Denna Alfa Romeo -44 är ett av tre kända exemplar i världen - och finns i Linde.

Heta nyheter i Vårmönstringen

Det finns endast tre kända exemplar av denna Alfa Romeo från 1944 – och ett av exemplaren finns faktiskt i Lindesberg. Denna pärla och flera andra exklusiva bilar, kommer att bli en extra krydda på årets Vårmönstring som arrangeras nu på lördag.-Vi kommer att ha en paradgata med mycket speciella bilar som ett helt nytt inslag. Dessutom blir det en extrasatsning på MC-sidan, en HD-klubb dyker upp med 100 medlemmar, informerar SHRAs ledning idag.

På lördag klockan nio på förmiddagen drar det igång: Vårmönstringen, alla motorvänners Mecka. Cirka 800 bilar kommer att glänsa på Lindeskolans grönområde tillsammans med dess stolta ägare. Huvudarrangören SHRA är extra glada åt att presentera 2012 års upplaga. Man har nämligen valt att ta motorträffen till nya höjder genom nya satsningar som skall bredda upplevelsen.
-Vi har kört ungefär samma upplägg i många, många år och tyckte det var dags att utveckla Vårmönstringen. Och tanken är att vi skall presentera lite nytt för varje ny träff som arrangeras framledes, påpekar man.

Vad är det då som är nytt i årets upplaga? Ja, bland flera nya inslag väljer man att framhäva de allra starkaste markeringarna i programmet: Paradgatan. Paradgatan är ett inslag som sticker ut i mängden genom att den dedikerats de absolut läckraste godbitar man lyckats locka fram från sina hemliga tillhåll. Bilar som är mycket speciella på sitt unika sätt.
Här följer några smakprov på paradgatans pärlor:

• Från Lindesberg har man fått med en Alfa Romeo -44, vilken är en av tre kända exemplar i hela världen.
• Tre bilar som av tidningen Bilsport utsetts till Sveriges finaste bil ställts ut, en Cheva -57, en Ford Fairlane Skyliner -58 samt en Corvette -62 med matchande husvagn. Samtliga ”vinnare” finns i trakten (Lindesberg, Frövi och Nora).
• En klassisk racerbil gör entré. En 1939 års Ford Nordic Special, som kördes på banracing förr i världen.
• En tokstylad lastbil, Scania -02, men motivlackering som får en att halta av nostalgi: Temat är nämligen Macahan, dvs den amerikanska TV-serien från 70-talet, som i Sverige fick titeln ”Familjen Macahan” med den haltande, väderbitne och extremt omtyckte Zeb Macahan.
• Glöm inte öronpropparna! Ett ljudligt inslag presenteras i form av en Audi A3:a. Denna bil är speciell för sitt ljud, inte motorljud då utan en ljudanläggning som krämar fram 10 000 watt. Den kommer ej få tillåtelse att ha maxvolym, bör påpekas.
• Åskfågel från staterna: En Ford Thunderbird, helt i originalskick, ställs ut. Denna pärla har varit utställningsexemplar på fabriken i Detroit.
• En Ford Roadster -32 stiftar bekantskap med ovanstående på Paradgatan.

Tycker du bilar är strunt? Tja, då kanske motorcyklar är roligare och även här får man en rejäl skjuts framåt. Bortsett från alla ”vanliga utställare” på MC-sidan, får man uppbackning av MC-klubben Hogs MC i år. Klubben ställer ut hundra stycken Harley Davidson-cyklar.

Tycker du bilar och motorcyklar är strunt? Lugn. Det finns faktiskt ännu en farkost att lyfta fram för SHRA i år. Med anledning av läget nere vid sjön, så blev steget liksom helt naturligt till kategorin båtar och andra vattenfarkoster.
-Vi hade en hel del vattenfordon på gång, men fick inte ihop allt i tid och har därför valt att hålla oss till båtar i år. Men inför nästa år så blir det nog mer, uppger klubben.
På årets Vårmönstring kommer man visa upp en båt från hemmavatten som tar sig fram med en kompressormatad motor som släpper fram 600 hästar. Eventuellt kommer besökare få chansen att åka med i skutan också.

Hålltider
Vårmönstringen öppnar kl 09:00 och håller på fram till kl. 16:00. Därefter tar cruisingen i centrum vid. Staden kommer ej stängas för trafik någon utsatt tid, men man har som önskemål att styra trafiken mot Lindeskolan framåt kvällen där det arrangeras fest i ett 700 kvm stort tält. Där fortsätter festligheterna mellan kl 20-02.

Publicerad 9 maj 2012 klockan 10:50

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. ...
8 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden. - Jag har en uppgift om att det...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-05-22 15:46