:
”Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård. Idag den 9 juni 2011 är det nämligen på dagen 100 år sedan Manskören Harmoni bildades.
Vi känner en stolthet över att få stå här idag på 100-årsdagen och för att vara del av att föra traditionen vidare.
Vi är här för att hedra minnet av två av dem som var med från starten, Karl Mossbäck som var Manskören Harmonis första ordförande och dirigent samt Victor Eliasson som tog vid som dirigent redan i slutet av 1911 och var det fram till sin bortgång 1949.
Jag hoppas att de nu kan se oss från sin himmel och uppleva det här ögonblicket och att de känner stolthet över vad de har skapat.
Vi ska nu hedra dessa två herrar genom att nedlägga blomsterbuketter på deras gravar samt framföra sången ”Hymn” som var en av de första sångerna som Manskören tog sig an”.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.