Hemmaförlust utan publik

Med tabellettan HK Aranäs på plats i arenan för säsongens sista hemmamatch så blev det en riktig berg- och dalbana, ledningen hoppade mellan lagen och precis som mot Hammarby var det inget utav lag som kunde gå undan med ledningen men med tre minuter kvar av matchen kom spiken i kistan som avgjorde till bortalagets fördel.

Bara någon timme innan matchstart kom LIF Lindesberg ut med ett pressmeddelande där föreningen informerade om att onsdagens Allsvenska match blev tvungen att spelas utan publik, detta efter ett beslut från den svenska regeringen som under onsdageftermiddagen beslutade att evenemang med minst 500 besökare var tvungen att stoppas på grund av coronavirusets smittorisk.

För hemmasupportrarna som ville se matchen så hade LIF Lindesberg delat med sig av en länk där man med egna livekommentatorer kunde följa matchen utan problem, matchsändningen hade under kvällen omkring 500 visningar.

Det var en tom känsla med de stora läktarna infällda inför onsdagens hemmamatch Foto: Hasse Persson

I arenan var det dock inte helt folktomt då flera av föreningens funktionärer och matchsponsorer som hjälpt till under säsongen fanns på plats i läktaren, även judoföreningen som mestadels höll till i judohallen fanns på plats och ökade publiksiffran till en nästintill tresiffrig summa.

Matchen mot Aranäs skulle spelas och med matchen igång så märkte man direkt att det var två jämna lag som gjorde upp, med en tuff målvaktsinsats från bortalagets sida fick LIF en svår inledning med ett 1-3-underläge, men lyckades snabbt kvittera till 3-3.

Efter kvitteringen fortsatte matchen med ett målbyte mellan lagen, med 10 minuter kvar av den första halvleken började Aranäs att dra undan och med en 3-målsledning såg det jobbigt ut för hemmalaget. LIF jobbade sig dock sakta upp och lyckades genom en av lagets yngre spelare, Asso Eliassi, kvittera till 10-10, målbytet fortsatte där Aranäs lyckades spela in ett sista mål precis innan halvtidsvilan.

– Det känns som att vi har rätt bra spel i den första halvleken, även om vi bränner många lägen så lyckas vi komma till fler lägen än vanligt, menar Max Broman om den första halvleken.

Den andra halvleken inleddes på värsta sätt för hemmalaget där Aranäs lyckats spela upp sig till 13-17 inom de sju första minuterna, LIF Lindesberg började dock få upp spelet och med en utvisning på bortalagets stora målgörare så lyckades LIF spela sig till ledning via fem raka mål.

Målbytet fortsatte och med mindre än 8 minuter kvar gjorde Aranäs ett försök i att gå undan med ledningen och med ett högre försvarsspel så fick LIF problem att komma igenom det gästande bortalaget som med tre minuter kvar lyckades spela in det avgörande målet som säkrade segern.

– Med tanke på hur bra Aranäs är så känns det som att vi resultatmässigt borde vara nöjda med en 2-målsförlust men jag tycker att vi kunde gjort en bättre match, menar Max Broman direkt efter matchen och förklarar sina tanker:

– Vi bränner en massa lägen i anfallen, vanligtvis gör vi runt 30 mål medan vi bara gör runt 20 idag så det känns som att vi ska kunna sätta ytterligare 5-6 mål.

Trots förlusten så är det garanterat att LIF Lindesberg spelar i Allsvenskan under nästkommande säsong då flera av kvällens spelade matcher slutade i Lindes fördel där Kärra och Tyresö är de enda två lagen som ligger i farozonen för det negativa kvalet, detta med en match kvar per lag.

– Jag skulle nog inte beskriva det som glädje utan snarare att vi är lättade att vi är klara för nästa säsong, vi hade nog hellre sett att vi själva fått spela oss kvar i serien men samtidigt kunde det gått åt andra hållet samtidigt som nästa match skulle blivit otroligt viktig så vi är som sagt väldigt lättade, menar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-HK Aranäs
Slutresultat: 21-23 (11-12)
Publik: 75 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (5), Fabian Lindholm (4), Max Broman (3), Jesper Nilsson (3), Axel Magnusson (2), Albin Järlstam (2), Asso Eliassi (1), Herman Bosson (1)

Matchens Lirare: Fabian Lindholm

Nästa match: Söndag 15/3 vs Rimbo i Sparbankshallen med matchstart kl. 14.00 (säsongsavslutning)

Publicerad 11 mars 2020 klockan 22:42

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Barn- utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M) och verksamhetschef Kristina Öhrn. Foto: Camilla Lagerman

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

27 april 2026 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2026 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-28 03:16