Vad kan man åstadkomma med sisådär 27 000 smålampor? Tja, man kan alltid göra som Hemköp och montera upp dem i ett träd. I år har Hemköp slagit till på stort med julpyntet, men så blev det ju också helt oslagbart vackert när det blev klart till slut.
Ja, det krävdes alltså 27 000 lampor för att skapa detta läckra ljusfenomen. Hjälten bakom installationen är Marko Åkesson på Plantmarknaden och på Hemköp ger man honom en extra eloge för arbetet han har gjort. För det var inte helt enkelt, berättar delägare Johan Eriksson.
-Det var ju ett så väldigt dåligt väder när han höll på med det här. I sex dagar höll han på i regn och rusk innan det var färdigt. Vi är mycket nöjda med resultatet av hans arbete, säger Johan Eriksson.
Ja, nöjda borde man vara också. Inte enbart för att det blev så fint pyntat. Snacket om Hemköps träd har nämligen gått som en löpeld ute på stan. Lysande marknadsföring alltså.
-Vi har fått höra att det pratas väldigt mycket om det. Jag trodde nog inte att reaktionerna skulle bli riktigt så här häftiga, men det är naturligtvis kul att det har blivit så omtalat, säger Johan.
Hur mycket fetare blir er elräkning nu då?
-Det är faktiskt inte så farligt som man kan tro. Lamporna drar inte så mycket, det kan jämföras med elförbrukningen i en normalvilla. Hade kostnaden varit större hade vi nog inte gjort det här, avslutar Johan.
Större bild på trädet>>
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.