Igår kunde vi berätta att Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och nu planerar en klottersanering av dess fasad. Kommunalråd Anders Larsson berättar att fastighetsköpet bara är ett första steg i ledet att försköna det ack så förfulade stationsområdet.
Man behöver knappast vara arkitekt eller dylikt för att konstatera att hela stationsområdet ser för bedrövligt ut. Det finns mängder av såväl små som stora detaljer som tillsammans resulterar i en helhetsbild som vare sig kommunledning eller Lindesbergs utvecklingsenhet vill veta av längre.
När kommunen nu själva kan styra mer över området, sedan man köpt stationshuset, så kommer ett ganska omfattande arbete påbörjas för att lyfta området.
-Det behöver för den delen inte handla om några större summor pengar. Man kan åstadkomma mycket ändå, poängterar Anders Larsson.
Han pekar på saker som t ex staket längs järnvägen som står på trekvart och ett sterilt asfaltlandskap vi normalt kallar busstationen.
-Staket som inte står som det ska får man räta upp och gällande busstationen kan man t ex plantera träd och växter för att få ett trevligt intryck, säger Larsson.
Kommunalrådet talar också om att inleda diskussioner med både Banverket och Länstrafiken för att påvisa att här måste göras slag i saken.
-Banverket har en stor påverkan här men det ligger ändå hos oss, kommunen, att ta initiativet och sätta igång. Jag tror varken Banverket eller Länstrafiken har en annan uppfattning av stationsområdet än den vi har. Tillsammans kan vi lösa det här, säger Anders Larsson.
Parkeringshuset
Vidare önskar kommunen att andra fastighetsägare hakar på och ser över sina fastigheter som ligger i detta kvarter. Ett av de större bolagen är Egeryds Fastigheter som äger parkeringshuset. Denna byggnad har – precis som stationshuset – varit hårt drabbat av klotter. Enligt Per Egeryd finns planer på en sanering. Anledningen till att det inte blivit av ännu, är att Banverket måste ge besked.
-Man måste nämligen stoppa tågtrafiken på spåret närmast byggnaden under tiden saneringen pågår. Jag hoppas verkligen vi kan komma överens här snarast, kommenterar Per Egeryd.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar