Skinny Dipping med segerkusken Kenneth Gorski och delar av ägarkretsen. Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger i sommarvärmen!

Det blev inga större tempouppvisningar när Fornaboda Travbana körde sin första tävlingsdag, efter den stora travfesten. Vinnarglädjen var däremot större där man även fick ta del av en svalkande hemmaseger, genom Skinny Dipping och Kenneth Gorski.
– Det var tacksamt att de körde i ett långsammare tempo där framme, säger vinnarkusken.

De första tävlingarna efter Fornabodas travfest med V86 kördes tidigt under söndagen. Trots en bana med fina förutsättningar, bjöds det inte på några fartfyllda tempokörningar som under den tidigare onsdagen. Vinnarglädjen hos de aktiva blev däremot desto större.

Publik var på plats där fint väder med runt 25 grader väntade travälskarna, som tre lopp in av dagen fick ta del av en hemmaseger. Detta genom Skinny Dipping, tränad av Katarina Brattström, som bjöd på en överraskande seger.

Trots 40 meters tillägg och en stor startgalopp, så såg det tidigt ut som att Skinny Dipping hade förlorat sina vinstchanser. Ledarhästarna kördes inte i något hårdare tempo vilket gjorde att hemmahästen snabbt kom tillbaka i fältet och vid upploppet, hittades den sjuåriga hemmahästen längst ut i spåren. Det blev en jämn målgång men målfotot visade att segern gick till hemmaekipaget.

– Efter startgaloppen så var det tacksamt för våran del att de körde i ett långsammare tempo där framme i ledningen. Jag visste sedan tidigare att hästen kan gå bra på långsidorna, men att det skulle bli seger här var jag inte lika säker på. Vid upploppet körde jag mest för att hinna fram till en andra plats, sade vinnarkusken Kenneth Gorski.

Skinny Dipping i loppet. Foto: Timmy Lundegård

– Hon vann två segrar tidigt i karriären men har efter det gått snabbt upp i klass. Något som har gjort det svårt att upprepa segerraden, berättar segerkusken som trots varma plusgrader och passande namn på vinnarhästen, inte firar segern med någon egen ”skinny dipping”.

– Jag är inte riktigt någon nakenbadare, jag firar på något annat sätt, skrattar Kenneth i segerintervjun.

Fler glada kuskar gästade vinnarcirkeln under tävlingsdagen. Loppet direkt efter hemmasegern bjöd även detta på en glad vinnare, efter att Veronika Karlsson från Örebro kört sig till seger med Yard.

Det blev ledning från start till mål, eller ”spets och slut” om man vill prata i travtermer. När mållinjen väl skulle passeras så hade den glada segerkusken krafter kvar.

– Hästen har strulat en del som treåring och det är först nu som han har blivit lite av en riktig tävlingshäst. Han är lätt på benen när starten går och gick enkelt till ledningen. Väl där hade jag att köra med och det är nästan att hästen kunde springa ett varv till i samma tempo, även efter mål, säger Veronika Karlsson.

Yard tog direkt hand om ledningen och höll denna hela loppet. Foto: Timmy Lundegård

Tre gånger Lindblom i vinnarcirkeln.
Fler Örebroare gästade vinnarcirkeln, där familjen Lindblom anordnade som en egen släktträff på publikplatsen. Av de tio loppen som kördes så hittades tre olika ”Lindblomare” som segrare. Noterbart så var den, för dagen frånvarande Åke Lindblom, familjens enda kusk som inte hittades i vinnarcirkeln.

Samtliga tre familjemedlemmarna siktade in sig på ledningen, vilket även blev den vinnande positionen för Lindblom-kuskarna. Den enklaste segern bland de tre hittades i avslutningen, detta med Micael Lindblom och Raj’s Oh Lord.

– Det är en häst som besitter kapacitet som har mött bra hästar i sina tidigare starter. Med den här starten bakom sig kommer det nog att bli att han kommer att få möta mer sådant motstånd, säger vinnarkusken Micael som i princip letade efter konkurrenterna på upploppet.

Micael Lindblom avslutade dagen med Raj’s Oh Lord. Foto: Timmy Lundegård

I hemmalaget var det hemmavinnaren Kenneth Gorski som stal showen. Förutom en tidig seger så hade hemmakusken en trevlig dag på travet, där han även körde sig till en silverplacering med kallblodet Bragetulla. Han fick även med sig en tredje plats med Timetobelucky och en fjärde plats med Viscaria Alpina.

– Det är klart att man är nöjd efter en sådan här dag. Lite synd att jag fick trafikproblem med Timetobelucky, annars hade jag nog kunnat vinna med honom också, berättar Kenneth som under dagen tog sin femte årsseger, varav sin tredje under juli.

Fler framgångar hittades hos hemmagänget. Hemmakusken Niclas Westberg placerade sig som tvåa med egenägda B.B.S.Chanelle medan 26-åriga Linn Hansson selade ut Symphonie Teemer till samma lopp. Efter en tidig galopp fick hemmahästen med sig en tredje plats. Även Jan Hägg fick med sig en tredje plats genom Dancing Vilma, en duo som var taggade redan innan start.

– Idag är vi taggade, både jag och Vilma är laddade inför start, sade Jan Hägg innan tävlingsdagen tog fart.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Makin’ Magic – Emma Ivarsson (Hans Karlsson)
Lopp 2: Fossens Wally – Carl-Erik Lindblom (Magnus Jakobsson) – 1,31
Lopp 3: Skinny Dipping – Kenneth Gorski (Katarina Brattström) – 13,71
Lopp 4: Yard – Veronika Karlsson (Peter Törnqvist) – 3,25
Lopp 5: Happy Roger – Jesper Rydberg (Anna Forssell) – 13,21
Lopp 6: Hudzon – Carl Philip Lindblom (Malin Lindström) – 11,98
Lopp 7: Quickrelese – Natacha Dahl Hammer – 9,77
Lopp 8: B.G.Ramona M. – Jonathan Gustavsson – 18,21
Lopp 9: Cute and Charming – Fredrik B Larsson – 4,42
Lopp 10: Raj’s Oh Lord – Micael Lindblom (Tony Pehrsson) – 2,45

Publik: 332 personer
Nästa tävlingsdag körs tisdagen den 27:e juli med första start kl. 12.20. Biljetter köps via Tickster (följ länk).

Publicerad 18 juli 2021 klockan 17:33

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling välkomnar giftassugna par på Alla hjärtans dag. Foto: Jennie Einarsson

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.

28 januari 2026 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsn...
26 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
26 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en ...

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla ...
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-30 09:18