Dennis Arkanius och Christoffer Wilhelmsson tycker att det är kul att man testar på något nytt. Foto: Ida Lindkvist
Hillstreet kombinerar rock och bar – vill locka fler till musiken
HS Rock & Bar är ett nystartat inslag vid Hillstreet. Att då och då kunna erbjuda krog och alkoholservering på plats vid olika tillställningar har varit ett omdiskuterat ämne under en längre tid, och nu har man tagit beslutet om att vid några få tillfällen per år prova på att ha det på menyn.
– Om folk över 18 kom ändå, då skulle jag strunta i det. Det är högst tillfälliga grejer. Det är en allmän lokal och alla åldrar ska kunna komma hit. Min filosofi rakt av är musiken, säger en bestämd Christer Pilblad.
Hittills har alkoholförbud varit ett faktum på Hillstreet. Men efter överväganden och diskussioner har man alldeles nyligen bestämt sig för att tumma på den tidigare regeln och testa ett nytt koncept. Vid några enstaka gånger under året, ungefär en gång i månaden, kommer man i samband med arrangemang på Hillstreet att kunna köpa alkohol och lokalen förvandlas till HS Rock & Bar.
– Vi har snackat om det länge, men det har inte blivit av. Men nu har vi fått möjlighet och tillstånd, säger Dennis Arkanius.
– Men det är tillfälliga tillstånd som bara gäller några gånger per år. Och vi har bara öl, vin och cider. Starksprit blir folk dumma i huvudet av, poängterar Christer Pilblad och tillägger:
– Många ställen använder inte musiken för musikens skull. De använder musiken för att folk ska köpa alkohol. Vi gör tvärtom. Här står musiken i centrum. Det kommer absolut inte vara alkohol här jämt, utan bara vid speciella tillfällen. Det är strikt med vakter, så det är inte några konstigheter, det är precis som vilket annat ställe som helst. Enda skillnaden är att alkoholen inte finns här jämt, utan bara just då under kvällen.
Premiären för HS Rock & Bar har redan varit och det blev en uppskattad och lyckad första omgång.
– Det var samtidigt som Dalkarsdagen. Det var knökat med skatare och annat folk Vi trodde att det kommer väl en del, och det var en snygg definition av en del. Det var lugnt över 100 stycken, så vi hade att göra i baren, berättar Dennis.
– Det var schysst och trevlig stämning, inget bråk och vi fick väldigt bra respons från vakterna, de tyckte dessutom att lokalen lämpade sig väldigt bra, säger Pilblad.
– Jag tycker att det är fränt med bar, säger Christoffer Wilhelmsson (t.h). Foto: Ida Lindkvist
På Hillstreet har man tröttnat på uttjatade coverband, nya moderna låtar som får basen att hoppa i takt med hjärtat, och trubadurer på akustisk gitarr. Christer fortsätter:
– Det här vill vi komma bort ifrån och ta hit band som spelar egen musik, de som gör det för musiken och inte för någonting annat.
Tanken har gått längre än att man bara ska kunna erbjuda en riktig krog och Dennis säger:
– Det kanske kommer hit någon som inte skulle gått hit i vanliga fall för att det finns schysst bärs och musik. Så kommer de hit och får upp ögonen, kanske har de en dotter eller son som de tänker kan börja spela här. Och så får de se vad det är för ställe!
HS Rock & Bar har fem gånger kvar att köra innan året tar slut.
– Det kommer att vara både musik, Stand-up och barcraft. Barcraft är som en sportbar men med e-sport. Så istället för att titta på en läderboll på en gräsplätt är det CS, LOL och sådant. Det är inte bara rock som kommer husera här, avslutar Dennis.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...