För några år sedan fanns ett mycket uppskattat familjejippo som anordnades nere vid Lindesjöns strand. Fiskets dag kallade man dagen då invånarna dammade av fiskeutrustningen och blev som tokiga under några dagar. Arrangörerna av det hela, Lindesjöns fiskevårdsområdes förening, släppte dagen till ära i några hundra kilo regnbåge som det var fritt fram att dra upp för alla som höll ett spö i handen. Det hela kan bara beskrivas som en riktig fiskefest med deltagare i alla åldrar. Faktum var att Strandpromenaden flera månader framåt livades upp då fisketokiga människor lade ner all sin energi på att dra upp de eftertraktade laxfiskarna.
Strandpromenaden dog
Men så lades det hela ner och sedan dess har det varit ganska dåligt med fiske nere vid sjön. Hela Strandpromenaden dog plötsligt när Fiskets dag gick i graven. Men vad de flesta inte vet är att själva isläppen fortsatt i lika stor omfattning. Det var bara aktiviteterna runt det hela som lades ner p g a att man inte hade tillräckliga resurser. Kan tyckas lite märkligt att man inte uppmärksammat allmänheten om det, eftersom det bevisligen är mycket uppskattat. –Vi hade helt enkelt inte tillräckligt med folk som kunde jobba med Fiskets dag och fick därför lägga ner det, säger föreningens ordförande Roland Johansson. I år har man släppt i 300 kilo regnbåge i sjön, en kostnad på ca 15 000 kr som finansieras med pengar som kräftfisket drar in. Isläppet gjordes i mitten av juni, men att något hemlighetsmakeri ligger bakom det ej offentliggjorda isläppen är det inte frågan om, enligt Roland Johansson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.