”-Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård”. Med dessa ord inledde Manskören Harmonis ordförande, Roland Hellsing, sitt tal på torsdagskvällen. En kväll då kören firade 100 år och det gjorde man genom att hedra minnet av två herrar som var med från starten och lade grunden för den starka kören.
På torsdagskvällen hördes stämmorna ljuda över Norra kyrkogården, då Manskören Harmoni besökte Karl Mossbäcks och Victor Eliassons gravar. Med sång och blomster hedrades minnet av Mossbäck, som var körens allra första ordförande, och Eliasson tog vid som dirigent år 1911 och fortsatte att dirigera kören fram till sin död 1949.
Närvarade gjorde också Karl Mossbäcks dotter och barnbarn samt barnbarnsbarn.
Roland Hellsings tal:
”Det är en glädjens dag idag, trots att vi står på en kyrkogård. Idag den 9 juni 2011 är det nämligen på dagen 100 år sedan Manskören Harmoni bildades.
Vi känner en stolthet över att få stå här idag på 100-årsdagen och för att vara del av att föra traditionen vidare.
Vi är här för att hedra minnet av två av dem som var med från starten, Karl Mossbäck som var Manskören Harmonis första ordförande och dirigent samt Victor Eliasson som tog vid som dirigent redan i slutet av 1911 och var det fram till sin bortgång 1949.
Jag hoppas att de nu kan se oss från sin himmel och uppleva det här ögonblicket och att de känner stolthet över vad de har skapat.
Vi ska nu hedra dessa två herrar genom att nedlägga blomsterbuketter på deras gravar samt framföra sången ”Hymn” som var en av de första sångerna som Manskören tog sig an”.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.