För några år sedan fanns ett mycket uppskattat familjejippo som anordnades nere vid Lindesjöns strand. Fiskets dag kallade man dagen då invånarna dammade av fiskeutrustningen och blev som tokiga under några dagar. Arrangörerna av det hela, Lindesjöns fiskevårdsområdes förening, släppte dagen till ära i några hundra kilo regnbåge som det var fritt fram att dra upp för alla som höll ett spö i handen. Det hela kan bara beskrivas som en riktig fiskefest med deltagare i alla åldrar. Faktum var att Strandpromenaden flera månader framåt livades upp då fisketokiga människor lade ner all sin energi på att dra upp de eftertraktade laxfiskarna.
Strandpromenaden dog
Men så lades det hela ner och sedan dess har det varit ganska dåligt med fiske nere vid sjön. Hela Strandpromenaden dog plötsligt när Fiskets dag gick i graven. Men vad de flesta inte vet är att själva isläppen fortsatt i lika stor omfattning. Det var bara aktiviteterna runt det hela som lades ner p g a att man inte hade tillräckliga resurser. Kan tyckas lite märkligt att man inte uppmärksammat allmänheten om det, eftersom det bevisligen är mycket uppskattat. –Vi hade helt enkelt inte tillräckligt med folk som kunde jobba med Fiskets dag och fick därför lägga ner det, säger föreningens ordförande Roland Johansson. I år har man släppt i 300 kilo regnbåge i sjön, en kostnad på ca 15 000 kr som finansieras med pengar som kräftfisket drar in. Isläppet gjordes i mitten av juni, men att något hemlighetsmakeri ligger bakom det ej offentliggjorda isläppen är det inte frågan om, enligt Roland Johansson.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.