Hemmaförlust utan publik

Med tabellettan HK Aranäs på plats i arenan för säsongens sista hemmamatch så blev det en riktig berg- och dalbana, ledningen hoppade mellan lagen och precis som mot Hammarby var det inget utav lag som kunde gå undan med ledningen men med tre minuter kvar av matchen kom spiken i kistan som avgjorde till bortalagets fördel.

Bara någon timme innan matchstart kom LIF Lindesberg ut med ett pressmeddelande där föreningen informerade om att onsdagens Allsvenska match blev tvungen att spelas utan publik, detta efter ett beslut från den svenska regeringen som under onsdageftermiddagen beslutade att evenemang med minst 500 besökare var tvungen att stoppas på grund av coronavirusets smittorisk.

För hemmasupportrarna som ville se matchen så hade LIF Lindesberg delat med sig av en länk där man med egna livekommentatorer kunde följa matchen utan problem, matchsändningen hade under kvällen omkring 500 visningar.

Det var en tom känsla med de stora läktarna infällda inför onsdagens hemmamatch Foto: Hasse Persson

I arenan var det dock inte helt folktomt då flera av föreningens funktionärer och matchsponsorer som hjälpt till under säsongen fanns på plats i läktaren, även judoföreningen som mestadels höll till i judohallen fanns på plats och ökade publiksiffran till en nästintill tresiffrig summa.

Matchen mot Aranäs skulle spelas och med matchen igång så märkte man direkt att det var två jämna lag som gjorde upp, med en tuff målvaktsinsats från bortalagets sida fick LIF en svår inledning med ett 1-3-underläge, men lyckades snabbt kvittera till 3-3.

Efter kvitteringen fortsatte matchen med ett målbyte mellan lagen, med 10 minuter kvar av den första halvleken började Aranäs att dra undan och med en 3-målsledning såg det jobbigt ut för hemmalaget. LIF jobbade sig dock sakta upp och lyckades genom en av lagets yngre spelare, Asso Eliassi, kvittera till 10-10, målbytet fortsatte där Aranäs lyckades spela in ett sista mål precis innan halvtidsvilan.

– Det känns som att vi har rätt bra spel i den första halvleken, även om vi bränner många lägen så lyckas vi komma till fler lägen än vanligt, menar Max Broman om den första halvleken.

Den andra halvleken inleddes på värsta sätt för hemmalaget där Aranäs lyckats spela upp sig till 13-17 inom de sju första minuterna, LIF Lindesberg började dock få upp spelet och med en utvisning på bortalagets stora målgörare så lyckades LIF spela sig till ledning via fem raka mål.

Målbytet fortsatte och med mindre än 8 minuter kvar gjorde Aranäs ett försök i att gå undan med ledningen och med ett högre försvarsspel så fick LIF problem att komma igenom det gästande bortalaget som med tre minuter kvar lyckades spela in det avgörande målet som säkrade segern.

– Med tanke på hur bra Aranäs är så känns det som att vi resultatmässigt borde vara nöjda med en 2-målsförlust men jag tycker att vi kunde gjort en bättre match, menar Max Broman direkt efter matchen och förklarar sina tanker:

– Vi bränner en massa lägen i anfallen, vanligtvis gör vi runt 30 mål medan vi bara gör runt 20 idag så det känns som att vi ska kunna sätta ytterligare 5-6 mål.

Trots förlusten så är det garanterat att LIF Lindesberg spelar i Allsvenskan under nästkommande säsong då flera av kvällens spelade matcher slutade i Lindes fördel där Kärra och Tyresö är de enda två lagen som ligger i farozonen för det negativa kvalet, detta med en match kvar per lag.

– Jag skulle nog inte beskriva det som glädje utan snarare att vi är lättade att vi är klara för nästa säsong, vi hade nog hellre sett att vi själva fått spela oss kvar i serien men samtidigt kunde det gått åt andra hållet samtidigt som nästa match skulle blivit otroligt viktig så vi är som sagt väldigt lättade, menar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-HK Aranäs
Slutresultat: 21-23 (11-12)
Publik: 75 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (5), Fabian Lindholm (4), Max Broman (3), Jesper Nilsson (3), Axel Magnusson (2), Albin Järlstam (2), Asso Eliassi (1), Herman Bosson (1)

Matchens Lirare: Fabian Lindholm

Nästa match: Söndag 15/3 vs Rimbo i Sparbankshallen med matchstart kl. 14.00 (säsongsavslutning)

Publicerad 11 mars 2020 klockan 22:42

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.

16 september 2025 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. D...

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisö...

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott

En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: Blodmåne

I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.

12 september 2025 klockan 15:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jobben borta med vinden?
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med ...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. ...
11 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
11 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nils Detlofsson (L). Foto: Liberalerna

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.

11 september 2025 klockan 11:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.

9 september 2025 klockan 15:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lå...

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur

Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Emil Asserholt Lundin placerade sig som topp-5 under Däckbytar-SM. Foto: Privat

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM

Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.

5 september 2025 klockan 12:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset fä...
4 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny regnvarning – risk för skyfall
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan...
4 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet ...
3 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-09-16 20:37