Politikerna kunde inte enas i budgetfrågan i dagens kommunfullmäktige, varför något beslut ej kom att klubbas. Istället blev det återremiss, enligt yrkande från Allianspartierna.
Klockan 14:00 idag inleddes dagens kommunfullmäktige där budgetfrågan tycks ha fångat invånarnas intresse. En budget 2013 där man flaggat för en kraftig höjning av kommunalskatten. Lokalen blev nämligen snabbt överfull av åhörare, varpå vissa tvingades följa debatten från korridoren till vissas stora besvikelse.
Besvikelse kände också Socialdemokraterna och Miljöpartiet då deras budget ej klubbades idag. Partierna hade inte egen majoritet och hoppades på framgång med stöd av Vänsterpartiet.
Vänsterpartiet uppgav tidigare idag att man lagt en egen budget som grundas på S och Mp:s. Dock innefattar den vissa förändringar och bygger visserligen på en skattehöjning, men inte så kraftig som S och Mp flaggat för. Störst framgång idag hade Alliansen vars yrkande på återremiss blev dagens beslut. Alliansförslaget är en nollbudget med oförändrad skatt.
Anders Ceder (s) poängterade dock att Alliansens förslag inte håller, att det måste förstärkas upp med mer pengar.
– Oförändrad skattesats har länge varit en helig ko, men vi kan inte ha några sådana, sade Ceder.
Anders Ceder valde också att lägga stor del av sin tio minuter långa anförandetid på att räkna upp de verksamheter som kommunen har.
– Vi har ett kraftigt utbud på många områden. Sport och fritid, kultur, bibliotek, sa han och berättade om ishallar och lekparker, vägar och badplatser.
– Men inkomsterna täcker inte utgifterna. Vi har nått vägs ände. Ytterligare nedskärningar skulle bli radikala förändringar i verksamheten och det är inte värdigt. Skattehöjningen på en krona är inte för några utsvävningar utan för att behålla det vi har, och i viss mån förstärka inom barn och utbildning och socialnämnden. Därför yrkar vi bifall till kommunstyrelsens förslag, sade Ceder.
Agneta Nilsdotter (mp)
– Vi försvarar en skattehöjning för att behålla servicen vi har. Lindesbergs kommun behöver fler invånare men tyvärr blir vi färre.
– Miljöpartiet yrkar bifall, tillade Agneta.
Inger Söderberg (v)
– Om och om igen har vi hamnat i ett läge där pengarna ej räcker. Det måste tillföras pengar, inte skäras ner!
Allianspartierna hämtar delar av sin budget från kommunala bolag, något Inger Söderberg inte såg möjligt. Där finns inget att hämta, menade hon.
– Det ligger inga pengar och ”skräpar” i kommunala bolag.
– Vänsterpartiet yrkar på en skattehöjning på 70 öre.
Pär-Ove Lindqvist (m)
– Majoriteten tar inte sitt ansvar när man inte kan hålla tillbaka kostnadsutvecklingen och sedan skickar notan till invånarna, sa P-O som yrkade på återremiss och konsekvensanalys.
Nytt försök i budgetfrågan kommer att göras fredag 30 november i ett extra fullmäktigesammanträde.
Lina Hagström
naringsliv@lindenytt.com
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.