Miljöpartiets gruppledare Helen Uliczka tvekade inte för en sekund då hennes fyra månader unga Akitavalp gick igenom isen. Helen klev rakt ut i Lindesjöns iskalla vatten och räddade valpen – som ironiskt nog heter ”Ise”.
Dramatiken inträffade vid 11-tiden idag, tisdag, när Helen promenerade på Strandpromenaden med sina två hundar. Valpen Ise blev plötsligt skrämd av en förbipasserande person och Helen tappade kopplet i samma stund. Ise sprang då ut på Lindesjöns tunna is och ett par meter ut brast den.
-Jag tvekade inte att ge mig ut i det kalla vattnet, men jag ringde faktiskt till räddningstjänsten innan jag klev ut ifall det skulle gå illa. Men jag bottnade i alla fall, även om det var lite sumpig botten en bit ut, berättar Helen och sveper filten närmare kring sin kropp.
Både Helen och Ise blev kraftigt nedkylda men var vid gott humör när räddningstjänst och polis anlände. Ise blev genast torkad och ompysslad av räddningsledaren Christer Bergström medan Helen fick återhämta sig efter händelsen insvept i en varm filt.
-Jag hoppas det här kan hjälpa andra att undvika liknande situationer, att vara försiktig och tänka på farorna, avslutar Helen.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.