Igår kunde vi berätta att Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och nu planerar en klottersanering av dess fasad. Kommunalråd Anders Larsson berättar att fastighetsköpet bara är ett första steg i ledet att försköna det ack så förfulade stationsområdet.
Man behöver knappast vara arkitekt eller dylikt för att konstatera att hela stationsområdet ser för bedrövligt ut. Det finns mängder av såväl små som stora detaljer som tillsammans resulterar i en helhetsbild som vare sig kommunledning eller Lindesbergs utvecklingsenhet vill veta av längre.
När kommunen nu själva kan styra mer över området, sedan man köpt stationshuset, så kommer ett ganska omfattande arbete påbörjas för att lyfta området.
-Det behöver för den delen inte handla om några större summor pengar. Man kan åstadkomma mycket ändå, poängterar Anders Larsson.
Han pekar på saker som t ex staket längs järnvägen som står på trekvart och ett sterilt asfaltlandskap vi normalt kallar busstationen.
-Staket som inte står som det ska får man räta upp och gällande busstationen kan man t ex plantera träd och växter för att få ett trevligt intryck, säger Larsson.
Kommunalrådet talar också om att inleda diskussioner med både Banverket och Länstrafiken för att påvisa att här måste göras slag i saken.
-Banverket har en stor påverkan här men det ligger ändå hos oss, kommunen, att ta initiativet och sätta igång. Jag tror varken Banverket eller Länstrafiken har en annan uppfattning av stationsområdet än den vi har. Tillsammans kan vi lösa det här, säger Anders Larsson.
Parkeringshuset
Vidare önskar kommunen att andra fastighetsägare hakar på och ser över sina fastigheter som ligger i detta kvarter. Ett av de större bolagen är Egeryds Fastigheter som äger parkeringshuset. Denna byggnad har – precis som stationshuset – varit hårt drabbat av klotter. Enligt Per Egeryd finns planer på en sanering. Anledningen till att det inte blivit av ännu, är att Banverket måste ge besked.
-Man måste nämligen stoppa tågtrafiken på spåret närmast byggnaden under tiden saneringen pågår. Jag hoppas verkligen vi kan komma överens här snarast, kommenterar Per Egeryd.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.