Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
Med en storslagen seger i seriepremiären mot Surahammar där Lindlöven inleder HockeyEttan med slutsiffrorna 1-6, så var det äntligen dags för hemmapremiär i Lindehov. Ishallen har till den nya säsongen förstärkts med en storbildsskärm som bjöd på en helhetsbild genom matchen, samt repriser under pausad matchklocka samt mellan perioderna.
Till den efterlängtade hemmapremiären så fick Lindlöven ta emot det välbekanta Borlänge HF, ett lag som blivit lite av en serierival under de senaste säsongerna. Medan Lindlöven kom till hemmapremiären med en seger i bagaget så låg dalalagets statistik åt det motsatta hållet efter första matchen spelad.
Hemmalaget fick även den bästa matchinledningen. Sju minuter efter matchens första nedsläpp så fick hemmapubliken full anledning att jubla, efter att Lindlövens nyförvärv Olle Hilmersson skjutit in en tidig ledning.
Trots att flera lägen kom så blev målet periodens enda, där Lindlöven istället tog målchanser i den andra perioden. Bara någon minut in i perioden så fick hemmalaget ett läge i powerplay som gav full utdelning. Med halva matchen spelad skrevs spelsiffrorna till 2-0.
Borlänge fick med sig en bra träff på pucken i den tredje perioden vilket även gav reducering på poängtavlan. Trots ett tappert försök från dalalaget med en timeout inför matchens sista minut, samt en extra spelare i anfallszon, så tog man sig aldrig hela vägen.
Med två matcher in i den nya serien så har Lindlöven ett hundraprocentigt facit med två segrar och sex tidiga poäng. Efter en upphämtningsseger för Tranås mot Forshaga, så ligger Lindlöven däremot kvar som tvåa i en mycket tidig tabell.
Slutresultat Lindlöven-Borlänge HF
Resultat: 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Skott: 39-18 (11-4, 13-9, 15-5)
Publik: 361 personer
Matchvärd: Meritor
Mål:
1-0 Olle Hilmersson (Ass: Joel Kiirikki)
2-0 Isak Jonsson (Ass: Lukas Johansson, Marcus Von Der Geest)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 17 räddningar på 18 skott (94,44%)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs Mariestad BoIS HC i Mariehus Arena med nedsläpp kl. 16.00
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.