Under många, många år har boende på Bondskogsvägen klagat hos kommunen över de väldigt höga hastigheter som råder på den aktuella vägen. Nu har trafikenheten vidtagit åtgärder och placerat ut sammanlagt sex hinder/portar för att tvinga bilister att hålla nere hastigheten.
Hastigheter runt 70-80 km/h är inte ovanligt. Men nu hoppas man alltså att denna vilda västern-körning som förekommit där ska vara över.
Jan Gustavsson på kommunens trafikenhet berättar att det här varit ett önskemål från de som bor på Bondskogsvägen och att han nu kommer följa upp med nya mätningar för att se om åtgärderna haft någon effekt.
-Det ska bli intressant att göra nya mätningar här, för det har verkligen varit ett problem för de som bor här. Gatan används ju som genomfartsled och dessvärre har folk lite för bråttom här. När dessutom sikten bitvis är väldigt begränsad så är det klart att det finns risk för olyckor, förklarar Jan.
Åtgärden har dock skapat viss förvirring. Vad är det egentligen som gäller vid dessa hinder, vem ska lämna företräde? Jan Gustavsson menar att det här inte är något annorlunda mot reglerna på Fotbollsgatan i korsningen vid Rejmes och Normans.
-Det är precis likadant här på Bondskogsvägen, att den som kommer först har företräde, kommenterar han.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.