Igår kunde vi berätta att Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och nu planerar en klottersanering av dess fasad. Kommunalråd Anders Larsson berättar att fastighetsköpet bara är ett första steg i ledet att försköna det ack så förfulade stationsområdet.
Man behöver knappast vara arkitekt eller dylikt för att konstatera att hela stationsområdet ser för bedrövligt ut. Det finns mängder av såväl små som stora detaljer som tillsammans resulterar i en helhetsbild som vare sig kommunledning eller Lindesbergs utvecklingsenhet vill veta av längre.
När kommunen nu själva kan styra mer över området, sedan man köpt stationshuset, så kommer ett ganska omfattande arbete påbörjas för att lyfta området.
-Det behöver för den delen inte handla om några större summor pengar. Man kan åstadkomma mycket ändå, poängterar Anders Larsson.
Han pekar på saker som t ex staket längs järnvägen som står på trekvart och ett sterilt asfaltlandskap vi normalt kallar busstationen.
-Staket som inte står som det ska får man räta upp och gällande busstationen kan man t ex plantera träd och växter för att få ett trevligt intryck, säger Larsson.
Kommunalrådet talar också om att inleda diskussioner med både Banverket och Länstrafiken för att påvisa att här måste göras slag i saken.
-Banverket har en stor påverkan här men det ligger ändå hos oss, kommunen, att ta initiativet och sätta igång. Jag tror varken Banverket eller Länstrafiken har en annan uppfattning av stationsområdet än den vi har. Tillsammans kan vi lösa det här, säger Anders Larsson.
Parkeringshuset
Vidare önskar kommunen att andra fastighetsägare hakar på och ser över sina fastigheter som ligger i detta kvarter. Ett av de större bolagen är Egeryds Fastigheter som äger parkeringshuset. Denna byggnad har – precis som stationshuset – varit hårt drabbat av klotter. Enligt Per Egeryd finns planer på en sanering. Anledningen till att det inte blivit av ännu, är att Banverket måste ge besked.
-Man måste nämligen stoppa tågtrafiken på spåret närmast byggnaden under tiden saneringen pågår. Jag hoppas verkligen vi kan komma överens här snarast, kommenterar Per Egeryd.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.