Dennis Arkanius och Christoffer Wilhelmsson tycker att det är kul att man testar på något nytt. Foto: Ida Lindkvist
Hillstreet kombinerar rock och bar – vill locka fler till musiken
HS Rock & Bar är ett nystartat inslag vid Hillstreet. Att då och då kunna erbjuda krog och alkoholservering på plats vid olika tillställningar har varit ett omdiskuterat ämne under en längre tid, och nu har man tagit beslutet om att vid några få tillfällen per år prova på att ha det på menyn.
– Om folk över 18 kom ändå, då skulle jag strunta i det. Det är högst tillfälliga grejer. Det är en allmän lokal och alla åldrar ska kunna komma hit. Min filosofi rakt av är musiken, säger en bestämd Christer Pilblad.
Hittills har alkoholförbud varit ett faktum på Hillstreet. Men efter överväganden och diskussioner har man alldeles nyligen bestämt sig för att tumma på den tidigare regeln och testa ett nytt koncept. Vid några enstaka gånger under året, ungefär en gång i månaden, kommer man i samband med arrangemang på Hillstreet att kunna köpa alkohol och lokalen förvandlas till HS Rock & Bar.
– Vi har snackat om det länge, men det har inte blivit av. Men nu har vi fått möjlighet och tillstånd, säger Dennis Arkanius.
– Men det är tillfälliga tillstånd som bara gäller några gånger per år. Och vi har bara öl, vin och cider. Starksprit blir folk dumma i huvudet av, poängterar Christer Pilblad och tillägger:
– Många ställen använder inte musiken för musikens skull. De använder musiken för att folk ska köpa alkohol. Vi gör tvärtom. Här står musiken i centrum. Det kommer absolut inte vara alkohol här jämt, utan bara vid speciella tillfällen. Det är strikt med vakter, så det är inte några konstigheter, det är precis som vilket annat ställe som helst. Enda skillnaden är att alkoholen inte finns här jämt, utan bara just då under kvällen.
Premiären för HS Rock & Bar har redan varit och det blev en uppskattad och lyckad första omgång.
– Det var samtidigt som Dalkarsdagen. Det var knökat med skatare och annat folk Vi trodde att det kommer väl en del, och det var en snygg definition av en del. Det var lugnt över 100 stycken, så vi hade att göra i baren, berättar Dennis.
– Det var schysst och trevlig stämning, inget bråk och vi fick väldigt bra respons från vakterna, de tyckte dessutom att lokalen lämpade sig väldigt bra, säger Pilblad.
– Jag tycker att det är fränt med bar, säger Christoffer Wilhelmsson (t.h). Foto: Ida Lindkvist
På Hillstreet har man tröttnat på uttjatade coverband, nya moderna låtar som får basen att hoppa i takt med hjärtat, och trubadurer på akustisk gitarr. Christer fortsätter:
– Det här vill vi komma bort ifrån och ta hit band som spelar egen musik, de som gör det för musiken och inte för någonting annat.
Tanken har gått längre än att man bara ska kunna erbjuda en riktig krog och Dennis säger:
– Det kanske kommer hit någon som inte skulle gått hit i vanliga fall för att det finns schysst bärs och musik. Så kommer de hit och får upp ögonen, kanske har de en dotter eller son som de tänker kan börja spela här. Och så får de se vad det är för ställe!
HS Rock & Bar har fem gånger kvar att köra innan året tar slut.
– Det kommer att vara både musik, Stand-up och barcraft. Barcraft är som en sportbar men med e-sport. Så istället för att titta på en läderboll på en gräsplätt är det CS, LOL och sådant. Det är inte bara rock som kommer husera här, avslutar Dennis.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...