Idag vaknade hela Lindesberg till liv när Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” sattes i rullning, och människorna runt Lindessjön har kanske aldrig varit så många på en och samma gång. Föreningar, företag och andra olika verksamheter fanns uppradade i mängder runt sjön och vädret höll samma mått som stämningen; de båda var på topp!
Längst med Strandpromenaden hittar man för ovanlighetens tre hästar, de kommer från Örebro/Linde travskola och är lika snälla som de ser ut. Det är Info som för dagen agerar ridhäst och Mulle har kärran spänd bakom sig. I en liten hage står den lille shetlandsponnyn Viktor och låter alla som vill klappa hans mjuka päls.
– Det är kul att träffa nytt folk, spännande! Det är olika mycket folk, ett tag var det jättemycket och kö, nu är det lite lugnare, säger hjälpledare Ebba Ekman.
– Det är alltid någon som fastnar för det och kommer och provar, tillägger Elin Troedsson som själv tävlar i trav.
Lille Viktor. Foto: Ida Lindkvist
Tormek slipar knivar så fort de bara hinner. Pengarna som de får in för arbetet går till Rotarys ungdomssatsning i Lindesberg.
– De första två timmarna var det nästan kaos, så det var uppskattat. Vi har slipat 40-50 knivar, tippar Stig Reitan och fortsätter:
– Det är mycket trevligt och mycket bra. Det är ett fantastiskt arrangemang och hela stan livas upp. Det är kul för oss också att folk får se vad vi gör.

Kunder på G hos Stig. Foto: Ida Lindkvist
Bortåt Pumphuset spelas det Jugger i gröngräset. Vad är då Jugger?
– Det är en annorlunda sport. Man ska placera en skallformad grej i motståndarlagets mål. Blir man träffad av vapnen får man gå ner på knä och räkna. Just nu finns det tre lag i Sverige. Vi heter Bergslagstrollen och har två lag, ett ungdomslag och ett för de äldre. Den 31 maj blir det en stor turnering i Järnboås som vi ska vara med på, där kommer det att komma lag från Tyskland, Irland, Spaningen och Australien, berättar Christer Pilblad och tillägger att alla vapen bygger laget på egen hand och de har särskilda tillverkningskvällar.

Pilblad vet hur det ska svingas. Foto: Ida Lindkvist
Om eftermiddagen tycker Pilblad att det är väldigt mycket folk i rörelse och det märks att det finns mycket att titta på.
– En del sätter på skygglapparna och går, men vi har haft flera intresserade. Det här är en jäkligt bra grej och väldigt mycket av Lindesberg är vaket.
Vid den Rubinska gården har man backat tiden ett antal år och besökarna får möta historiska personer från Lindesberg. Man får gå fram till någon av dessa som då presenterar sig. Tre alternativ finns att välja på och gissar man rätt belönas man med en kola. Det var på ett av Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings styrelsemöten som idén skapades.


Paret Curt och Jeanette Lindmark bor här på gården och är dessutom gifta på riktigt. Men just nu är Jeanette Elsa Rubin och Curt föreställer Salomon Rubin.
Också Lindesbergs Teaterförening och Filmstudion kunde man hitta efter vägen.
Monica Lehn Dominick, Tina Engebretsen och Mats Ericsson.
– Det här är jättebra, så mycket folk på fötter, det är fullt efter hela Strandpromenaden, kommenterade Tina Engebretsen.

Monica visar upp sin tjusiga hatt som hon dagen till ära bär. Foto: Ida Lindkvist

Turistbåten var också på plats. Foto: Ida Lindkvist

Hos Medborgarskolan kunde man måla. Foto: Ida Lindkvist
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.