För några år sedan fanns ett mycket uppskattat familjejippo som anordnades nere vid Lindesjöns strand. Fiskets dag kallade man dagen då invånarna dammade av fiskeutrustningen och blev som tokiga under några dagar. Arrangörerna av det hela, Lindesjöns fiskevårdsområdes förening, släppte dagen till ära i några hundra kilo regnbåge som det var fritt fram att dra upp för alla som höll ett spö i handen. Det hela kan bara beskrivas som en riktig fiskefest med deltagare i alla åldrar. Faktum var att Strandpromenaden flera månader framåt livades upp då fisketokiga människor lade ner all sin energi på att dra upp de eftertraktade laxfiskarna.
Strandpromenaden dog
Men så lades det hela ner och sedan dess har det varit ganska dåligt med fiske nere vid sjön. Hela Strandpromenaden dog plötsligt när Fiskets dag gick i graven. Men vad de flesta inte vet är att själva isläppen fortsatt i lika stor omfattning. Det var bara aktiviteterna runt det hela som lades ner p g a att man inte hade tillräckliga resurser. Kan tyckas lite märkligt att man inte uppmärksammat allmänheten om det, eftersom det bevisligen är mycket uppskattat. –Vi hade helt enkelt inte tillräckligt med folk som kunde jobba med Fiskets dag och fick därför lägga ner det, säger föreningens ordförande Roland Johansson. I år har man släppt i 300 kilo regnbåge i sjön, en kostnad på ca 15 000 kr som finansieras med pengar som kräftfisket drar in. Isläppet gjordes i mitten av juni, men att något hemlighetsmakeri ligger bakom det ej offentliggjorda isläppen är det inte frågan om, enligt Roland Johansson.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.