Linde Expo, den lilla möbelbutiken vägg i vägg med Kebabhuset, satsar på genuint handarbete före massproduktion. Butiken har sedan i våras varit tillgänglig för intressenter inom ämnet, men då låg butiken något avskilt, i samma kvarter som Bergslagsposten, vilket gjorde att kunderna hade svårt att hitta dem. Det är Karin Ryman, tillsammans med sin man Hans Ryman som har startat möbelaffären. –Vi ser en ökad efterfrågan på våra produkter och det är förutsättningen för att vi ska kunna utöka och bredda sortimentet i framtiden. Det är min man Hans som tillverkar det mesta i sitt snickeri, Rymans Snickeri. Men vi säljer även sängar och madrasser från Eva Bäddar AB, ett märke som kan jämföras med Hästens i kvalitet, berättar Karin Ryman. Linde Expo tar även beställningar och skräddarsyr möbler efter kundens önskemål.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.