Timetobelucky blev årets sista vinnare på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger avslutar travsäsongen

Det var årsfinal på Fornaboda under torsdagen och vad passar då bättre att avsluta säsongen, än med en hemmaseger? Det blev en upploppsstrid mellan två hemmahästar där Timetobelucky till slut travade hem en överlägsen efterlängtad seger.
– Han var värd den här segern, säjer tränare Mats Johansson.

Det var fri entré för alla travälskare när Fornaboda körde sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Passande nog så var hemmahästarna bäst när säsongen skulle sätta punkt, där två hemmahästar stred om säsongens sista seger.

Europes klassiska rocklåt ”The Final Countdown” spelades i högtalarna med minuten kvar till start. Med loppet iväg kunde hemmahästen Käbb’s Valente, trots tjugo meters tillägg, köras till ledningen med Marita Gustavsson. Väl där drog hemmahästen upp tempot och med Timetobelucky precis bakom sig, blev det en hemmaduo som stred om säsongens sista hemmaseger.

Käbb’s Valente höll ledningen inför upploppet. Foto: Timmy Lundegård

In på upploppet blev ledarhästen Käbb’s Valente för trött och slog på galopp, vilket gav Kenneth Gorski och Timetobelucky en överlägsen seger. Detta trots att hästen stannade till precis innan mål och minskade marginalerna till konkurrenterna.

– Att han stannade till på upploppet var inte så mycket för att han var trött utan snarare för att han blev ensam. Det är en stark och bra häst som har god kapacitet i grunden, berättar Kenneth Gorski efter segern som även berömmer ägarparet Mats och Katarina Johansson.

– Ägarna Mats och Katarina köpte hästen när den var ganska ung och har efter det gjort ett toppjobb med hästen. De ska ha en stor eloge för det fina tränarjobbet.

Även hos hästens tränare Mats Johansson blev det glada toner, efter att ”Tarzan” sprungit in sin andra seger åt Vedevågsstallet.

– Det här var en efterlängtad seger. Han har tränat på bra och har varit bra under en längre tid nu, så jag tycker absolut att han var värd den här segern. Att han som hemmahäst dessutom fick avsluta säsongen var passande, säger tränare Mats samtidigt som hästen får en välförtjänt dusch efter loppet.

Mats Johansson var nöjd efter segern. Foto: Timmy Lundegård

Mika Forss och Timo Nurmos är årets champions!
Trots en mulen himmel så blev det fina lunchtävlingar som kördes. Dagens största favorit på banans vinnarspel beräknades att inleda dagen, men istället lyckades den 31-åriga Dwight Pieters att köra in dagens största skräll. Detta till 37 gånger pengarna.

– Spår 12 bakom bil på kort distans är såklart inte det optimala på förhand, så jag förstår att oddset blev som det blev även om hästen är bra. Trots läget så fick vi en vettig resa i rygg på favoriten, så allt löste sig bra. Jag har aldrig kört hästen i lopp tidigare men jag har kört den några gånger hos tränaren, så jag kände ändå hästen lite inför start, berättade vinnarkusken.

Favoritseger blev det istället i loppet därefter där landets, i nuläget, bästa tränare Robert Bergh segrade med Grant Hall. En amerikansk häst som tog sin andra raka seger i sin tredje start i Sverige.

Grant Hall och Robert Bergh segrade Linde Energis lopp. Foto: Timmy Lundegård

– Han var lite för stor för tvååringsloppen i USA så vi köpte över honom hit till Sverige. Jag tycker att han har utvecklats bra på de inledande starterna och det känns som en häst med en lovande framtid. Han har gått mycket på milebanorna (1609 meter) i USA men han känns stark och har god muskulatur så det kan absolut bli längre distanser framöver, berättar Robert som gjorde sitt första besök på Fornaboda för året.

Under dagen prisades även Fornabodas nya champions. Med en segerrik säsong på Fornaboda under året, så lyckades Mika Forss att hålla undan med en god marginal till tvåan Claes Sjöström.

Mika tillhör en av världens bästa kuskar med nära 4000 inkörda segrar. Trots sex titlar som Finlands kuskchampion samt ett tidigare guld Kusk-EM, så är kuskchampionatet på Fornaboda Mikas första på svensk mark.

Tränarchampionatet gick samtidigt till Timo Nurmos som med säsongens championtitel, tar sitt tionde raka championat på Fornaboda.

Kuskchampion Mika Forss, här med Grott Maja. Foto: Timmy Lundegård

Säsongsfinalens vinnare:
Lopp 1: Global Boost – Dwight Pieters (Joakim Elfving) – 37,49
Lopp 2: Grant Hall – Robert Bergh – 1,70
Lopp 3: Hugo Journey – Ville Karhulahti – 5,17
Lopp 4: Anna Montana – Peter G Norman – 8,04
Lopp 5: Seeuneversister – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,55
Lopp 6: Bottnas Explosive – Petter Lundberg (Björn Röcklinger) – 3,88
Lopp 7: Campanet – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 3,76
Lopp 8: Georgia Am – Klas Olsson (David Persson) – 1,24
Lopp 9: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson) – 9,72

Körsvensligans slutställning:
1. Mika Forss (11 segrar, 8 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 4 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 6 andra, 7 tredje)
4. Jorma Kontio (5 segrar, 4 andra, 1 tredje)
5. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 4 tredje)

Årets hemmasegrar:
8:e maj: Danois Simoni – Jimmi Ehlers
16:e maj: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers)
18:e juli: Skinny Dipping – Kenneth Gorski (Katarina Brattström)
19:e augusti: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson)

Publicerad 19 augusti 2021 klockan 18:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

19 mars 2026 klockan 14:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och ...
12 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna ...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-03-20 03:10