Dennis Arkanius och Christoffer Wilhelmsson tycker att det är kul att man testar på något nytt. Foto: Ida Lindkvist
Hillstreet kombinerar rock och bar – vill locka fler till musiken
HS Rock & Bar är ett nystartat inslag vid Hillstreet. Att då och då kunna erbjuda krog och alkoholservering på plats vid olika tillställningar har varit ett omdiskuterat ämne under en längre tid, och nu har man tagit beslutet om att vid några få tillfällen per år prova på att ha det på menyn.
– Om folk över 18 kom ändå, då skulle jag strunta i det. Det är högst tillfälliga grejer. Det är en allmän lokal och alla åldrar ska kunna komma hit. Min filosofi rakt av är musiken, säger en bestämd Christer Pilblad.
Hittills har alkoholförbud varit ett faktum på Hillstreet. Men efter överväganden och diskussioner har man alldeles nyligen bestämt sig för att tumma på den tidigare regeln och testa ett nytt koncept. Vid några enstaka gånger under året, ungefär en gång i månaden, kommer man i samband med arrangemang på Hillstreet att kunna köpa alkohol och lokalen förvandlas till HS Rock & Bar.
– Vi har snackat om det länge, men det har inte blivit av. Men nu har vi fått möjlighet och tillstånd, säger Dennis Arkanius.
– Men det är tillfälliga tillstånd som bara gäller några gånger per år. Och vi har bara öl, vin och cider. Starksprit blir folk dumma i huvudet av, poängterar Christer Pilblad och tillägger:
– Många ställen använder inte musiken för musikens skull. De använder musiken för att folk ska köpa alkohol. Vi gör tvärtom. Här står musiken i centrum. Det kommer absolut inte vara alkohol här jämt, utan bara vid speciella tillfällen. Det är strikt med vakter, så det är inte några konstigheter, det är precis som vilket annat ställe som helst. Enda skillnaden är att alkoholen inte finns här jämt, utan bara just då under kvällen.
Premiären för HS Rock & Bar har redan varit och det blev en uppskattad och lyckad första omgång.
– Det var samtidigt som Dalkarsdagen. Det var knökat med skatare och annat folk Vi trodde att det kommer väl en del, och det var en snygg definition av en del. Det var lugnt över 100 stycken, så vi hade att göra i baren, berättar Dennis.
– Det var schysst och trevlig stämning, inget bråk och vi fick väldigt bra respons från vakterna, de tyckte dessutom att lokalen lämpade sig väldigt bra, säger Pilblad.
– Jag tycker att det är fränt med bar, säger Christoffer Wilhelmsson (t.h). Foto: Ida Lindkvist
På Hillstreet har man tröttnat på uttjatade coverband, nya moderna låtar som får basen att hoppa i takt med hjärtat, och trubadurer på akustisk gitarr. Christer fortsätter:
– Det här vill vi komma bort ifrån och ta hit band som spelar egen musik, de som gör det för musiken och inte för någonting annat.
Tanken har gått längre än att man bara ska kunna erbjuda en riktig krog och Dennis säger:
– Det kanske kommer hit någon som inte skulle gått hit i vanliga fall för att det finns schysst bärs och musik. Så kommer de hit och får upp ögonen, kanske har de en dotter eller son som de tänker kan börja spela här. Och så får de se vad det är för ställe!
HS Rock & Bar har fem gånger kvar att köra innan året tar slut.
– Det kommer att vara både musik, Stand-up och barcraft. Barcraft är som en sportbar men med e-sport. Så istället för att titta på en läderboll på en gräsplätt är det CS, LOL och sådant. Det är inte bara rock som kommer husera här, avslutar Dennis.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...