För några år sedan fanns ett mycket uppskattat familjejippo som anordnades nere vid Lindesjöns strand. Fiskets dag kallade man dagen då invånarna dammade av fiskeutrustningen och blev som tokiga under några dagar. Arrangörerna av det hela, Lindesjöns fiskevårdsområdes förening, släppte dagen till ära i några hundra kilo regnbåge som det var fritt fram att dra upp för alla som höll ett spö i handen. Det hela kan bara beskrivas som en riktig fiskefest med deltagare i alla åldrar. Faktum var att Strandpromenaden flera månader framåt livades upp då fisketokiga människor lade ner all sin energi på att dra upp de eftertraktade laxfiskarna.
Strandpromenaden dog
Men så lades det hela ner och sedan dess har det varit ganska dåligt med fiske nere vid sjön. Hela Strandpromenaden dog plötsligt när Fiskets dag gick i graven. Men vad de flesta inte vet är att själva isläppen fortsatt i lika stor omfattning. Det var bara aktiviteterna runt det hela som lades ner p g a att man inte hade tillräckliga resurser. Kan tyckas lite märkligt att man inte uppmärksammat allmänheten om det, eftersom det bevisligen är mycket uppskattat. –Vi hade helt enkelt inte tillräckligt med folk som kunde jobba med Fiskets dag och fick därför lägga ner det, säger föreningens ordförande Roland Johansson. I år har man släppt i 300 kilo regnbåge i sjön, en kostnad på ca 15 000 kr som finansieras med pengar som kräftfisket drar in. Isläppet gjordes i mitten av juni, men att något hemlighetsmakeri ligger bakom det ej offentliggjorda isläppen är det inte frågan om, enligt Roland Johansson.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.