Vad kan man åstadkomma med sisådär 27 000 smålampor? Tja, man kan alltid göra som Hemköp och montera upp dem i ett träd. I år har Hemköp slagit till på stort med julpyntet, men så blev det ju också helt oslagbart vackert när det blev klart till slut.
Ja, det krävdes alltså 27 000 lampor för att skapa detta läckra ljusfenomen. Hjälten bakom installationen är Marko Åkesson på Plantmarknaden och på Hemköp ger man honom en extra eloge för arbetet han har gjort. För det var inte helt enkelt, berättar delägare Johan Eriksson.
-Det var ju ett så väldigt dåligt väder när han höll på med det här. I sex dagar höll han på i regn och rusk innan det var färdigt. Vi är mycket nöjda med resultatet av hans arbete, säger Johan Eriksson.
Ja, nöjda borde man vara också. Inte enbart för att det blev så fint pyntat. Snacket om Hemköps träd har nämligen gått som en löpeld ute på stan. Lysande marknadsföring alltså.
-Vi har fått höra att det pratas väldigt mycket om det. Jag trodde nog inte att reaktionerna skulle bli riktigt så här häftiga, men det är naturligtvis kul att det har blivit så omtalat, säger Johan.
Hur mycket fetare blir er elräkning nu då?
-Det är faktiskt inte så farligt som man kan tro. Lamporna drar inte så mycket, det kan jämföras med elförbrukningen i en normalvilla. Hade kostnaden varit större hade vi nog inte gjort det här, avslutar Johan.
Större bild på trädet>>
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.