Arkivbild

Hermansson om arenakrisen: ”Olagligt och oanständigt”

Vänsterpartiets Snorre Hermansson anser att Lindesbergs kommun begår lagbrott genom att subventionera och skuldsanera Lindesberg Arena AB.-Det är både olagligt och oanständigt, säger han.

Igår kunde LindeNytt berätta att Lindesberg Arena AB inte klarat av att betala hyran och att Lindesbergs kommun planerar att gå in med skattemedel för att rädda bolaget ur krisen.
Vänsterpartiets Snorre Hermansson är en av många som har reagerat med avsky mot detta. Han menar att det är hög tid att lägga alla handlingar på bordet nu. I en skrivelse, som publiceras i sin helhet längre ned i artikeln, tar han upp de senaste turerna kring arenan samt partiets tidigare interpellation om kommunens dåliga ekonomi. En interpellation som han uppfattat att kommunledningen har nonchalerat – av någon anledning.
-Det skall bli väldigt intressant på fullmäktige på måndag, för om ärendet inte kommer med så är det skandal, säger Snorre Hermansson.

Men sedan denna interpellation om ”svarta hål i Lindesbergs ekonomi” skrevs i september, har en riktigt mörk avgrund öppnat sig. I tider då kommunen stoppat inköp och anställningar, gör man raka motsatsen i ärendet Lindesberg Arena. Här vill man gå in och rädda verksamheten genom att avskriva en stor hyresskuld samt betala för extrakostnader av vaktmästeri och lokalvård. Totalt skall drygt 1,1 miljoner kronor tryckas ner i detta svarta hål – eller avgrund – av skattebetalarnas pengar.
-Det har talats om att det är olagligt, att man subventionerar ett bolag som konkurrerar med andra privata restaurangaktörer i stan. Jag tycker att den kritiken är befogad, säger Snorre Hermansson.
Han påpekar att partiet känner mycket starkt för idrottssatsningarna i Lindesberg, det är driften av en restaurangverksamhet och subventionerna som känns osmakligt.
-Det är både olagligt och oanständigt. Lindesbergs kommun skall inte gå in med skattepengar i sådan verksamhet av självklara skäl, förklarar han.

Hermanssons skrivelse i sin helhet:

Vänsterpartiet ryter till om den misskötta ekonomin i Lindesbergs Arena
Vänsterpartiet har genom interpellation 2011-09-07 om ”…svarta hål i Lindesbergs ekonomi” till fullmäktige begärt information, särskilt om turerna kring Arenabolaget.
Vid förra sammanträdet bordlades frågan (eftersom Jeanette Rapp då var sjuk).
Därför har vi sett fram emot att få en ordentlig genomlysning av alla märkliga affärer runt Arenan vid kommande fullmäktige, på måndag.

Eftersom inget står om detta i utskicket, har vi efterlyst det bordlagda ärendet. Vi fick igår veta att kommunledningen nonchalerat interpellationen och inte – som vanan tydligen är – lämnat in information till kansliet för distribution till fullmäktige.
Samtidigt forcerar kommunledningen ett extra ärende i kommunstyrelsen om nya miljonbidrag utöver budget till Arenabolaget.

Vänsterpartiet har nu rutit ifrån!
Vi accepterar inte att våra frågor till kommunens högsta beslutande organ, fullmäktige, om minst sagt anmärkningsvärda förhållandena kring Arenabolaget fintas bort, samtidigt som kommunledningen vill ge nya miljoner till en bolagsstyrelse som uppenbarligen brustit i ansvar och medvetet sprängt alla givna ramar.

Detta dessutom när kommunen infört drastiskt inköpsstopp och anställningsstopp för alla kommunala verksamheter, vilket medför att redan hårt ansträngd personal får gå på knäna för att inte barnen i förskolan och i skolan eller de gamla inom äldreomsorgen ska fara alltför illa av krisen i kommunens ekonomi.
Och samtidigt som förslag diskuteras om ytterligare stora nedskärningar i budget för 2012…
Men Arenabolaget kan tydligen obehindrat tuta och köra, gasa på för fullt, utan att ens behöva bromsa i kurvorna!

Vänsterpartiet har fått många uppmaningar att fortsätta gå till botten med ofoget att vissa lyxverksamheter – som verksamheten i Arenan – uppenbarligen länge haft egna gräddfiler till kommunens kassakista. Medan kommunens huvuduppgifter, utbildning och omsorg om barn och gamla m m får ständigt nya nedskärningar.

Vänsterpartiet är förstås inte emot att stödja vettiga breddidrotter för barn och ungdom. Men elitidrotter och krogverksamhet m m i kommunens idrottsanläggning ska inte subventioneras med skattemedel.
Vi kan definitivt inte acceptera att miljonerna rinner okontrollerat kring Arenan, särskilt inte när kommunens ekonomi är i kris.
Vi har t o m anledning anta att en ordentlig analys av orsakerna till att kommunen på senare år hamnat i sån akut likviditetskris till del kan ha sin förklaring i medvetet eller omedvetet vårdslösa glädjekalkyler kring Arenan och dess verksamhet.

Vänstern är inte beredd att nu ge några extra miljoner för skuldsanering av Arenabolaget, utan att bolaget först får en ordentlig genomlysning av oberoende granskare.
Innan vanligt folk, som råkat på obestånd, kan få hjälp av samhället eller banker med skuldsanering krävs alla papper på bordet, att alla utgifter nagelfars och budgeten saneras ordentligt. Vänsterpartiet tycker inte ett bolag, som levt över sina tillgångar, bara ska få fler miljoner och slippa undan utan krav på ordentlig sanering.
Frågan är om kommunen har råd med ett bolag som skötts så dåligt över huvud taget?

Jag kommer för Vänstern att lyfta dessa frågor när ärendet kommer upp i kommunstyrelsen måndag förmiddag. Jeanette Rapp kommer att ta upp Arenan vid fullmäktiges möte senare samma dag. Eftersom Anders Ceder är på resa på måndag har vi begärt att hans ersättare ger den information som måste ha tagits fram sedan vi lämnade in vår interpellation.
Idrotten i Lindesberg är inte betjänt av dessa svindlande affärer! Och kommunen har definitivt inte råd med det.

Snorre Hermansson

Publicerad 14 oktober 2011 klockan 12:17

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”

På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

17 september 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Kungsgatan i centrala Lindesberg. Privat foto.

Varför har Lindesberg så vilseledande skyltning på gator och parkeringsplatser?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.

17 september 2025 klockan 10:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ekobrottsmyndigheten gjorde tillslag – sju personer anhållna

Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för ...

Foto: Anna Fryxell

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.

15 september 2025 klockan 16:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Maja Svensson från Lindesberg brister ut i glädje efter att ha kammat hem brons i Yrkes-EM. Foto: Emil Svensson

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.

15 september 2025 klockan 12:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls ...
15 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjä...
12 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Jobben borta med vinden?

INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?

12 september 2025 klockan 10:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor

Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.

11 september 2025 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen

Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta ...

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevå...

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals ...

Bilden är ett montage.

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?

10 september 2025 klockan 12:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få ...

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Foto: Läsarbild

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.

7 september 2025 klockan 20:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är...
5 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett ...
5 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-04

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-09-18 07:48