Även hos oss på LindeNytt var det välbesökt, där Mästers Kök såg till att korven blev grillad. Foto: Ida Lindkvist

Hela Lindesberg i rörelse

Idag vaknade hela Lindesberg till liv när Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” sattes i rullning, och människorna runt Lindessjön har kanske aldrig varit så många på en och samma gång. Föreningar, företag och andra olika verksamheter fanns uppradade i mängder runt sjön och vädret höll samma mått som stämningen; de båda var på topp! 

Längst med Strandpromenaden hittar man för ovanlighetens tre hästar, de kommer från Örebro/Linde travskola och är lika snälla som de ser ut. Det är Info som för dagen agerar ridhäst och Mulle har kärran spänd bakom sig. I en liten hage står den lille shetlandsponnyn Viktor och låter alla som vill klappa hans mjuka päls. 
– Det är kul att träffa nytt folk, spännande! Det är olika mycket folk, ett tag var det jättemycket och kö, nu är det lite lugnare, säger hjälpledare Ebba Ekman. 



– Det är alltid någon som fastnar för det och kommer och provar, tillägger Elin Troedsson som själv tävlar i trav. 

Lille Viktor. Foto: Ida Lindkvist

Tormek slipar knivar så fort de bara hinner. Pengarna som de får in för arbetet går till Rotarys ungdomssatsning i Lindesberg. 
– De första två timmarna var det nästan kaos, så det var uppskattat. Vi har slipat 40-50 knivar, tippar Stig Reitan och fortsätter: 

– Det är mycket trevligt och mycket bra. Det är ett fantastiskt arrangemang och hela stan livas upp. Det är kul för oss också att folk får se vad vi gör. 


Kunder på G hos Stig. Foto: Ida Lindkvist

Bortåt Pumphuset spelas det Jugger i gröngräset. Vad är då Jugger? 
– Det är en annorlunda sport. Man ska placera en skallformad grej i motståndarlagets mål. Blir man träffad av vapnen får man gå ner på knä och räkna. Just nu finns det tre lag i Sverige. Vi heter Bergslagstrollen och har två lag, ett ungdomslag och ett för de äldre. Den 31 maj blir det en stor turnering i Järnboås som vi ska vara med på, där kommer det att komma lag från Tyskland, Irland, Spaningen och Australien, berättar Christer Pilblad och tillägger att alla vapen bygger laget på egen hand och de har särskilda tillverkningskvällar. 


Pilblad vet hur det ska svingas. Foto: Ida Lindkvist


Om eftermiddagen tycker Pilblad att det är väldigt mycket folk i rörelse och det märks att det finns mycket att titta på. 
– En del sätter på skygglapparna och går, men vi har haft flera intresserade. Det här är en jäkligt bra grej och väldigt mycket av Lindesberg är vaket. 

Vid den Rubinska gården har man backat tiden ett antal år och besökarna får möta historiska personer från Lindesberg. Man får gå fram till någon av dessa som då presenterar sig. Tre alternativ finns att välja på och gissar man rätt belönas man med en kola. Det var på ett av Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings styrelsemöten som idén skapades.  


Paret Curt och Jeanette Lindmark bor här på gården och är dessutom gifta på riktigt. Men just nu är Jeanette Elsa Rubin och Curt föreställer Salomon Rubin. 

Också Lindesbergs Teaterförening och Filmstudion kunde man hitta efter vägen. 

Monica Lehn Dominick, Tina Engebretsen och Mats Ericsson. 

– Det här är jättebra, så mycket folk på fötter, det är fullt efter hela Strandpromenaden, kommenterade Tina Engebretsen. 

Monica visar upp sin tjusiga hatt som hon dagen till ära bär. Foto: Ida Lindkvist


Turistbåten var också på plats. Foto: Ida Lindkvist


Hos Medborgarskolan kunde man måla. Foto: Ida Lindkvist

Publicerad 6 maj 2015 klockan 21:27

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Peter Jöback. Pressbild. Foto: Thron Ullberg

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.

5 december 2025 klockan 19:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag ...

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-...

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu ...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.

5 december 2025 klockan 10:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har ...
4 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club ...
4 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
4 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.

3 december 2025 klockan 19:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler. - Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att ...
27 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-12-07 08:51