Efter en plats i Svenska Cupens semifinal under försäsongen, så tippas Amo HK att bli ett av lagen som får spela kvalspel till Elitserien efter säsongens slut. Under lördagen gästade de Lindesberg Arena där segern blev stor mot LIF Lindesberg, som sedan tidigare har haft problem mot Alstermolaget.
Alstermolaget Amo HK imponerade på många under försäsongen. Laget segrade en viktig match i Svenska Cupen mot Elitserielaget HK Malmö och lyckades därefter spela sig till en semifinal, efter en seger mot IFK Skövde. Amo blev efter det, ett av de favorittippade lagen att ta sig till Elitseriekval.
Det gästade laget har innan dess inte varit något enkelt motstånd för LIF Lindesberg. Under förra säsongen blev det dubbla förluster och inför lördagens match, stod LIF med en tidigare förlust mot de aktuella gästerna med 33-26.
Trots en bra inledning under lördagens hemmamöte, så var gästande Amo för starka. I matchens tolfte minut kom ledarmålet, 7-8, för gästerna som kunde utöka sin färska ledning. Med hjälp av LIFs målgörartrio, Joakim Bååk, Oskar Cosmo och Max Broman, så fick LIF möjligheten att kvittera vilket minskade ledningen till en tremålsledning i halvtid.
Därefter var det dominans av bortalaget. Flera mål kom från bortalaget, varav tre straffmål, där Amo höll en elvamålsledning med 22-33 inför matchens sista tio minuter.
LIF Lindesberg fick chansen att minska målskillnaden med nära fem minuter kvar av matchen. Efter en Amo-utvisning kunde LIF skynda in fem raka mål, där målvakt Tom Shem Tov fick in två av dessa på öppen kasse. Ledningen var däremot för stor och förlusten i returmötet blev ett faktum.
Resultat LIF Lindesberg-Amo HK
Slutresultat: 27-35 (16-19)
Publik: 368 personer
Matchvärd: Möller Bil
Målgörare: Max Broman (6), Jesper Nilsson (4), Joakim Bååk (4), Oskar Cosmo (3), Filip Ottosson (2), Asso Eliassi (2), Fabian Lindholm (2), Tom Shem Tov (2), Fredrik Karlsson (1), Joel Karlström (1)
Nästa planerade match: Tisdagen 22:a mars vs Vinslövs HK i Furutorpshallen med matchstart kl. 19.30
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.