Hemmamatchen avgjordes i sista sekunden

Det var dramatik på högsta nivå när matchen mellan LIF Lindesberg och Tyresö Handboll skulle avgöras under torsdagskvällen, under matchens 60 minuter så hade båda lagen hunnit skaffa sig varsin storslagen ledning men med 10 minuter kvar låg lagen jämsides gällande målen vilket gjorde att matchen fick sitt avgörande i den allra sista sekunden.

De 472 personerna i publiken fick minst sagt valuta för inträdespengarna när LIF Lindesberg tog sig an Tyresö Handboll i Lindesberg Arena under torsdagskvällen då matchen skulle bli jämnare och mer dramatisk än vad man först trodde när man gick igenom arenans entré.

Redan innan matchen skulle blåsas igång kom beskedet att hemmalagets nyckelspelare Herman Bosson saknades i laguppställningen då sjukdomar stoppade honom från spel på hemmaplan, istället ersattes han för kvällen av Fabian Lindholm.

När matchen blåstes igång var LIF snabba med målgörandet, redan inför matchens andra minut så hade lagen spelat sig till 3-1 via Jesper Nilsson och Axel Magnusson, även lagets målvakt Robert Mjörnander hade hunnit visa upp sig med snygga räddningar i Linde-målet.

Målskörden fortsatte och efter 9 minuter så tvingades Tyresö till en tidig time-out där Lindes försvar och anfall var starkt, något de höll även efter time-outen då LIF lyckades med fyra raka mål vilket ändrade ställningen till en 6-målsledning för hemmalaget som vid tillfället såg för starka ut för att kunna förlora.
Tyresö började dock skärpa till sitt spel och lyckades med en riktig vändning där motståndarlaget tog in alla sex målen och hann dessutom med att ta med sig en 2-målsledning inför den andra halvleken.

Den andra halvleken fortsatte där den första slutade och redan efter tre minuter in i halvleken ser matchen mörk ut för hemmalaget då Tyresö går upp i ledning med en stark 4-målsledning, men som många handbollssupportrar känner till så är handboll en snabb sport där det hinner hända mycket bara på några minuter, något som LIF Lindesberg bevisade genom att hämta in 4-målsunderläget och efter en utvisning av en Tyresöspelare även gå tillbaka till ledning, allt efter fyra minuter.

– De spelade ett 7-6-spel som vi inte var beredda på vilket gör att de går undan med målen, efter det börjar vi mobilisera kraft och få till vårat spel på nytt både framåt och bakåt, menar LIF-kantspelaren Filip Ottosson som spelade en viktig roll som målgörare under matchen.

Med LIF tillbaka i ledningen så började lagen att byta mål med varandra vilket ledde till flera ledarbyten inom de sista 10 minuterna där Jesper Nilsson blev hemmalagets tredje spelare att göra mål på ”öppen kasse”, något som även målvakten Robert Mjörnander var otroligt nära att lyckas med efter ett långskott från målet som dessvärre hamnade några centimeter för långt åt målets vänsterkant.

Efter två straffmål av Tyresö där Ludvig Mattsson fick chansen att försvara målet så började dramatiken visa sig, med fem minuter kvar hade inget av lagen ännu lyckats att dra undan med ledningen då målbytet fortsatte mellan lagen, något som fortsatte till sista minuten då LIF Lindesberg hade ett mål tillgodo på Tyresö och med Linde i anfall när klockan tickade ner från fyrtio sekunder så begärde LIFs tränare Ivica Zubac en sista time-out.

Efter time-outen gjorde LIF ett försök i att få bollen genom försvaret då ett sista mål skulle avgöra matchen till Lindes fördel, när skottet från Linde närmade sig så avbröt domaren anfallet och gav Tyresö bollen på grund av felsteg i Lindes anfall, klockan stod nu med 22 sekunder kvar där Tyresös ledare var snabb med sitt sista time-outkort.

Med 22 sekunder kvar gjorde LIFs försvar allt de kunde för att hindra Tyresö från att få bollen igenom sitt försvar något de lyckades bra med fram till de sista tre sekunderna då Tyresö tog matchens sista skott, något som Ludvig Mattsson var beredd på i målet och Ludvig avslutade matchen med bollen i bröstet till publikens jubel och med sitt namn uppropandes av matchspeakern, segern var ett faktum.

– Det blev väldigt dramatiskt mot slutet, det är som Stig-Inge (Wentzel) sade i vinnarintervjun efter matchen att han satt med hjärtat i halsgropen de sista minuterna och jag tror knappast att han var ensam om det, skrattade en lättad Filip Ottosson direkt efter matchen.

– Jag tycker att vi får ihop spelet bra de sista tio minuterna, de gör det såklart svårt för oss med sitt 7-6-spel men samtidigt känns det som vi blir mer aggressiva i vårat försvar jämfört med första halvlek, vi attackerar mera och står inte passivt och följer med Tyresös spel vilket jag tror är den största faktorn till segern, menar Filip som även tilldelades titeln ”Matchens Lirare” något han vill dela med sig med laget:

– Jag tycker alla i laget presterar under matchen och framförallt i bakåtspelet så jag vill hylla hela laget för den här matchen, även Fabian Lindholm som går in som Hermans ersättare gör ett grymt jobb som högertvåa och högernia framåt.

Resultat LIF Lindesberg-Tyresö Handboll
Slutresultat: 34-33 (15-18)
Publik: 472 personer

Målgörare: Jesper Nilsson (7), Filip Ottosson (7), Axel Magnusson (5), Fatlum Ahmeti (4), Max Broman (3), Fabian Lindholm (3), Albin Järlstam (3), Asso Eliassi (2)

Matchens Lirare: Filip Ottosson

Nästa hemmamatch: Fredagen 31:a januari vs AIK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00. (Fri entré)

Publicerad 23 januari 2020 klockan 23:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.

12 juni 2026 klockan 17:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.

12 juni 2026 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.

8 juni 2026 klockan 10:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
28 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-05-25

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-06-13 22:58