Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
Med en storslagen seger i seriepremiären mot Surahammar där Lindlöven inleder HockeyEttan med slutsiffrorna 1-6, så var det äntligen dags för hemmapremiär i Lindehov. Ishallen har till den nya säsongen förstärkts med en storbildsskärm som bjöd på en helhetsbild genom matchen, samt repriser under pausad matchklocka samt mellan perioderna.
Till den efterlängtade hemmapremiären så fick Lindlöven ta emot det välbekanta Borlänge HF, ett lag som blivit lite av en serierival under de senaste säsongerna. Medan Lindlöven kom till hemmapremiären med en seger i bagaget så låg dalalagets statistik åt det motsatta hållet efter första matchen spelad.
Hemmalaget fick även den bästa matchinledningen. Sju minuter efter matchens första nedsläpp så fick hemmapubliken full anledning att jubla, efter att Lindlövens nyförvärv Olle Hilmersson skjutit in en tidig ledning.
Trots att flera lägen kom så blev målet periodens enda, där Lindlöven istället tog målchanser i den andra perioden. Bara någon minut in i perioden så fick hemmalaget ett läge i powerplay som gav full utdelning. Med halva matchen spelad skrevs spelsiffrorna till 2-0.
Borlänge fick med sig en bra träff på pucken i den tredje perioden vilket även gav reducering på poängtavlan. Trots ett tappert försök från dalalaget med en timeout inför matchens sista minut, samt en extra spelare i anfallszon, så tog man sig aldrig hela vägen.
Med två matcher in i den nya serien så har Lindlöven ett hundraprocentigt facit med två segrar och sex tidiga poäng. Efter en upphämtningsseger för Tranås mot Forshaga, så ligger Lindlöven däremot kvar som tvåa i en mycket tidig tabell.
Slutresultat Lindlöven-Borlänge HF
Resultat: 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Skott: 39-18 (11-4, 13-9, 15-5)
Publik: 361 personer
Matchvärd: Meritor
Mål:
1-0 Olle Hilmersson (Ass: Joel Kiirikki)
2-0 Isak Jonsson (Ass: Lukas Johansson, Marcus Von Der Geest)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 17 räddningar på 18 skott (94,44%)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs Mariestad BoIS HC i Mariehus Arena med nedsläpp kl. 16.00
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!