27 000 lampor och lika många frågetecken. Vad kommer egentligen att hända med Hemköps otroliga, julpyntade träd nu när julen är förbi? Svaret är enkelt: Det kommer att tindra i många år till eftersom det egentligen inte är ett julpynt utan snarare en dekoration.
Vi törs nog påstå att Hemköps träd är 2006 års mest omtalade händelse i staden. Men så krävdes det hela 27 000 smålampor att uppnå detta också, så det var inte bara att kasta upp en slinga och trycka in kontakten i väggen precis. Konststycket är undertecknad Marko Åkesson, Plantmarknaden i Lindesberg, och dennes arbete kommer även fortsättningsvis att lysa upp stadsbilden ett snäpp. Johan Eriksson på Hemköp berättar:
-Det var ju egentligen inte tänkt som ett julpynt utan det bara blev så med anledning att vi blev klara med trädet lagom till julskyltningen. Alla lamporna kommer att få sitta kvar i trädet, säger Johan.
Kommer lamporna att tändas varje dag?
-Så länge det är vinter och mörkt så kommer det att lysa som vanligt, sedan får vi se om det är någon idé att hålla tänt under våren och sommaren, förklarar Johan.
Men även om ett uppehåll skulle ske i sommar så blir det ju som vi alla vet mörkt igen till hösten. Och då kommer Hemköpsträdet åter få tindra i all sin prakt.
-Lamporna ska ju hålla cirka 10 år och dessutom är anordningen sådan att trädet kan fortsätta att växa utan att det förstör ljusdekorationen, förklarar Johan.
En ljus prognos för framtiden får sätta punkt här.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.