Vad kan man åstadkomma med sisådär 27 000 smålampor? Tja, man kan alltid göra som Hemköp och montera upp dem i ett träd. I år har Hemköp slagit till på stort med julpyntet, men så blev det ju också helt oslagbart vackert när det blev klart till slut.
Ja, det krävdes alltså 27 000 lampor för att skapa detta läckra ljusfenomen. Hjälten bakom installationen är Marko Åkesson på Plantmarknaden och på Hemköp ger man honom en extra eloge för arbetet han har gjort. För det var inte helt enkelt, berättar delägare Johan Eriksson.
-Det var ju ett så väldigt dåligt väder när han höll på med det här. I sex dagar höll han på i regn och rusk innan det var färdigt. Vi är mycket nöjda med resultatet av hans arbete, säger Johan Eriksson.
Ja, nöjda borde man vara också. Inte enbart för att det blev så fint pyntat. Snacket om Hemköps träd har nämligen gått som en löpeld ute på stan. Lysande marknadsföring alltså.
-Vi har fått höra att det pratas väldigt mycket om det. Jag trodde nog inte att reaktionerna skulle bli riktigt så här häftiga, men det är naturligtvis kul att det har blivit så omtalat, säger Johan.
Hur mycket fetare blir er elräkning nu då?
-Det är faktiskt inte så farligt som man kan tro. Lamporna drar inte så mycket, det kan jämföras med elförbrukningen i en normalvilla. Hade kostnaden varit större hade vi nog inte gjort det här, avslutar Johan.
Större bild på trädet>>
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.