Karin Näslund och Anneli Fergeus samt huvudpersonen i dramat. Foto: Privat

Hemma igen och vid mycket god vigör

Tack vare många privatpersoners stora engagemang, kunde uppfödaren Karin Näslund dra en lättnadens suck i lördags förmiddag. Efter drygt en vecka på flykt i norra kommundelen, lyckades man äntligen fånga in den sju år gamla Timo som är av rasen mittelspitz.- Han var inte ett dugg tärd och var precis som vanligt, säger Karin Näslund med glädjeton.

För en vecka sedan rapporterade LindeNytt om en bortsprungen hund i norra kommundelen. Hunden, en tysk spets vid namn Timo, hade av okänd anledning blivit orolig och blockerad varpå han plötsligt lämnade sitt nya hem hos Annette Ljungberg i Stråssa, där han en vecka tidigare placerats av uppfödaren Karin Näslund som bor och driver kennel utanför Arboga.
Redan under den första och andra dagen på flykt, fick man samtal från personer i närliggande samhällen om att man hade observerat en hund som såg ut att vara Timo. Observationerna ringade in ett stort område i norra kommundelen från Vasselhyttan i väst till Ramsberg i motsatt väderstreck.

På grund av blockeringen blev det mycket svårt att komma hunden nära – men i lördags förmiddag gav det äntligen resultat.
– Jag fick ett samtal om att Timo var i Stråssatrakten igen och satte mig i bilen för att åka dit. Men redan under färden upp till Stråssa fick jag ett glädjande besked, att man hade lyckats fånga Timo och att han var vid god hälsa. Han var inte ens utmärglad så jag är övertygad om att han lyckades hitta mat på egen hand, säger hon.

Karin uppger att hon själv avverkat cirka 120 mil i sin bil under tiden Timo var på flykt, men att så många andra privata krafter klev fram är överväldigande, påpekar hon.
– Det har varit ett fantastiskt engagemang för att hjälpa oss att få Timo hem igen. Jag är verkligen jättetacksam för alla dessa människors hjälp, säger Karin Näslund.

Karin Näslund skrev följande tackbrev efter lördagens framgång:
Jag vill rikta ett stort tack till det sökteam som varit engagerade sedan dag 1 och hjälpt till att strukturera upp spaning och sök på plats. Tack till Anneli Fergeus, Sandra Konradsson, Camilla Larsson för ett otroligt bra upplägg, proffsigt må jag säga. Tack till Gurli Sandberg, Helena Pettersson Cecilia Melin, Ebba Nordenfelt, Pernilla Frykberg och Ulrika Luth Lind som har varit stor hjälp!

STORT tack till Annette och Peter Ljungberg Lidzbarski, eran insats har varit fantastisk!

Ett speciellt STORT, stort tack till er som lyckades fånga min rymling, Annette Ljungberg Lidzbarski, Pernilla Frykberg, Cecilia Melin och Rosie Back.

Stort tack till er som startade Timo-gruppen, Janette Heweling för ditt stöd och förståelse, Annette Ljungberg Lidzbarski och Irene Henriksson!
Stort tack till alla övriga som ställt upp och sökt efter Timo!
Alla har inte har varit med inne i denna grupp, de som har hjälpt till på plats har agerat på bästa sätt i ett organiserat och samordnat sök.

Timo beter sig som om han aldrig varit hemifrån, sov i mitt knä i bilen, nu är han som vanligt, pigg som en mört. Kan nog säga att han är en överlevare och listig som en räv men i dag blev han överlistad Jag kan nästan inte tro att jag kan släppa all oro över honom, känns helt otroligt.

Publicerad 3 februari 2014 klockan 09:16

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Irma Vallgren och Lowa Arvidsson visar upp musikalens omtalade tallrikar. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.

4 februari 2026 klockan 15:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gymnasiechef Staffan Hörnberg. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.

30 januari 2026 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända ...

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
23 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför syns militära fordon i Lindesberg
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun...
22 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-02-05 07:57