Efter en plats i Svenska Cupens semifinal under försäsongen, så tippas Amo HK att bli ett av lagen som får spela kvalspel till Elitserien efter säsongens slut. Under lördagen gästade de Lindesberg Arena där segern blev stor mot LIF Lindesberg, som sedan tidigare har haft problem mot Alstermolaget.
Alstermolaget Amo HK imponerade på många under försäsongen. Laget segrade en viktig match i Svenska Cupen mot Elitserielaget HK Malmö och lyckades därefter spela sig till en semifinal, efter en seger mot IFK Skövde. Amo blev efter det, ett av de favorittippade lagen att ta sig till Elitseriekval.
Det gästade laget har innan dess inte varit något enkelt motstånd för LIF Lindesberg. Under förra säsongen blev det dubbla förluster och inför lördagens match, stod LIF med en tidigare förlust mot de aktuella gästerna med 33-26.
Trots en bra inledning under lördagens hemmamöte, så var gästande Amo för starka. I matchens tolfte minut kom ledarmålet, 7-8, för gästerna som kunde utöka sin färska ledning. Med hjälp av LIFs målgörartrio, Joakim Bååk, Oskar Cosmo och Max Broman, så fick LIF möjligheten att kvittera vilket minskade ledningen till en tremålsledning i halvtid.
Därefter var det dominans av bortalaget. Flera mål kom från bortalaget, varav tre straffmål, där Amo höll en elvamålsledning med 22-33 inför matchens sista tio minuter.
LIF Lindesberg fick chansen att minska målskillnaden med nära fem minuter kvar av matchen. Efter en Amo-utvisning kunde LIF skynda in fem raka mål, där målvakt Tom Shem Tov fick in två av dessa på öppen kasse. Ledningen var däremot för stor och förlusten i returmötet blev ett faktum.
Resultat LIF Lindesberg-Amo HK
Slutresultat: 27-35 (16-19)
Publik: 368 personer
Matchvärd: Möller Bil
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Asso Eliassi (2), Fabian Lindholm (2), Tom Shem Tov (2), Fredrik Karlsson (1), Joel Karlström (1)
Nästa planerade match: Tisdagen 22:a mars vs Vinslövs HK i Furutorpshallen med matchstart kl. 19.30
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.