Under helgens öppet hus på Baettr fick besökare chansen att se en imponerande uppvisning i gjuteri. Foto: Jennie Einarsson
Helgjutet intresse från allmänheten när Baettr öppnade dörrarna
Vanligtvis är gjuteriet Baettr i Guldsmedshyttan en stängd anläggning omgärdat av höga stängsel, men i lördags öppnade man upp grindarna för allmänheten som fick en spännande dag på industriområdet. Till härliga toner av Guldsmedshyttans Musikkår bjöds det på fika, tipspromenad, fiskdamm och kanske det mest uppskattade av besökarna – en spektakulär uppvisning av gjutning.
– Det är många som bor här i området och passerar på vägen där man ser bara grindarna, man ser inte verksamheten som finns här bakom så idag vill vi visa upp vad vi gör, förklarar Torbjörn Lanz, VD för Baettr.
Hundratals besökare passade på att få se mer av Baettrs verksamhet när man bjöd in till öppet hus i helgen. Historien bakom gjuteriet sträcker sig så långt tillbaka i tiden som till 1400-talet då man tillverkade eldvapen och kanonkulor till armén. Idag är det ett av de äldsta gjuterierna i världen som fortfarande är i drift och förser numera den globala vindkraftsindustrin med en mängd tjänster så som gjutning, design, maskinbearbetning, ytbehandling och montering.
– Det är många som bor här i området och passerar på vägen där man ser bara grindarna, man ser inte verksamheten som finns här bakom så idag vill vi visa upp vad vi gör. På sikt kanske vi kan locka till oss fler anställda också, förklarar Torbjörn Lanz, VD för Baettr.
VD Torbjörn Lanz och produktionschef Mikael Lamu. Foto: Jennie Einarsson
Företaget som befinner sig i en expansionsfas hoppas på att kunna nära på dubbla produktionen från 25 000 ton till 45 000 ton.
– Det är en utökning av vindkraftsindustrin som pågår och man ser en tillväxt för framtiden. Det innebär en rejäl ökning för oss och det betyder att kommer vi behöva öka antalet anställda, så är det, konstaterar Torbjörn.
– Vi har produktion här dygnet runt, alla dagar i veckan och så även idag under öppet hus. Produktionen rullar som vanligt under dagen, och vi kommer ha två gjutningar som man får beskåda. Det som vi gjuter nu är en ”main shaft” vilket är en axel till ett vindkraftsverk, berättar Mikael Lamu, produktionschef på Baettr.
Mellan fem till sju gånger per dag, alla dagar i veckan gjuter man delar på Baettr – så även under denna dag. Foto: Jennie Einarsson
Mängder av besökare samlades kring själva hjärtat av produktionen för att beskåda det storslagna ögonblicket när det flytande järnet med en temperatur på hela 1360 grader tippades över från skänken till gjutformen.
– Det är egentligen som när man gjuter tennsoldater, skillnaden är att formarna görs i sand. Efter gjutningen har vi en kylperiod på mellan ett till två och ett halvt dygn beroende på vilken del vi gjuter innan man kan röra formen. Vi ”slår ut”, det vill säga öppnar formen på 450 grader, så det är lite ljummet då också, skrattar Torbjörn Lanz.
Ett mäktigt skådespel utbröt när lite av det flytande järnet bjöd på fyrverkerier. Foto: Jennie Einarsson
I samband med att Baettr bjöd in till öppet hus visade även kommunalt ägda bolaget Linde energi upp sin fjärrvärmeanläggning där man även tar tillvara på restvärmen från Baettrs produktion.
Linde energi passade på att visa upp sin anläggning i anslutning till Baettr. Foto: Jennie Einarsson
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.