Under helgens öppet hus på Baettr fick besökare chansen att se en imponerande uppvisning i gjuteri. Foto: Jennie Einarsson
Helgjutet intresse från allmänheten när Baettr öppnade dörrarna
Vanligtvis är gjuteriet Baettr i Guldsmedshyttan en stängd anläggning omgärdat av höga stängsel, men i lördags öppnade man upp grindarna för allmänheten som fick en spännande dag på industriområdet. Till härliga toner av Guldsmedshyttans Musikkår bjöds det på fika, tipspromenad, fiskdamm och kanske det mest uppskattade av besökarna – en spektakulär uppvisning av gjutning.
– Det är många som bor här i området och passerar på vägen där man ser bara grindarna, man ser inte verksamheten som finns här bakom så idag vill vi visa upp vad vi gör, förklarar Torbjörn Lanz, VD för Baettr.
Hundratals besökare passade på att få se mer av Baettrs verksamhet när man bjöd in till öppet hus i helgen. Historien bakom gjuteriet sträcker sig så långt tillbaka i tiden som till 1400-talet då man tillverkade eldvapen och kanonkulor till armén. Idag är det ett av de äldsta gjuterierna i världen som fortfarande är i drift och förser numera den globala vindkraftsindustrin med en mängd tjänster så som gjutning, design, maskinbearbetning, ytbehandling och montering.
– Det är många som bor här i området och passerar på vägen där man ser bara grindarna, man ser inte verksamheten som finns här bakom så idag vill vi visa upp vad vi gör. På sikt kanske vi kan locka till oss fler anställda också, förklarar Torbjörn Lanz, VD för Baettr.
VD Torbjörn Lanz och produktionschef Mikael Lamu. Foto: Jennie Einarsson
Företaget som befinner sig i en expansionsfas hoppas på att kunna nära på dubbla produktionen från 25 000 ton till 45 000 ton.
– Det är en utökning av vindkraftsindustrin som pågår och man ser en tillväxt för framtiden. Det innebär en rejäl ökning för oss och det betyder att kommer vi behöva öka antalet anställda, så är det, konstaterar Torbjörn.
– Vi har produktion här dygnet runt, alla dagar i veckan och så även idag under öppet hus. Produktionen rullar som vanligt under dagen, och vi kommer ha två gjutningar som man får beskåda. Det som vi gjuter nu är en ”main shaft” vilket är en axel till ett vindkraftsverk, berättar Mikael Lamu, produktionschef på Baettr.
Mellan fem till sju gånger per dag, alla dagar i veckan gjuter man delar på Baettr – så även under denna dag. Foto: Jennie Einarsson
Mängder av besökare samlades kring själva hjärtat av produktionen för att beskåda det storslagna ögonblicket när det flytande järnet med en temperatur på hela 1360 grader tippades över från skänken till gjutformen.
– Det är egentligen som när man gjuter tennsoldater, skillnaden är att formarna görs i sand. Efter gjutningen har vi en kylperiod på mellan ett till två och ett halvt dygn beroende på vilken del vi gjuter innan man kan röra formen. Vi ”slår ut”, det vill säga öppnar formen på 450 grader, så det är lite ljummet då också, skrattar Torbjörn Lanz.
Ett mäktigt skådespel utbröt när lite av det flytande järnet bjöd på fyrverkerier. Foto: Jennie Einarsson
I samband med att Baettr bjöd in till öppet hus visade även kommunalt ägda bolaget Linde energi upp sin fjärrvärmeanläggning där man även tar tillvara på restvärmen från Baettrs produktion.
Linde energi passade på att visa upp sin anläggning i anslutning till Baettr. Foto: Jennie Einarsson
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...