För några år sedan fanns ett mycket uppskattat familjejippo som anordnades nere vid Lindesjöns strand. Fiskets dag kallade man dagen då invånarna dammade av fiskeutrustningen och blev som tokiga under några dagar. Arrangörerna av det hela, Lindesjöns fiskevårdsområdes förening, släppte dagen till ära i några hundra kilo regnbåge som det var fritt fram att dra upp för alla som höll ett spö i handen. Det hela kan bara beskrivas som en riktig fiskefest med deltagare i alla åldrar. Faktum var att Strandpromenaden flera månader framåt livades upp då fisketokiga människor lade ner all sin energi på att dra upp de eftertraktade laxfiskarna.
Strandpromenaden dog
Men så lades det hela ner och sedan dess har det varit ganska dåligt med fiske nere vid sjön. Hela Strandpromenaden dog plötsligt när Fiskets dag gick i graven. Men vad de flesta inte vet är att själva isläppen fortsatt i lika stor omfattning. Det var bara aktiviteterna runt det hela som lades ner p g a att man inte hade tillräckliga resurser. Kan tyckas lite märkligt att man inte uppmärksammat allmänheten om det, eftersom det bevisligen är mycket uppskattat. –Vi hade helt enkelt inte tillräckligt med folk som kunde jobba med Fiskets dag och fick därför lägga ner det, säger föreningens ordförande Roland Johansson. I år har man släppt i 300 kilo regnbåge i sjön, en kostnad på ca 15 000 kr som finansieras med pengar som kräftfisket drar in. Isläppet gjordes i mitten av juni, men att något hemlighetsmakeri ligger bakom det ej offentliggjorda isläppen är det inte frågan om, enligt Roland Johansson.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.