Christoffer Wilhelmsson och Christer Pilblad från Kultur- och musikhuset Hillstreet. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreet laddar inför Novemberfestivalen

Det har hunnit gå 28 år sedan den allra första Novemberfestivalen gick av stapeln och nu är det återigen dags för den årligen återkommande musikfesten. Under helgen kommer en mängd lokala och regionala band att äntra scenen på Kulturhuset Hillstreet i Lindesberg.
– Vi spänner över hela registret i år tycker jag, det blir allt från 80-tals synth-pop till hårdare rock, punk och även goth. Något för alla helt enkelt, berättar Christer Pilblad från kulturföreningen Hillstreet.

Året var 1995 när arrangörerna från föreningen Musik över Gränserna, nuvarande kulturföreningen Hillstreet, med Christer Pilblad och Daniel Lindmark i täten tog initiativet till en ny tradition som än idag lever vidare – Novemberfestivalen.

– Tanken från början var att det skulle hända någonting, vi märkte att det fanns ett sug efter spelningar och jag hade även ett eget band som ville spela, så vi tog tag i det själva. På scenen hade vi mest lokala och regionala band, som vi hade tänkt oss. Det blev en väldigt trevlig tillställning som vi ville fortsätta med, berättar Christer Pilblad.

Nu 28 år senare lever traditionen fortfarande vidare i samma anda och till helgen är det åter dags för en mängd band från trakten att äntra scenen.

– Under åren har vi haft både större och mindre band med fokus på lokala och regionala akter och så blir det även i år. Tanken är fortfarande att ge lokala band en möjligheten att kunna spela och visa upp sig i största möjligaste mån, förklarar Christer och tillägger att det seglat upp flera nya band från en ny generation under det sista året.

Christer vill bland annat lyfta fram ett par lokala band. B-Roots som han beskriver spelar en form av punkig rockmusik och Peter N som spelar rockig popmusik.

– På lördag spelar två stycken upcoming akter. B-Roots, ett band som startade upp när de sommarjobbade här på Hillstreet i somras och har fortsatt sedan dess. Även Peter N spelar på lördag. Båda banden är även med i musiktävlingen Livekarusellen.

Medlemmarna av det lokala bandet Tolga. Tom Ernestål, Dennis Arkanius, Christoffer Wilhelmsson och William Nordqvist. Foto: Oscar Karlsson

Ett par andra lokala band som äntrar scenen under lördagen är Christers egna band Canis Lupus som ingår i musikgenren Goth och Tolga som framför progressiv poprock med mäktiga refränger och udda taktarter.

På fredagen är det främst örebroband som står på lineupen, däribland Dull Heads – ett ungt punkband som Christer råkade på när han arbetade i Örebro under Kulturnatten.

– Jag tror det var deras första spelning, så jag ville ge dem chansen att lira i Lindesberg och ge en spark uppåt. Jag ville visa min uppskattning och ge dem en liten morot, det kan behövas så att de inte tappar sugen efter en stund och gå vidare till något annat, förklarar Christer.

Under fredagen utlovas det även musik av det lite tyngre slaget från örebrobandet My Disease.

– De består av lite äldre personer som har hållit på ett tag i diverse olika band. Jag tyckte vi kunde behöva lite tyngre musik också, de lirar lite hårdare rockmusik. Man kanske inte kan kalla det för hårdrock, men åt det hållet, förklarar han.

Sammantaget spänner helgens spelschema över hela registret, allt från 80-tals synth-pop till hårdare rock, punk och även goth. Något för alla helt enkelt. Christer uppmanar alla som är sugna att ta sig dit och uppleva en riktig konsert.

– Det blir en helt annan upplevelse att se saker live än att bara lyssna på en fil som ligger på en server någonstans och skickas till ens dator eller telefon. Att stå och trängas med personer framför en scen tillsammans med atmosfären runt omkring är en helt något helt annat. Har man inte gått på konsert innan så tycker jag man bör uppleva det, avslutar Christer.

Här kan du läsa mer om Novemberfestivalen.

Publicerad 22 november 2022 klockan 17:42

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
26 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-29 19:31