Timetobelucky blev årets sista vinnare på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger avslutar travsäsongen

Det var årsfinal på Fornaboda under torsdagen och vad passar då bättre att avsluta säsongen, än med en hemmaseger? Det blev en upploppsstrid mellan två hemmahästar där Timetobelucky till slut travade hem en överlägsen efterlängtad seger.
– Han var värd den här segern, säjer tränare Mats Johansson.

Det var fri entré för alla travälskare när Fornaboda körde sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Passande nog så var hemmahästarna bäst när säsongen skulle sätta punkt, där två hemmahästar stred om säsongens sista seger.

Europes klassiska rocklåt ”The Final Countdown” spelades i högtalarna med minuten kvar till start. Med loppet iväg kunde hemmahästen Käbb’s Valente, trots tjugo meters tillägg, köras till ledningen med Marita Gustavsson. Väl där drog hemmahästen upp tempot och med Timetobelucky precis bakom sig, blev det en hemmaduo som stred om säsongens sista hemmaseger.

Käbb’s Valente höll ledningen inför upploppet. Foto: Timmy Lundegård

In på upploppet blev ledarhästen Käbb’s Valente för trött och slog på galopp, vilket gav Kenneth Gorski och Timetobelucky en överlägsen seger. Detta trots att hästen stannade till precis innan mål och minskade marginalerna till konkurrenterna.

– Att han stannade till på upploppet var inte så mycket för att han var trött utan snarare för att han blev ensam. Det är en stark och bra häst som har god kapacitet i grunden, berättar Kenneth Gorski efter segern som även berömmer ägarparet Mats och Katarina Johansson.

– Ägarna Mats och Katarina köpte hästen när den var ganska ung och har efter det gjort ett toppjobb med hästen. De ska ha en stor eloge för det fina tränarjobbet.

Även hos hästens tränare Mats Johansson blev det glada toner, efter att ”Tarzan” sprungit in sin andra seger åt Vedevågsstallet.

– Det här var en efterlängtad seger. Han har tränat på bra och har varit bra under en längre tid nu, så jag tycker absolut att han var värd den här segern. Att han som hemmahäst dessutom fick avsluta säsongen var passande, säger tränare Mats samtidigt som hästen får en välförtjänt dusch efter loppet.

Mats Johansson var nöjd efter segern. Foto: Timmy Lundegård

Mika Forss och Timo Nurmos är årets champions!
Trots en mulen himmel så blev det fina lunchtävlingar som kördes. Dagens största favorit på banans vinnarspel beräknades att inleda dagen, men istället lyckades den 31-åriga Dwight Pieters att köra in dagens största skräll. Detta till 37 gånger pengarna.

– Spår 12 bakom bil på kort distans är såklart inte det optimala på förhand, så jag förstår att oddset blev som det blev även om hästen är bra. Trots läget så fick vi en vettig resa i rygg på favoriten, så allt löste sig bra. Jag har aldrig kört hästen i lopp tidigare men jag har kört den några gånger hos tränaren, så jag kände ändå hästen lite inför start, berättade vinnarkusken.

Favoritseger blev det istället i loppet därefter där landets, i nuläget, bästa tränare Robert Bergh segrade med Grant Hall. En amerikansk häst som tog sin andra raka seger i sin tredje start i Sverige.

Grant Hall och Robert Bergh segrade Linde Energis lopp. Foto: Timmy Lundegård

– Han var lite för stor för tvååringsloppen i USA så vi köpte över honom hit till Sverige. Jag tycker att han har utvecklats bra på de inledande starterna och det känns som en häst med en lovande framtid. Han har gått mycket på milebanorna (1609 meter) i USA men han känns stark och har god muskulatur så det kan absolut bli längre distanser framöver, berättar Robert som gjorde sitt första besök på Fornaboda för året.

Under dagen prisades även Fornabodas nya champions. Med en segerrik säsong på Fornaboda under året, så lyckades Mika Forss att hålla undan med en god marginal till tvåan Claes Sjöström.

Mika tillhör en av världens bästa kuskar med nära 4000 inkörda segrar. Trots sex titlar som Finlands kuskchampion samt ett tidigare guld Kusk-EM, så är kuskchampionatet på Fornaboda Mikas första på svensk mark.

Tränarchampionatet gick samtidigt till Timo Nurmos som med säsongens championtitel, tar sitt tionde raka championat på Fornaboda.

Kuskchampion Mika Forss, här med Grott Maja. Foto: Timmy Lundegård

Säsongsfinalens vinnare:
Lopp 1: Global Boost – Dwight Pieters (Joakim Elfving) – 37,49
Lopp 2: Grant Hall – Robert Bergh – 1,70
Lopp 3: Hugo Journey – Ville Karhulahti – 5,17
Lopp 4: Anna Montana – Peter G Norman – 8,04
Lopp 5: Seeuneversister – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,55
Lopp 6: Bottnas Explosive – Petter Lundberg (Björn Röcklinger) – 3,88
Lopp 7: Campanet – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 3,76
Lopp 8: Georgia Am – Klas Olsson (David Persson) – 1,24
Lopp 9: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson) – 9,72

Körsvensligans slutställning:
1. Mika Forss (11 segrar, 8 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 4 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 6 andra, 7 tredje)
4. Jorma Kontio (5 segrar, 4 andra, 1 tredje)
5. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 4 tredje)

Årets hemmasegrar:
8:e maj: Danois Simoni – Jimmi Ehlers
16:e maj: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers)
18:e juli: Skinny Dipping – Kenneth Gorski (Katarina Brattström)
19:e augusti: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson)

Publicerad 19 augusti 2021 klockan 18:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 januari 2026 klockan 09:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hush...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att ...
31 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2026-01-09 03:38