Karin Näslund och Anneli Fergeus samt huvudpersonen i dramat. Foto: Privat

Hemma igen och vid mycket god vigör

Tack vare många privatpersoners stora engagemang, kunde uppfödaren Karin Näslund dra en lättnadens suck i lördags förmiddag. Efter drygt en vecka på flykt i norra kommundelen, lyckades man äntligen fånga in den sju år gamla Timo som är av rasen mittelspitz.- Han var inte ett dugg tärd och var precis som vanligt, säger Karin Näslund med glädjeton.

För en vecka sedan rapporterade LindeNytt om en bortsprungen hund i norra kommundelen. Hunden, en tysk spets vid namn Timo, hade av okänd anledning blivit orolig och blockerad varpå han plötsligt lämnade sitt nya hem hos Annette Ljungberg i Stråssa, där han en vecka tidigare placerats av uppfödaren Karin Näslund som bor och driver kennel utanför Arboga.
Redan under den första och andra dagen på flykt, fick man samtal från personer i närliggande samhällen om att man hade observerat en hund som såg ut att vara Timo. Observationerna ringade in ett stort område i norra kommundelen från Vasselhyttan i väst till Ramsberg i motsatt väderstreck.

På grund av blockeringen blev det mycket svårt att komma hunden nära – men i lördags förmiddag gav det äntligen resultat.
– Jag fick ett samtal om att Timo var i Stråssatrakten igen och satte mig i bilen för att åka dit. Men redan under färden upp till Stråssa fick jag ett glädjande besked, att man hade lyckats fånga Timo och att han var vid god hälsa. Han var inte ens utmärglad så jag är övertygad om att han lyckades hitta mat på egen hand, säger hon.

Karin uppger att hon själv avverkat cirka 120 mil i sin bil under tiden Timo var på flykt, men att så många andra privata krafter klev fram är överväldigande, påpekar hon.
– Det har varit ett fantastiskt engagemang för att hjälpa oss att få Timo hem igen. Jag är verkligen jättetacksam för alla dessa människors hjälp, säger Karin Näslund.

Karin Näslund skrev följande tackbrev efter lördagens framgång:
Jag vill rikta ett stort tack till det sökteam som varit engagerade sedan dag 1 och hjälpt till att strukturera upp spaning och sök på plats. Tack till Anneli Fergeus, Sandra Konradsson, Camilla Larsson för ett otroligt bra upplägg, proffsigt må jag säga. Tack till Gurli Sandberg, Helena Pettersson Cecilia Melin, Ebba Nordenfelt, Pernilla Frykberg och Ulrika Luth Lind som har varit stor hjälp!

STORT tack till Annette och Peter Ljungberg Lidzbarski, eran insats har varit fantastisk!

Ett speciellt STORT, stort tack till er som lyckades fånga min rymling, Annette Ljungberg Lidzbarski, Pernilla Frykberg, Cecilia Melin och Rosie Back.

Stort tack till er som startade Timo-gruppen, Janette Heweling för ditt stöd och förståelse, Annette Ljungberg Lidzbarski och Irene Henriksson!
Stort tack till alla övriga som ställt upp och sökt efter Timo!
Alla har inte har varit med inne i denna grupp, de som har hjälpt till på plats har agerat på bästa sätt i ett organiserat och samordnat sök.

Timo beter sig som om han aldrig varit hemifrån, sov i mitt knä i bilen, nu är han som vanligt, pigg som en mört. Kan nog säga att han är en överlevare och listig som en räv men i dag blev han överlistad Jag kan nästan inte tro att jag kan släppa all oro över honom, känns helt otroligt.

Publicerad 3 februari 2014 klockan 09:16

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Vindkraftsparken i Munkhyttan. Vy från Sundsbron, Strandpromenaden i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.

6 november 2025 klockan 11:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring

INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.

4 november 2025 klockan 10:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
3 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.

1 november 2025 klockan 09:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M), Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.

30 oktober 2025 klockan 18:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för hö...

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett ...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.

25 oktober 2025 klockan 12:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under p...
25 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-24

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-17

2025-11-06 12:04