Hemmaseger genom tre raka set

RIG Falköping bjöd upp till kamp när de gästade Arenan under lördagen. Trots tappra försök, fick man svårt att slå ett laddat Linde Volley som bjöd på ett lugnare spel än på länge. Martina Konecna var tillbaka från sjukdom och visade direkt, en stort längtan av spel i Elitserien som ledde till tre raka setsegrar.

Bland de elva lagen i Elitserien, innehar Falköping en speciell position i serien. Laguppställningen innehar enbart tolv elever från Riksidrotts Gymnasiet (RIG). Gymnasielaget kan dessutom inte åka ut ur Elitserien, men kan istället inte spela sig i de större sammanhangen som spel i SM-slutspel eller Grand Prix.

Trots att laget enbart består av elever, har Linde Volley haft en tuff bakgrund gällande spel mot RIG. Senaste segern kom under säsongen 2018/2019, en statistik som ändrades under lördagen.

Tränare Teemu Sarna och storspelande Martina Konecna var tillbaka, efter sjukdom. Med träning i kroppen hos Lindespelarna var duon till stor hjälp, när Falköpings Riksidrotts Gymnasium gästade Arenan.

– Det har varit väldigt tråkigt att sitta hemma och inte kunna spela volleyboll, säjer Martina Konecna direkt efter matchen.

Trots en jämn inledning så stal Linde Volley showen i det andra setet. Med ett högt självförtroende och fina räddningar från samtliga lagmedlemmar, blev det en ren Lindedominans som senare ledde till matchseger.

RIG stod för många inledande misstag i spelet, som gav Linde en bra hjälp med de inledande poängen. Bortalaget blev desto jämnare när det sista setet spelades.

Hemmalagets Lisa Andersson hjälpte laget genom det andra setet, med flera svårstoppade servar. Lagets libero Moa Renström stod för flertalet fina räddningar, medan Martina Konecna stod för säsongens starkaste sådan.

Med en arm bakom ryggen, liggandes på golvet, kunde den återkommande stjärnspelaren passa vidare bollen. Bollen ledde senare till en utökning i det andra setet med 14-7.

– Jag tycker att vi spelade bra. Vi fick till mycket av det som vi har jobbat med, säjer en nöjd Lisa Andersson efter matchen.

Hemmaliberon Moa Renström gjorde ett fint jobb under lördagens match. Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ”Vi lät dem göra sina misstag”
Det blev en svag inledning i spelet för Linde Volley. Flertalet misstag gjordes av hemmalaget, som hade svårt med mottagningar och att spela vidare bollarna som kom över nätet.

Med siffrorna 3-7 fanns en viss oro till tidig förlust. Linde Volley kom däremot tillbaka med ett starkt spel, medan RIG började bjuda på ett slarvigt spel. Ett spel som bjöd in Lindelaget i matchen på nytt.

Att RIGs spel inte var på topp, var snabbt något som Linde utnyttjade. Med flera bollar spelade utanför planen och skott i nätet, kunde man snabbt kvittera matchen till 8-8.
Ledningen kom kort därefter. Martina Konecna fick en bra mottagning på bollen och lät därefter, Ida Larsson spela in 10-9. Lindes första ledning i matchen.

Ida Larsson fortsatte med poängen, där hon tvingade RIG till en time-out efter två raka servepoäng. Ställningen 13-10.

Ledningen började minska för hemmalaget, där bortalaget ännu spelade med flera misstag. RIG tilldelades även en, till synes, gratispoäng efter en svår situation för domaren. Liberon Moa Renström lyckades rädda en servad boll med handflatan, räddningen dömdes däremot bort av domaren som hade en annan syn i situationen.

Linde hade däremot ännu ledningen i spelet. Man tvingades till time-out efter två raka servepoäng för RIG, som sedan kvitterade setet till 18-18.
Med hjälp av Lexi Pollard kunde hemmalaget däremot gå mot seger i det inledande setet, efter en boll som ”lobbas” ovanför RIG-spelarna.

Det andra setet blev däremot en utklassning på hemmaplan. Spelet höll sig fortsatt snabbt, samtidigt lugnt i hemmalaget.

Lexi Pollard hjälpte till en ökad ledning, där hemmalaget inledde setet med 5-3.
Tillsammans med unga Lisa Andersson som servare, kunde Linde Volley sedan utöka ledningen, från 6-5 till 10-5.

Ledningen fortsatte att utökas där återkommande Martina Konecna, bjöd på vad som kan vara, säsongens häftigaste räddning.
Med en hård boll på väg mot Lindes planhalva, slängde sig Konecna mot golvet. Därifrån kunde hon, trots med ryggen mot bollen, ta emot bollen med ena handen. Bollen spelades vidare till RIGs halva, som i sin tur spelade ut den och gav poängen till Linde. 14-7.

Lisa Andersson kunde senare avsluta setet som servare, där Linde Volley krossade motståndet med setsiffrorna 25-14.

– Vi pressade dem en del under setet och försökte mest få dem att slita på. Vi lät dem göra sina misstag och lägger bollarna på dem gång på gång, till slut missar dem och då gräver de ner sig. Det gör det lättare för oss, säjer Lisa Andersson om Lindes dominans i det andra setet.

Det avslutande setet blev en jämnare historia. RIG blev jämnare i sitt spel och visade även dem fina kvaliteter. Ett set där inget lag höll någon längre ledning.
Med en sista time-out för Linde Volley, kunde man gå undan med ledningen. Trots 24-20 på poängtavlan, fick man svårt att spela in den sista poängen. Mariana Baddini avgjorde i slutändan matchen, trots en nagelbitande upphämtning av RIG.

– Vi hade bra kämparglöd inför det sista setet. Vi ville vinna och kände att vi verkligen skulle ha den här matchen, säjer Lisa Andersson.

Något som gav Linde Volley sin tredje seger för säsongen, efter en vecka av träningsåterhämtning.

– Vi har haft bättre förberedelser inför denna match än som inför den förra. Vi har tränat lite under veckan, dels med men också utan tränare. Det kändes i matchen att det gjorde skillnad, vi var mer inne i spelet på ett helt annat vis, berättar Lisa Andersson.

– Det är tre matcher kvar och jag tycker att det känns bra framöver. Vi vet att vi kan spela bra, avslutar Lisa.

Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-23, 25-14, 25-23)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Blommor: Lyckoklöver

Poänggörare: Lexi Pollard (12), Ida Larsson (11), Martina Konecna (10), Zeinab Kamara (5), Lisa Andersson (4), Mariana Baddini (3)

Matchens Lirare: Mariana Baddini

Läget i tabellen: För första gången under säsongen så flyttar Linde Volley sig uppåt. Med tre nya poäng går Linde Volley förbi IKSU i tabellen, vilket placerar Lindelaget som nästjumbo.
Vägen upp till nästa placering är enbart en poäng, där Värnamo befinner sig. Samtidigt skiljer det endast en poäng mellan Linde och IKSU.
Hylte Halmstad är ännu obesegrade i både set och match, efter 16 spelade matcher.

Nästa match: Söndagen den 14:e februari vs Värnamo i Värnamo sporthall med matchstart kl. 15.00

Publicerad 6 februari 2021 klockan 16:42

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-18 23:37