Hemmamatchen avgjordes i sista sekunden

Det var dramatik på högsta nivå när matchen mellan LIF Lindesberg och Tyresö Handboll skulle avgöras under torsdagskvällen, under matchens 60 minuter så hade båda lagen hunnit skaffa sig varsin storslagen ledning men med 10 minuter kvar låg lagen jämsides gällande målen vilket gjorde att matchen fick sitt avgörande i den allra sista sekunden.

De 472 personerna i publiken fick minst sagt valuta för inträdespengarna när LIF Lindesberg tog sig an Tyresö Handboll i Lindesberg Arena under torsdagskvällen då matchen skulle bli jämnare och mer dramatisk än vad man först trodde när man gick igenom arenans entré.

Redan innan matchen skulle blåsas igång kom beskedet att hemmalagets nyckelspelare Herman Bosson saknades i laguppställningen då sjukdomar stoppade honom från spel på hemmaplan, istället ersattes han för kvällen av Fabian Lindholm.

När matchen blåstes igång var LIF snabba med målgörandet, redan inför matchens andra minut så hade lagen spelat sig till 3-1 via Jesper Nilsson och Axel Magnusson, även lagets målvakt Robert Mjörnander hade hunnit visa upp sig med snygga räddningar i Linde-målet.

Målskörden fortsatte och efter 9 minuter så tvingades Tyresö till en tidig time-out där Lindes försvar och anfall var starkt, något de höll även efter time-outen då LIF lyckades med fyra raka mål vilket ändrade ställningen till en 6-målsledning för hemmalaget som vid tillfället såg för starka ut för att kunna förlora.
Tyresö började dock skärpa till sitt spel och lyckades med en riktig vändning där motståndarlaget tog in alla sex målen och hann dessutom med att ta med sig en 2-målsledning inför den andra halvleken.

Den andra halvleken fortsatte där den första slutade och redan efter tre minuter in i halvleken ser matchen mörk ut för hemmalaget då Tyresö går upp i ledning med en stark 4-målsledning, men som många handbollssupportrar känner till så är handboll en snabb sport där det hinner hända mycket bara på några minuter, något som LIF Lindesberg bevisade genom att hämta in 4-målsunderläget och efter en utvisning av en Tyresöspelare även gå tillbaka till ledning, allt efter fyra minuter.

– De spelade ett 7-6-spel som vi inte var beredda på vilket gör att de går undan med målen, efter det börjar vi mobilisera kraft och få till vårat spel på nytt både framåt och bakåt, menar LIF-kantspelaren Filip Ottosson som spelade en viktig roll som målgörare under matchen.

Med LIF tillbaka i ledningen så började lagen att byta mål med varandra vilket ledde till flera ledarbyten inom de sista 10 minuterna där Jesper Nilsson blev hemmalagets tredje spelare att göra mål på ”öppen kasse”, något som även målvakten Robert Mjörnander var otroligt nära att lyckas med efter ett långskott från målet som dessvärre hamnade några centimeter för långt åt målets vänsterkant.

Efter två straffmål av Tyresö där Ludvig Mattsson fick chansen att försvara målet så började dramatiken visa sig, med fem minuter kvar hade inget av lagen ännu lyckats att dra undan med ledningen då målbytet fortsatte mellan lagen, något som fortsatte till sista minuten då LIF Lindesberg hade ett mål tillgodo på Tyresö och med Linde i anfall när klockan tickade ner från fyrtio sekunder så begärde LIFs tränare Ivica Zubac en sista time-out.

Efter time-outen gjorde LIF ett försök i att få bollen genom försvaret då ett sista mål skulle avgöra matchen till Lindes fördel, när skottet från Linde närmade sig så avbröt domaren anfallet och gav Tyresö bollen på grund av felsteg i Lindes anfall, klockan stod nu med 22 sekunder kvar där Tyresös ledare var snabb med sitt sista time-outkort.

Med 22 sekunder kvar gjorde LIFs försvar allt de kunde för att hindra Tyresö från att få bollen igenom sitt försvar något de lyckades bra med fram till de sista tre sekunderna då Tyresö tog matchens sista skott, något som Ludvig Mattsson var beredd på i målet och Ludvig avslutade matchen med bollen i bröstet till publikens jubel och med sitt namn uppropandes av matchspeakern, segern var ett faktum.

– Det blev väldigt dramatiskt mot slutet, det är som Stig-Inge (Wentzel) sade i vinnarintervjun efter matchen att han satt med hjärtat i halsgropen de sista minuterna och jag tror knappast att han var ensam om det, skrattade en lättad Filip Ottosson direkt efter matchen.

– Jag tycker att vi får ihop spelet bra de sista tio minuterna, de gör det såklart svårt för oss med sitt 7-6-spel men samtidigt känns det som vi blir mer aggressiva i vårat försvar jämfört med första halvlek, vi attackerar mera och står inte passivt och följer med Tyresös spel vilket jag tror är den största faktorn till segern, menar Filip som även tilldelades titeln ”Matchens Lirare” något han vill dela med sig med laget:

– Jag tycker alla i laget presterar under matchen och framförallt i bakåtspelet så jag vill hylla hela laget för den här matchen, även Fabian Lindholm som går in som Hermans ersättare gör ett grymt jobb som högertvåa och högernia framåt.

Resultat LIF Lindesberg-Tyresö Handboll
Slutresultat: 34-33 (15-18)
Publik: 472 personer

Målgörare: Jesper Nilsson (7), Filip Ottosson (7), Axel Magnusson (5), Fatlum Ahmeti (4), Max Broman (3), Fabian Lindholm (3), Albin Järlstam (3), Asso Eliassi (2)

Matchens Lirare: Filip Ottosson

Nästa hemmamatch: Fredagen 31:a januari vs AIK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00. (Fri entré)

Publicerad 23 januari 2020 klockan 23:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades ...
16 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig ...
16 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-04-22 02:43