Hemmaförlust utan publik

Med tabellettan HK Aranäs på plats i arenan för säsongens sista hemmamatch så blev det en riktig berg- och dalbana, ledningen hoppade mellan lagen och precis som mot Hammarby var det inget utav lag som kunde gå undan med ledningen men med tre minuter kvar av matchen kom spiken i kistan som avgjorde till bortalagets fördel.

Bara någon timme innan matchstart kom LIF Lindesberg ut med ett pressmeddelande där föreningen informerade om att onsdagens Allsvenska match blev tvungen att spelas utan publik, detta efter ett beslut från den svenska regeringen som under onsdageftermiddagen beslutade att evenemang med minst 500 besökare var tvungen att stoppas på grund av coronavirusets smittorisk.

För hemmasupportrarna som ville se matchen så hade LIF Lindesberg delat med sig av en länk där man med egna livekommentatorer kunde följa matchen utan problem, matchsändningen hade under kvällen omkring 500 visningar.

Det var en tom känsla med de stora läktarna infällda inför onsdagens hemmamatch Foto: Hasse Persson

I arenan var det dock inte helt folktomt då flera av föreningens funktionärer och matchsponsorer som hjälpt till under säsongen fanns på plats i läktaren, även judoföreningen som mestadels höll till i judohallen fanns på plats och ökade publiksiffran till en nästintill tresiffrig summa.

Matchen mot Aranäs skulle spelas och med matchen igång så märkte man direkt att det var två jämna lag som gjorde upp, med en tuff målvaktsinsats från bortalagets sida fick LIF en svår inledning med ett 1-3-underläge, men lyckades snabbt kvittera till 3-3.

Efter kvitteringen fortsatte matchen med ett målbyte mellan lagen, med 10 minuter kvar av den första halvleken började Aranäs att dra undan och med en 3-målsledning såg det jobbigt ut för hemmalaget. LIF jobbade sig dock sakta upp och lyckades genom en av lagets yngre spelare, Asso Eliassi, kvittera till 10-10, målbytet fortsatte där Aranäs lyckades spela in ett sista mål precis innan halvtidsvilan.

– Det känns som att vi har rätt bra spel i den första halvleken, även om vi bränner många lägen så lyckas vi komma till fler lägen än vanligt, menar Max Broman om den första halvleken.

Den andra halvleken inleddes på värsta sätt för hemmalaget där Aranäs lyckats spela upp sig till 13-17 inom de sju första minuterna, LIF Lindesberg började dock få upp spelet och med en utvisning på bortalagets stora målgörare så lyckades LIF spela sig till ledning via fem raka mål.

Målbytet fortsatte och med mindre än 8 minuter kvar gjorde Aranäs ett försök i att gå undan med ledningen och med ett högre försvarsspel så fick LIF problem att komma igenom det gästande bortalaget som med tre minuter kvar lyckades spela in det avgörande målet som säkrade segern.

– Med tanke på hur bra Aranäs är så känns det som att vi resultatmässigt borde vara nöjda med en 2-målsförlust men jag tycker att vi kunde gjort en bättre match, menar Max Broman direkt efter matchen och förklarar sina tanker:

– Vi bränner en massa lägen i anfallen, vanligtvis gör vi runt 30 mål medan vi bara gör runt 20 idag så det känns som att vi ska kunna sätta ytterligare 5-6 mål.

Trots förlusten så är det garanterat att LIF Lindesberg spelar i Allsvenskan under nästkommande säsong då flera av kvällens spelade matcher slutade i Lindes fördel där Kärra och Tyresö är de enda två lagen som ligger i farozonen för det negativa kvalet, detta med en match kvar per lag.

– Jag skulle nog inte beskriva det som glädje utan snarare att vi är lättade att vi är klara för nästa säsong, vi hade nog hellre sett att vi själva fått spela oss kvar i serien men samtidigt kunde det gått åt andra hållet samtidigt som nästa match skulle blivit otroligt viktig så vi är som sagt väldigt lättade, menar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-HK Aranäs
Slutresultat: 21-23 (11-12)
Publik: 75 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (5), Fabian Lindholm (4), Max Broman (3), Jesper Nilsson (3), Axel Magnusson (2), Albin Järlstam (2), Asso Eliassi (1), Herman Bosson (1)

Matchens Lirare: Fabian Lindholm

Nästa match: Söndag 15/3 vs Rimbo i Sparbankshallen med matchstart kl. 14.00 (säsongsavslutning)

Publicerad 11 mars 2020 klockan 22:42

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Det är ett pågående ärende, så vi måste låta arbetet ha sin gång innan vi kan kommentera händelsen närmare, förklarar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhå...
22 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Foto: Lindesbergs kommun

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.

15 december 2025 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader fö...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-30 13:42