Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
Med en storslagen seger i seriepremiären mot Surahammar där Lindlöven inleder HockeyEttan med slutsiffrorna 1-6, så var det äntligen dags för hemmapremiär i Lindehov. Ishallen har till den nya säsongen förstärkts med en storbildsskärm som bjöd på en helhetsbild genom matchen, samt repriser under pausad matchklocka samt mellan perioderna.
Till den efterlängtade hemmapremiären så fick Lindlöven ta emot det välbekanta Borlänge HF, ett lag som blivit lite av en serierival under de senaste säsongerna. Medan Lindlöven kom till hemmapremiären med en seger i bagaget så låg dalalagets statistik åt det motsatta hållet efter första matchen spelad.
Hemmalaget fick även den bästa matchinledningen. Sju minuter efter matchens första nedsläpp så fick hemmapubliken full anledning att jubla, efter att Lindlövens nyförvärv Olle Hilmersson skjutit in en tidig ledning.
Trots att flera lägen kom så blev målet periodens enda, där Lindlöven istället tog målchanser i den andra perioden. Bara någon minut in i perioden så fick hemmalaget ett läge i powerplay som gav full utdelning. Med halva matchen spelad skrevs spelsiffrorna till 2-0.
Borlänge fick med sig en bra träff på pucken i den tredje perioden vilket även gav reducering på poängtavlan. Trots ett tappert försök från dalalaget med en timeout inför matchens sista minut, samt en extra spelare i anfallszon, så tog man sig aldrig hela vägen.
Med två matcher in i den nya serien så har Lindlöven ett hundraprocentigt facit med två segrar och sex tidiga poäng. Efter en upphämtningsseger för Tranås mot Forshaga, så ligger Lindlöven däremot kvar som tvåa i en mycket tidig tabell.
Slutresultat Lindlöven-Borlänge HF
Resultat: 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Skott: 39-18 (11-4, 13-9, 15-5)
Publik: 361 personer
Matchvärd: Meritor
Mål:
1-0 Olle Hilmersson (Ass: Joel Kiirikki)
2-0 Isak Jonsson (Ass: Lukas Johansson, Marcus Von Der Geest)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 17 räddningar på 18 skott (94,44%)
Nästa match: Söndagen 8:e oktober vs Mariestad BoIS HC i Mariehus Arena med nedsläpp kl. 16.00
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.