Timetobelucky blev årets sista vinnare på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger avslutar travsäsongen

Det var årsfinal på Fornaboda under torsdagen och vad passar då bättre att avsluta säsongen, än med en hemmaseger? Det blev en upploppsstrid mellan två hemmahästar där Timetobelucky till slut travade hem en överlägsen efterlängtad seger.
– Han var värd den här segern, säjer tränare Mats Johansson.

Det var fri entré för alla travälskare när Fornaboda körde sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Passande nog så var hemmahästarna bäst när säsongen skulle sätta punkt, där två hemmahästar stred om säsongens sista seger.

Europes klassiska rocklåt ”The Final Countdown” spelades i högtalarna med minuten kvar till start. Med loppet iväg kunde hemmahästen Käbb’s Valente, trots tjugo meters tillägg, köras till ledningen med Marita Gustavsson. Väl där drog hemmahästen upp tempot och med Timetobelucky precis bakom sig, blev det en hemmaduo som stred om säsongens sista hemmaseger.

Käbb’s Valente höll ledningen inför upploppet. Foto: Timmy Lundegård

In på upploppet blev ledarhästen Käbb’s Valente för trött och slog på galopp, vilket gav Kenneth Gorski och Timetobelucky en överlägsen seger. Detta trots att hästen stannade till precis innan mål och minskade marginalerna till konkurrenterna.

– Att han stannade till på upploppet var inte så mycket för att han var trött utan snarare för att han blev ensam. Det är en stark och bra häst som har god kapacitet i grunden, berättar Kenneth Gorski efter segern som även berömmer ägarparet Mats och Katarina Johansson.

– Ägarna Mats och Katarina köpte hästen när den var ganska ung och har efter det gjort ett toppjobb med hästen. De ska ha en stor eloge för det fina tränarjobbet.

Även hos hästens tränare Mats Johansson blev det glada toner, efter att ”Tarzan” sprungit in sin andra seger åt Vedevågsstallet.

– Det här var en efterlängtad seger. Han har tränat på bra och har varit bra under en längre tid nu, så jag tycker absolut att han var värd den här segern. Att han som hemmahäst dessutom fick avsluta säsongen var passande, säger tränare Mats samtidigt som hästen får en välförtjänt dusch efter loppet.

Mats Johansson var nöjd efter segern. Foto: Timmy Lundegård

Mika Forss och Timo Nurmos är årets champions!
Trots en mulen himmel så blev det fina lunchtävlingar som kördes. Dagens största favorit på banans vinnarspel beräknades att inleda dagen, men istället lyckades den 31-åriga Dwight Pieters att köra in dagens största skräll. Detta till 37 gånger pengarna.

– Spår 12 bakom bil på kort distans är såklart inte det optimala på förhand, så jag förstår att oddset blev som det blev även om hästen är bra. Trots läget så fick vi en vettig resa i rygg på favoriten, så allt löste sig bra. Jag har aldrig kört hästen i lopp tidigare men jag har kört den några gånger hos tränaren, så jag kände ändå hästen lite inför start, berättade vinnarkusken.

Favoritseger blev det istället i loppet därefter där landets, i nuläget, bästa tränare Robert Bergh segrade med Grant Hall. En amerikansk häst som tog sin andra raka seger i sin tredje start i Sverige.

Grant Hall och Robert Bergh segrade Linde Energis lopp. Foto: Timmy Lundegård

– Han var lite för stor för tvååringsloppen i USA så vi köpte över honom hit till Sverige. Jag tycker att han har utvecklats bra på de inledande starterna och det känns som en häst med en lovande framtid. Han har gått mycket på milebanorna (1609 meter) i USA men han känns stark och har god muskulatur så det kan absolut bli längre distanser framöver, berättar Robert som gjorde sitt första besök på Fornaboda för året.

Under dagen prisades även Fornabodas nya champions. Med en segerrik säsong på Fornaboda under året, så lyckades Mika Forss att hålla undan med en god marginal till tvåan Claes Sjöström.

Mika tillhör en av världens bästa kuskar med nära 4000 inkörda segrar. Trots sex titlar som Finlands kuskchampion samt ett tidigare guld Kusk-EM, så är kuskchampionatet på Fornaboda Mikas första på svensk mark.

Tränarchampionatet gick samtidigt till Timo Nurmos som med säsongens championtitel, tar sitt tionde raka championat på Fornaboda.

Kuskchampion Mika Forss, här med Grott Maja. Foto: Timmy Lundegård

Säsongsfinalens vinnare:
Lopp 1: Global Boost – Dwight Pieters (Joakim Elfving) – 37,49
Lopp 2: Grant Hall – Robert Bergh – 1,70
Lopp 3: Hugo Journey – Ville Karhulahti – 5,17
Lopp 4: Anna Montana – Peter G Norman – 8,04
Lopp 5: Seeuneversister – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,55
Lopp 6: Bottnas Explosive – Petter Lundberg (Björn Röcklinger) – 3,88
Lopp 7: Campanet – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 3,76
Lopp 8: Georgia Am – Klas Olsson (David Persson) – 1,24
Lopp 9: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson) – 9,72

Körsvensligans slutställning:
1. Mika Forss (11 segrar, 8 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 4 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 6 andra, 7 tredje)
4. Jorma Kontio (5 segrar, 4 andra, 1 tredje)
5. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 4 tredje)

Årets hemmasegrar:
8:e maj: Danois Simoni – Jimmi Ehlers
16:e maj: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers)
18:e juli: Skinny Dipping – Kenneth Gorski (Katarina Brattström)
19:e augusti: Timetobelucky – Kenneth Gorski (Mats Johansson)

Publicerad 19 augusti 2021 klockan 18:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Storåskolans Nicola Hedlund fick årets pris av Barn- och utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.

11 juni 2026 klockan 20:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-06-26 05:12