Efter en plats i Svenska Cupens semifinal under försäsongen, så tippas Amo HK att bli ett av lagen som får spela kvalspel till Elitserien efter säsongens slut. Under lördagen gästade de Lindesberg Arena där segern blev stor mot LIF Lindesberg, som sedan tidigare har haft problem mot Alstermolaget.
Alstermolaget Amo HK imponerade på många under försäsongen. Laget segrade en viktig match i Svenska Cupen mot Elitserielaget HK Malmö och lyckades därefter spela sig till en semifinal, efter en seger mot IFK Skövde. Amo blev efter det, ett av de favorittippade lagen att ta sig till Elitseriekval.
Det gästade laget har innan dess inte varit något enkelt motstånd för LIF Lindesberg. Under förra säsongen blev det dubbla förluster och inför lördagens match, stod LIF med en tidigare förlust mot de aktuella gästerna med 33-26.
Trots en bra inledning under lördagens hemmamöte, så var gästande Amo för starka. I matchens tolfte minut kom ledarmålet, 7-8, för gästerna som kunde utöka sin färska ledning. Med hjälp av LIFs målgörartrio, Joakim Bååk, Oskar Cosmo och Max Broman, så fick LIF möjligheten att kvittera vilket minskade ledningen till en tremålsledning i halvtid.
Därefter var det dominans av bortalaget. Flera mål kom från bortalaget, varav tre straffmål, där Amo höll en elvamålsledning med 22-33 inför matchens sista tio minuter.
LIF Lindesberg fick chansen att minska målskillnaden med nära fem minuter kvar av matchen. Efter en Amo-utvisning kunde LIF skynda in fem raka mål, där målvakt Tom Shem Tov fick in två av dessa på öppen kasse. Ledningen var däremot för stor och förlusten i returmötet blev ett faktum.
Resultat LIF Lindesberg-Amo HK
Slutresultat: 27-35 (16-19)
Publik: 368 personer
Matchvärd: Möller Bil
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Asso Eliassi (2), Fabian Lindholm (2), Tom Shem Tov (2), Fredrik Karlsson (1), Joel Karlström (1)
Nästa planerade match: Tisdagen 22:a mars vs Vinslövs HK i Furutorpshallen med matchstart kl. 19.30
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.