Hemmaförlust utan publik

Med tabellettan HK Aranäs på plats i arenan för säsongens sista hemmamatch så blev det en riktig berg- och dalbana, ledningen hoppade mellan lagen och precis som mot Hammarby var det inget utav lag som kunde gå undan med ledningen men med tre minuter kvar av matchen kom spiken i kistan som avgjorde till bortalagets fördel.

Bara någon timme innan matchstart kom LIF Lindesberg ut med ett pressmeddelande där föreningen informerade om att onsdagens Allsvenska match blev tvungen att spelas utan publik, detta efter ett beslut från den svenska regeringen som under onsdageftermiddagen beslutade att evenemang med minst 500 besökare var tvungen att stoppas på grund av coronavirusets smittorisk.

För hemmasupportrarna som ville se matchen så hade LIF Lindesberg delat med sig av en länk där man med egna livekommentatorer kunde följa matchen utan problem, matchsändningen hade under kvällen omkring 500 visningar.

Det var en tom känsla med de stora läktarna infällda inför onsdagens hemmamatch Foto: Hasse Persson

I arenan var det dock inte helt folktomt då flera av föreningens funktionärer och matchsponsorer som hjälpt till under säsongen fanns på plats i läktaren, även judoföreningen som mestadels höll till i judohallen fanns på plats och ökade publiksiffran till en nästintill tresiffrig summa.

Matchen mot Aranäs skulle spelas och med matchen igång så märkte man direkt att det var två jämna lag som gjorde upp, med en tuff målvaktsinsats från bortalagets sida fick LIF en svår inledning med ett 1-3-underläge, men lyckades snabbt kvittera till 3-3.

Efter kvitteringen fortsatte matchen med ett målbyte mellan lagen, med 10 minuter kvar av den första halvleken började Aranäs att dra undan och med en 3-målsledning såg det jobbigt ut för hemmalaget. LIF jobbade sig dock sakta upp och lyckades genom en av lagets yngre spelare, Asso Eliassi, kvittera till 10-10, målbytet fortsatte där Aranäs lyckades spela in ett sista mål precis innan halvtidsvilan.

– Det känns som att vi har rätt bra spel i den första halvleken, även om vi bränner många lägen så lyckas vi komma till fler lägen än vanligt, menar Max Broman om den första halvleken.

Den andra halvleken inleddes på värsta sätt för hemmalaget där Aranäs lyckats spela upp sig till 13-17 inom de sju första minuterna, LIF Lindesberg började dock få upp spelet och med en utvisning på bortalagets stora målgörare så lyckades LIF spela sig till ledning via fem raka mål.

Målbytet fortsatte och med mindre än 8 minuter kvar gjorde Aranäs ett försök i att gå undan med ledningen och med ett högre försvarsspel så fick LIF problem att komma igenom det gästande bortalaget som med tre minuter kvar lyckades spela in det avgörande målet som säkrade segern.

– Med tanke på hur bra Aranäs är så känns det som att vi resultatmässigt borde vara nöjda med en 2-målsförlust men jag tycker att vi kunde gjort en bättre match, menar Max Broman direkt efter matchen och förklarar sina tanker:

– Vi bränner en massa lägen i anfallen, vanligtvis gör vi runt 30 mål medan vi bara gör runt 20 idag så det känns som att vi ska kunna sätta ytterligare 5-6 mål.

Trots förlusten så är det garanterat att LIF Lindesberg spelar i Allsvenskan under nästkommande säsong då flera av kvällens spelade matcher slutade i Lindes fördel där Kärra och Tyresö är de enda två lagen som ligger i farozonen för det negativa kvalet, detta med en match kvar per lag.

– Jag skulle nog inte beskriva det som glädje utan snarare att vi är lättade att vi är klara för nästa säsong, vi hade nog hellre sett att vi själva fått spela oss kvar i serien men samtidigt kunde det gått åt andra hållet samtidigt som nästa match skulle blivit otroligt viktig så vi är som sagt väldigt lättade, menar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-HK Aranäs
Slutresultat: 21-23 (11-12)
Publik: 75 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (5), Fabian Lindholm (4), Max Broman (3), Jesper Nilsson (3), Axel Magnusson (2), Albin Järlstam (2), Asso Eliassi (1), Herman Bosson (1)

Matchens Lirare: Fabian Lindholm

Nästa match: Söndag 15/3 vs Rimbo i Sparbankshallen med matchstart kl. 14.00 (säsongsavslutning)

Publicerad 11 mars 2020 klockan 22:42

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.

19 juni 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) p...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-04 11:43