Även hos oss på LindeNytt var det välbesökt, där Mästers Kök såg till att korven blev grillad. Foto: Ida Lindkvist

Hela Lindesberg i rörelse

Idag vaknade hela Lindesberg till liv när Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” sattes i rullning, och människorna runt Lindessjön har kanske aldrig varit så många på en och samma gång. Föreningar, företag och andra olika verksamheter fanns uppradade i mängder runt sjön och vädret höll samma mått som stämningen; de båda var på topp! 

Längst med Strandpromenaden hittar man för ovanlighetens tre hästar, de kommer från Örebro/Linde travskola och är lika snälla som de ser ut. Det är Info som för dagen agerar ridhäst och Mulle har kärran spänd bakom sig. I en liten hage står den lille shetlandsponnyn Viktor och låter alla som vill klappa hans mjuka päls. 
– Det är kul att träffa nytt folk, spännande! Det är olika mycket folk, ett tag var det jättemycket och kö, nu är det lite lugnare, säger hjälpledare Ebba Ekman. 



– Det är alltid någon som fastnar för det och kommer och provar, tillägger Elin Troedsson som själv tävlar i trav. 

Lille Viktor. Foto: Ida Lindkvist

Tormek slipar knivar så fort de bara hinner. Pengarna som de får in för arbetet går till Rotarys ungdomssatsning i Lindesberg. 
– De första två timmarna var det nästan kaos, så det var uppskattat. Vi har slipat 40-50 knivar, tippar Stig Reitan och fortsätter: 

– Det är mycket trevligt och mycket bra. Det är ett fantastiskt arrangemang och hela stan livas upp. Det är kul för oss också att folk får se vad vi gör. 


Kunder på G hos Stig. Foto: Ida Lindkvist

Bortåt Pumphuset spelas det Jugger i gröngräset. Vad är då Jugger? 
– Det är en annorlunda sport. Man ska placera en skallformad grej i motståndarlagets mål. Blir man träffad av vapnen får man gå ner på knä och räkna. Just nu finns det tre lag i Sverige. Vi heter Bergslagstrollen och har två lag, ett ungdomslag och ett för de äldre. Den 31 maj blir det en stor turnering i Järnboås som vi ska vara med på, där kommer det att komma lag från Tyskland, Irland, Spaningen och Australien, berättar Christer Pilblad och tillägger att alla vapen bygger laget på egen hand och de har särskilda tillverkningskvällar. 


Pilblad vet hur det ska svingas. Foto: Ida Lindkvist


Om eftermiddagen tycker Pilblad att det är väldigt mycket folk i rörelse och det märks att det finns mycket att titta på. 
– En del sätter på skygglapparna och går, men vi har haft flera intresserade. Det här är en jäkligt bra grej och väldigt mycket av Lindesberg är vaket. 

Vid den Rubinska gården har man backat tiden ett antal år och besökarna får möta historiska personer från Lindesberg. Man får gå fram till någon av dessa som då presenterar sig. Tre alternativ finns att välja på och gissar man rätt belönas man med en kola. Det var på ett av Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings styrelsemöten som idén skapades.  


Paret Curt och Jeanette Lindmark bor här på gården och är dessutom gifta på riktigt. Men just nu är Jeanette Elsa Rubin och Curt föreställer Salomon Rubin. 

Också Lindesbergs Teaterförening och Filmstudion kunde man hitta efter vägen. 

Monica Lehn Dominick, Tina Engebretsen och Mats Ericsson. 

– Det här är jättebra, så mycket folk på fötter, det är fullt efter hela Strandpromenaden, kommenterade Tina Engebretsen. 

Monica visar upp sin tjusiga hatt som hon dagen till ära bär. Foto: Ida Lindkvist


Turistbåten var också på plats. Foto: Ida Lindkvist


Hos Medborgarskolan kunde man måla. Foto: Ida Lindkvist

Publicerad 6 maj 2015 klockan 21:27

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i ...

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.

9 december 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
8 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen. - Mannen, som är i 70...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett stort antal polispatruller larmades på måndagen till Storå. Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 14:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 13:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-...

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu ...

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande ...
3 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas ...
3 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-11-25

2025-12-11 02:01