Lindlöven fortsatte igår uppladdningen inför seriestarten med träningsmatch mot Skövde hemma i Lindehov. En bra värdemätare på var laget står eftersom Skövde oftast är med och krigar i toppen av sin Div 1-serie.
Det märktes till en början ganska väl att det handlade om en träningsmatch, då båda lagen tog det relativt lugnt och den riktiga gnistan och aggressiviteten saknades. Lindlöven tog kommandot och la det mesta av spelet nere i Skövdes zon. En utvisning på en Lindlövenspelare ändrade som så många gånger förr matchbilden och Skövde vaskade i mitten av perioden fram några hyfsat skapliga lägen för att ta ledningen, dock utan utdelning. Lindlöven jämnar i slutet av perioden ut matchbilden, så sett över hela perioden var spelet jämt. Anmärkningsvärt, skotten 1-7 men mållöst i perioden.
Misstänker att det var ett par missnöjda tränare som klev in i omklädningsrummet i första pausen, för i andra perioden var det en helt annan fart och attack i spelet. Skövde känns en aning tyngre och har lättare att komma till chanser, trots det så är det hemmalaget som öppnar målskyttet påpassligt uppsnappat av Jim Ahlström nära mål. Skövde skakade snabbt av sig kallduschen och både replikerade 43 sekunder senare genom Anton Gustafsson och gick upp till 1-2 ledning genom Filip Molin. Skövde höll fortsatt ett litet spelövertag och skapade chanser men Lindlövens målvakt Philip Ödmark agerade som en trygg sista utpost. Istället får hemmalaget chansen i power play i slutminuterna och förvaltar läget genom Niels Olesen. Perioden slutar 2-2.
Progressionen fortsatte i tredje perioden där intensiteten steg ytterligare ett snäpp. Helt plötsligt så ville inget lag vika ner sig och det smälldes på friskt i närkamperna. Smockan inte bara hängde i luften flera gånger, det utdelades några råsopar också. Lindlöven stod upp riktigt bra i spelet och var nog så bra som Skövde, men hade fortsatt svårt att komma till skott. Med åtta minuter kvar hade Lindlöven ett gyllene tillfälle att ta greppet i matchen, men dragningen missades vid friläget. När man satt och väntade in slutsignalen och ett rättvist oavgjort resultat ville Henrik Thegel i Skövde annat. Han snappar upp pucken på tredje returen framför Ödmark och lirkar in 2-3 ur liten vinkel. Lite uppgivet av Lindlöven så gör Skövde även 2-4 en sekund från slutsignalen.
Sammantaget gör Lindlöven en riktigt bra insats mot ett bra motstånd, så alla Lindesbergare ska se med tillförsikt fram mot säsongen. Bäst förutom redan nämna Ödmark i målet tycker jag kapten Niklas Nooni var, trygg och klok både offensivt som defensivt.
Matchfakta
6:10 – 1-0, 63. Jim Ahlström, ass D. Ahlström
6:53 – 1-1, 10. Anton Gustafsson, ass Thegel/Lundmark
9:42 – 1-2, 25. Filip Molin, ass Larsson/Sörman
37:38 – 2-2, 14. Niels Olesen, ass Larsson
57:14 – 2-3, 28. Henrik Thegel, ass Gustafsson
59:59 – 2-4, 28 Henrik Thegel, ass Gustafsson
Skottstatistiken: 12-34 (1-7, 6-13, 5-14)
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.