Igår kunde vi berätta att Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och nu planerar en klottersanering av dess fasad. Kommunalråd Anders Larsson berättar att fastighetsköpet bara är ett första steg i ledet att försköna det ack så förfulade stationsområdet.
Man behöver knappast vara arkitekt eller dylikt för att konstatera att hela stationsområdet ser för bedrövligt ut. Det finns mängder av såväl små som stora detaljer som tillsammans resulterar i en helhetsbild som vare sig kommunledning eller Lindesbergs utvecklingsenhet vill veta av längre.
När kommunen nu själva kan styra mer över området, sedan man köpt stationshuset, så kommer ett ganska omfattande arbete påbörjas för att lyfta området.
-Det behöver för den delen inte handla om några större summor pengar. Man kan åstadkomma mycket ändå, poängterar Anders Larsson.
Han pekar på saker som t ex staket längs järnvägen som står på trekvart och ett sterilt asfaltlandskap vi normalt kallar busstationen.
-Staket som inte står som det ska får man räta upp och gällande busstationen kan man t ex plantera träd och växter för att få ett trevligt intryck, säger Larsson.
Kommunalrådet talar också om att inleda diskussioner med både Banverket och Länstrafiken för att påvisa att här måste göras slag i saken.
-Banverket har en stor påverkan här men det ligger ändå hos oss, kommunen, att ta initiativet och sätta igång. Jag tror varken Banverket eller Länstrafiken har en annan uppfattning av stationsområdet än den vi har. Tillsammans kan vi lösa det här, säger Anders Larsson.
Parkeringshuset
Vidare önskar kommunen att andra fastighetsägare hakar på och ser över sina fastigheter som ligger i detta kvarter. Ett av de större bolagen är Egeryds Fastigheter som äger parkeringshuset. Denna byggnad har – precis som stationshuset – varit hårt drabbat av klotter. Enligt Per Egeryd finns planer på en sanering. Anledningen till att det inte blivit av ännu, är att Banverket måste ge besked.
-Man måste nämligen stoppa tågtrafiken på spåret närmast byggnaden under tiden saneringen pågår. Jag hoppas verkligen vi kan komma överens här snarast, kommenterar Per Egeryd.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.