Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
Med en storslagen seger i seriepremiären mot Surahammar där Lindlöven inleder HockeyEttan med slutsiffrorna 1-6, så var det äntligen dags för hemmapremiär i Lindehov. Ishallen har till den nya säsongen förstärkts med en storbildsskärm som bjöd på en helhetsbild genom matchen, samt repriser under pausad matchklocka samt mellan perioderna.
Till den efterlängtade hemmapremiären så fick Lindlöven ta emot det välbekanta Borlänge HF, ett lag som blivit lite av en serierival under de senaste säsongerna. Medan Lindlöven kom till hemmapremiären med en seger i bagaget så låg dalalagets statistik åt det motsatta hållet efter första matchen spelad.
Hemmalaget fick även den bästa matchinledningen. Sju minuter efter matchens första nedsläpp så fick hemmapubliken full anledning att jubla, efter att Lindlövens nyförvärv Olle Hilmersson skjutit in en tidig ledning.
Trots att flera lägen kom så blev målet periodens enda, där Lindlöven istället tog målchanser i den andra perioden. Bara någon minut in i perioden så fick hemmalaget ett läge i powerplay som gav full utdelning. Med halva matchen spelad skrevs spelsiffrorna till 2-0.
Borlänge fick med sig en bra träff på pucken i den tredje perioden vilket även gav reducering på poängtavlan. Trots ett tappert försök från dalalaget med en timeout inför matchens sista minut, samt en extra spelare i anfallszon, så tog man sig aldrig hela vägen.
Med två matcher in i den nya serien så har Lindlöven ett hundraprocentigt facit med två segrar och sex tidiga poäng. Efter en upphämtningsseger för Tranås mot Forshaga, så ligger Lindlöven däremot kvar som tvåa i en mycket tidig tabell.
Slutresultat Lindlöven-Borlänge HF
Resultat: 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Skott: 39-18 (11-4, 13-9, 15-5)
Publik: 361 personer
Matchvärd: Meritor
Mål:
1-0 Olle Hilmersson (Ass: Joel Kiirikki)
2-0 Isak Jonsson (Ass: Lukas Johansson, Marcus Von Der Geest)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 17 räddningar på 18 skott (94,44%)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs Mariestad BoIS HC i Mariehus Arena med nedsläpp kl. 16.00
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.