Fiskeligan 2011 är öppnad och redan nu har ett par riktiga godbitar landats varav ett bidrag är en riktig drömfisk, eller vad tycks om Henrik Anderssons jätteöring på 5,4 kg?
Med ett ultralätt spö och vertikaljigg begav sig Henrik Andersson ut till Svartälven mellan Gyttorp och Grythyttan för att fiska. Efter en stund small det till ordentligt i spöt och Henrik – av närmsta vännerna kallad GäddHenke – trodde naturligtvis att en gädda huggit på betet.
Stefan Nordqvist på Jakto är ansvarig för fiskeligan och är dessutom god vän med Henrik.
-Han ringde mig direkt och bara skrek rakt ut. Han var helt hysteriskt glad, berättar Stefan.
Henrik hade nämligen precis landat en drömöring som vägde hela 5420 gram. En vild öring dessutom, inget odlat substitut.
-När Henrik ringde mig hade han inte hunnit väga fisken ännu, han bara tittade på den och skrek rakt ut. Sedan la han på – och ringde snart upp igen och skrek ännu mer, för nu hade han sett vad vågen visade, skrattar Stefan Nordqvist.
Henrik Andersson stuvade snabbt in fisken i bilen och åkte till Lindesberg och Jaktobutiken för att få fisken vägd igen, inför vittnen, och på en godkänd våg.
-Han skakade fortfarande när han kom till oss, så han var verkligen med om en riktig fiskeupplevelse. Vad jag förstått kommer han nu att leta upp en konservator för att bevara fisken. Jag hade nog valt att göra samma sak, kommenterar Stefan Nordqvist som själv blev redigt paff när öringen visades upp.
-Jag har själv fiskat upp ett par fina öringar under åren, men den här var verkligen i en klass för sig.
Daniel Sjögrens gädda i topp
Fiskeligans öringklass blir alltså en riktigt tuff uppgift för den som vill utmana ledaren. Men övriga fiskklasser är fortfarande en öppen historia, bortsett från gäddklassen som också har en värdig ledare nu. Daniel Sjögren har rapporterat in en gädda precis över 10 kg-strecket.
”Efter nån timme med väldigt segt fiske så small det till inne bland näckrosorna och en tung men ändå rätt så kort kamp tog sin början. Efter 5-10 min så landade jag denna fina ”madame” i båten och fiskedrömmen slog äntligen in om att passera 10 kg gränsen =)” skriver Daniel i sin fångstrapport.
Se Daniels fisk och övriga bidrag på Fiskeligans hemsida
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.