Idag vaknade hela Lindesberg till liv när Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” sattes i rullning, och människorna runt Lindessjön har kanske aldrig varit så många på en och samma gång. Föreningar, företag och andra olika verksamheter fanns uppradade i mängder runt sjön och vädret höll samma mått som stämningen; de båda var på topp!
Längst med Strandpromenaden hittar man för ovanlighetens tre hästar, de kommer från Örebro/Linde travskola och är lika snälla som de ser ut. Det är Info som för dagen agerar ridhäst och Mulle har kärran spänd bakom sig. I en liten hage står den lille shetlandsponnyn Viktor och låter alla som vill klappa hans mjuka päls.
– Det är kul att träffa nytt folk, spännande! Det är olika mycket folk, ett tag var det jättemycket och kö, nu är det lite lugnare, säger hjälpledare Ebba Ekman.
– Det är alltid någon som fastnar för det och kommer och provar, tillägger Elin Troedsson som själv tävlar i trav.
Lille Viktor. Foto: Ida Lindkvist
Tormek slipar knivar så fort de bara hinner. Pengarna som de får in för arbetet går till Rotarys ungdomssatsning i Lindesberg.
– De första två timmarna var det nästan kaos, så det var uppskattat. Vi har slipat 40-50 knivar, tippar Stig Reitan och fortsätter:
– Det är mycket trevligt och mycket bra. Det är ett fantastiskt arrangemang och hela stan livas upp. Det är kul för oss också att folk får se vad vi gör.

Kunder på G hos Stig. Foto: Ida Lindkvist
Bortåt Pumphuset spelas det Jugger i gröngräset. Vad är då Jugger?
– Det är en annorlunda sport. Man ska placera en skallformad grej i motståndarlagets mål. Blir man träffad av vapnen får man gå ner på knä och räkna. Just nu finns det tre lag i Sverige. Vi heter Bergslagstrollen och har två lag, ett ungdomslag och ett för de äldre. Den 31 maj blir det en stor turnering i Järnboås som vi ska vara med på, där kommer det att komma lag från Tyskland, Irland, Spaningen och Australien, berättar Christer Pilblad och tillägger att alla vapen bygger laget på egen hand och de har särskilda tillverkningskvällar.

Pilblad vet hur det ska svingas. Foto: Ida Lindkvist
Om eftermiddagen tycker Pilblad att det är väldigt mycket folk i rörelse och det märks att det finns mycket att titta på.
– En del sätter på skygglapparna och går, men vi har haft flera intresserade. Det här är en jäkligt bra grej och väldigt mycket av Lindesberg är vaket.
Vid den Rubinska gården har man backat tiden ett antal år och besökarna får möta historiska personer från Lindesberg. Man får gå fram till någon av dessa som då presenterar sig. Tre alternativ finns att välja på och gissar man rätt belönas man med en kola. Det var på ett av Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings styrelsemöten som idén skapades.


Paret Curt och Jeanette Lindmark bor här på gården och är dessutom gifta på riktigt. Men just nu är Jeanette Elsa Rubin och Curt föreställer Salomon Rubin.
Också Lindesbergs Teaterförening och Filmstudion kunde man hitta efter vägen.
Monica Lehn Dominick, Tina Engebretsen och Mats Ericsson.
– Det här är jättebra, så mycket folk på fötter, det är fullt efter hela Strandpromenaden, kommenterade Tina Engebretsen.

Monica visar upp sin tjusiga hatt som hon dagen till ära bär. Foto: Ida Lindkvist

Turistbåten var också på plats. Foto: Ida Lindkvist

Hos Medborgarskolan kunde man måla. Foto: Ida Lindkvist
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.