Arkivbild

Hermansson om arenakrisen: ”Olagligt och oanständigt”

Vänsterpartiets Snorre Hermansson anser att Lindesbergs kommun begår lagbrott genom att subventionera och skuldsanera Lindesberg Arena AB.-Det är både olagligt och oanständigt, säger han.

Igår kunde LindeNytt berätta att Lindesberg Arena AB inte klarat av att betala hyran och att Lindesbergs kommun planerar att gå in med skattemedel för att rädda bolaget ur krisen.
Vänsterpartiets Snorre Hermansson är en av många som har reagerat med avsky mot detta. Han menar att det är hög tid att lägga alla handlingar på bordet nu. I en skrivelse, som publiceras i sin helhet längre ned i artikeln, tar han upp de senaste turerna kring arenan samt partiets tidigare interpellation om kommunens dåliga ekonomi. En interpellation som han uppfattat att kommunledningen har nonchalerat – av någon anledning.
-Det skall bli väldigt intressant på fullmäktige på måndag, för om ärendet inte kommer med så är det skandal, säger Snorre Hermansson.

Men sedan denna interpellation om ”svarta hål i Lindesbergs ekonomi” skrevs i september, har en riktigt mörk avgrund öppnat sig. I tider då kommunen stoppat inköp och anställningar, gör man raka motsatsen i ärendet Lindesberg Arena. Här vill man gå in och rädda verksamheten genom att avskriva en stor hyresskuld samt betala för extrakostnader av vaktmästeri och lokalvård. Totalt skall drygt 1,1 miljoner kronor tryckas ner i detta svarta hål – eller avgrund – av skattebetalarnas pengar.
-Det har talats om att det är olagligt, att man subventionerar ett bolag som konkurrerar med andra privata restaurangaktörer i stan. Jag tycker att den kritiken är befogad, säger Snorre Hermansson.
Han påpekar att partiet känner mycket starkt för idrottssatsningarna i Lindesberg, det är driften av en restaurangverksamhet och subventionerna som känns osmakligt.
-Det är både olagligt och oanständigt. Lindesbergs kommun skall inte gå in med skattepengar i sådan verksamhet av självklara skäl, förklarar han.

Hermanssons skrivelse i sin helhet:

Vänsterpartiet ryter till om den misskötta ekonomin i Lindesbergs Arena
Vänsterpartiet har genom interpellation 2011-09-07 om ”…svarta hål i Lindesbergs ekonomi” till fullmäktige begärt information, särskilt om turerna kring Arenabolaget.
Vid förra sammanträdet bordlades frågan (eftersom Jeanette Rapp då var sjuk).
Därför har vi sett fram emot att få en ordentlig genomlysning av alla märkliga affärer runt Arenan vid kommande fullmäktige, på måndag.

Eftersom inget står om detta i utskicket, har vi efterlyst det bordlagda ärendet. Vi fick igår veta att kommunledningen nonchalerat interpellationen och inte – som vanan tydligen är – lämnat in information till kansliet för distribution till fullmäktige.
Samtidigt forcerar kommunledningen ett extra ärende i kommunstyrelsen om nya miljonbidrag utöver budget till Arenabolaget.

Vänsterpartiet har nu rutit ifrån!
Vi accepterar inte att våra frågor till kommunens högsta beslutande organ, fullmäktige, om minst sagt anmärkningsvärda förhållandena kring Arenabolaget fintas bort, samtidigt som kommunledningen vill ge nya miljoner till en bolagsstyrelse som uppenbarligen brustit i ansvar och medvetet sprängt alla givna ramar.

Detta dessutom när kommunen infört drastiskt inköpsstopp och anställningsstopp för alla kommunala verksamheter, vilket medför att redan hårt ansträngd personal får gå på knäna för att inte barnen i förskolan och i skolan eller de gamla inom äldreomsorgen ska fara alltför illa av krisen i kommunens ekonomi.
Och samtidigt som förslag diskuteras om ytterligare stora nedskärningar i budget för 2012…
Men Arenabolaget kan tydligen obehindrat tuta och köra, gasa på för fullt, utan att ens behöva bromsa i kurvorna!

Vänsterpartiet har fått många uppmaningar att fortsätta gå till botten med ofoget att vissa lyxverksamheter – som verksamheten i Arenan – uppenbarligen länge haft egna gräddfiler till kommunens kassakista. Medan kommunens huvuduppgifter, utbildning och omsorg om barn och gamla m m får ständigt nya nedskärningar.

Vänsterpartiet är förstås inte emot att stödja vettiga breddidrotter för barn och ungdom. Men elitidrotter och krogverksamhet m m i kommunens idrottsanläggning ska inte subventioneras med skattemedel.
Vi kan definitivt inte acceptera att miljonerna rinner okontrollerat kring Arenan, särskilt inte när kommunens ekonomi är i kris.
Vi har t o m anledning anta att en ordentlig analys av orsakerna till att kommunen på senare år hamnat i sån akut likviditetskris till del kan ha sin förklaring i medvetet eller omedvetet vårdslösa glädjekalkyler kring Arenan och dess verksamhet.

Vänstern är inte beredd att nu ge några extra miljoner för skuldsanering av Arenabolaget, utan att bolaget först får en ordentlig genomlysning av oberoende granskare.
Innan vanligt folk, som råkat på obestånd, kan få hjälp av samhället eller banker med skuldsanering krävs alla papper på bordet, att alla utgifter nagelfars och budgeten saneras ordentligt. Vänsterpartiet tycker inte ett bolag, som levt över sina tillgångar, bara ska få fler miljoner och slippa undan utan krav på ordentlig sanering.
Frågan är om kommunen har råd med ett bolag som skötts så dåligt över huvud taget?

Jag kommer för Vänstern att lyfta dessa frågor när ärendet kommer upp i kommunstyrelsen måndag förmiddag. Jeanette Rapp kommer att ta upp Arenan vid fullmäktiges möte senare samma dag. Eftersom Anders Ceder är på resa på måndag har vi begärt att hans ersättare ger den information som måste ha tagits fram sedan vi lämnade in vår interpellation.
Idrotten i Lindesberg är inte betjänt av dessa svindlande affärer! Och kommunen har definitivt inte råd med det.

Snorre Hermansson

Publicerad 14 oktober 2011 klockan 12:17

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nora kyrka omfamnad av Bergslagens natur. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

6 februari 2026 klockan 18:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons



Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Helena Randefelt blir kulturchef i Lindesbergs kommun från och med 1 mars 2026. Foto: Lindesbergs kommun

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.

4 februari 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända ...

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
26 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-02-07 02:29