Igår kunde vi berätta att Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och nu planerar en klottersanering av dess fasad. Kommunalråd Anders Larsson berättar att fastighetsköpet bara är ett första steg i ledet att försköna det ack så förfulade stationsområdet.
Man behöver knappast vara arkitekt eller dylikt för att konstatera att hela stationsområdet ser för bedrövligt ut. Det finns mängder av såväl små som stora detaljer som tillsammans resulterar i en helhetsbild som vare sig kommunledning eller Lindesbergs utvecklingsenhet vill veta av längre.
När kommunen nu själva kan styra mer över området, sedan man köpt stationshuset, så kommer ett ganska omfattande arbete påbörjas för att lyfta området.
-Det behöver för den delen inte handla om några större summor pengar. Man kan åstadkomma mycket ändå, poängterar Anders Larsson.
Han pekar på saker som t ex staket längs järnvägen som står på trekvart och ett sterilt asfaltlandskap vi normalt kallar busstationen.
-Staket som inte står som det ska får man räta upp och gällande busstationen kan man t ex plantera träd och växter för att få ett trevligt intryck, säger Larsson.
Kommunalrådet talar också om att inleda diskussioner med både Banverket och Länstrafiken för att påvisa att här måste göras slag i saken.
-Banverket har en stor påverkan här men det ligger ändå hos oss, kommunen, att ta initiativet och sätta igång. Jag tror varken Banverket eller Länstrafiken har en annan uppfattning av stationsområdet än den vi har. Tillsammans kan vi lösa det här, säger Anders Larsson.
Parkeringshuset
Vidare önskar kommunen att andra fastighetsägare hakar på och ser över sina fastigheter som ligger i detta kvarter. Ett av de större bolagen är Egeryds Fastigheter som äger parkeringshuset. Denna byggnad har – precis som stationshuset – varit hårt drabbat av klotter. Enligt Per Egeryd finns planer på en sanering. Anledningen till att det inte blivit av ännu, är att Banverket måste ge besked.
-Man måste nämligen stoppa tågtrafiken på spåret närmast byggnaden under tiden saneringen pågår. Jag hoppas verkligen vi kan komma överens här snarast, kommenterar Per Egeryd.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.