Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
Med en storslagen seger i seriepremiären mot Surahammar där Lindlöven inleder HockeyEttan med slutsiffrorna 1-6, så var det äntligen dags för hemmapremiär i Lindehov. Ishallen har till den nya säsongen förstärkts med en storbildsskärm som bjöd på en helhetsbild genom matchen, samt repriser under pausad matchklocka samt mellan perioderna.
Till den efterlängtade hemmapremiären så fick Lindlöven ta emot det välbekanta Borlänge HF, ett lag som blivit lite av en serierival under de senaste säsongerna. Medan Lindlöven kom till hemmapremiären med en seger i bagaget så låg dalalagets statistik åt det motsatta hållet efter första matchen spelad.
Hemmalaget fick även den bästa matchinledningen. Sju minuter efter matchens första nedsläpp så fick hemmapubliken full anledning att jubla, efter att Lindlövens nyförvärv Olle Hilmersson skjutit in en tidig ledning.
Trots att flera lägen kom så blev målet periodens enda, där Lindlöven istället tog målchanser i den andra perioden. Bara någon minut in i perioden så fick hemmalaget ett läge i powerplay som gav full utdelning. Med halva matchen spelad skrevs spelsiffrorna till 2-0.
Borlänge fick med sig en bra träff på pucken i den tredje perioden vilket även gav reducering på poängtavlan. Trots ett tappert försök från dalalaget med en timeout inför matchens sista minut, samt en extra spelare i anfallszon, så tog man sig aldrig hela vägen.
Med två matcher in i den nya serien så har Lindlöven ett hundraprocentigt facit med två segrar och sex tidiga poäng. Efter en upphämtningsseger för Tranås mot Forshaga, så ligger Lindlöven däremot kvar som tvåa i en mycket tidig tabell.
Slutresultat Lindlöven-Borlänge HF
Resultat: 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Skott: 39-18 (11-4, 13-9, 15-5)
Publik: 361 personer
Matchvärd: Meritor
Mål:
1-0 Olle Hilmersson (Ass: Joel Kiirikki)
2-0 Isak Jonsson (Ass: Lukas Johansson, Marcus Von Der Geest)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 17 räddningar på 18 skott (94,44%)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs Mariestad BoIS HC i Mariehus Arena med nedsläpp kl. 16.00
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.