Vädret kanske inte var det allra bästa, men det var inget som satte stopp för söndagens sammandrabbning på fotbollsplanen när ett 10-tal företag gjorde upp om den skinande bucklan som väntade vinnarlaget. Och vinnarlaget blev… Hemköp!
God tvåa i turneringen blev Lindesbergs Stadshotell, som också belönades med en buckla om än i något mindre format och valör. På bilden ses Hemköps vinnarlag till vänster och hotellet till höger.
Arrangören av turneringen, Besim Celik och Bistro Bellman, summerade hela tillställningen som mycket lyckad och redan nu planeras inför nästa år.
-Vi kommer att köra det här varje år, men nästa gång kör vi redan i augusti så det inte blir så kallt åt deltagarna, säger Besim.
Fotbollsturneringen i söndags arrangerades i ett försök att få företagare att lära känna varandra bättre.
-I det långa loppet kanske det också kan leda till ett bättre samarbete inom näringslivet, förklarar initiativtagaren till företagsfotbollen.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.