Politikerna kunde inte enas i budgetfrågan i dagens kommunfullmäktige, varför något beslut ej kom att klubbas. Istället blev det återremiss, enligt yrkande från Allianspartierna.
Klockan 14:00 idag inleddes dagens kommunfullmäktige där budgetfrågan tycks ha fångat invånarnas intresse. En budget 2013 där man flaggat för en kraftig höjning av kommunalskatten. Lokalen blev nämligen snabbt överfull av åhörare, varpå vissa tvingades följa debatten från korridoren till vissas stora besvikelse.
Besvikelse kände också Socialdemokraterna och Miljöpartiet då deras budget ej klubbades idag. Partierna hade inte egen majoritet och hoppades på framgång med stöd av Vänsterpartiet.
Vänsterpartiet uppgav tidigare idag att man lagt en egen budget som grundas på S och Mp:s. Dock innefattar den vissa förändringar och bygger visserligen på en skattehöjning, men inte så kraftig som S och Mp flaggat för. Störst framgång idag hade Alliansen vars yrkande på återremiss blev dagens beslut. Alliansförslaget är en nollbudget med oförändrad skatt.
Anders Ceder (s) poängterade dock att Alliansens förslag inte håller, att det måste förstärkas upp med mer pengar.
– Oförändrad skattesats har länge varit en helig ko, men vi kan inte ha några sådana, sade Ceder.
Anders Ceder valde också att lägga stor del av sin tio minuter långa anförandetid på att räkna upp de verksamheter som kommunen har.
– Vi har ett kraftigt utbud på många områden. Sport och fritid, kultur, bibliotek, sa han och berättade om ishallar och lekparker, vägar och badplatser.
– Men inkomsterna täcker inte utgifterna. Vi har nått vägs ände. Ytterligare nedskärningar skulle bli radikala förändringar i verksamheten och det är inte värdigt. Skattehöjningen på en krona är inte för några utsvävningar utan för att behålla det vi har, och i viss mån förstärka inom barn och utbildning och socialnämnden. Därför yrkar vi bifall till kommunstyrelsens förslag, sade Ceder.
Agneta Nilsdotter (mp)
– Vi försvarar en skattehöjning för att behålla servicen vi har. Lindesbergs kommun behöver fler invånare men tyvärr blir vi färre.
– Miljöpartiet yrkar bifall, tillade Agneta.
Inger Söderberg (v)
– Om och om igen har vi hamnat i ett läge där pengarna ej räcker. Det måste tillföras pengar, inte skäras ner!
Allianspartierna hämtar delar av sin budget från kommunala bolag, något Inger Söderberg inte såg möjligt. Där finns inget att hämta, menade hon.
– Det ligger inga pengar och ”skräpar” i kommunala bolag.
– Vänsterpartiet yrkar på en skattehöjning på 70 öre.
Pär-Ove Lindqvist (m)
– Majoriteten tar inte sitt ansvar när man inte kan hålla tillbaka kostnadsutvecklingen och sedan skickar notan till invånarna, sa P-O som yrkade på återremiss och konsekvensanalys.
Nytt försök i budgetfrågan kommer att göras fredag 30 november i ett extra fullmäktigesammanträde.
Lina Hagström
naringsliv@lindenytt.com
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.