PRESSMEDDELANDE: Höstens rika nederbörd, där november bjöd på 30 millimeter mer nederbörd än normalt, ger nu resultat i form av mättade marker, fulla vattenmagasin och mycket höga flöden i sjöar och vattendrag. Linde energi arbetar febrilt med att hålla vattennivåerna i schack och står i regelbunden kontakt med andra energibolag och tillsynsmyndigheten Länsstyrelsen i Örebro län respektive Västmanlands län, skriver det kommunala energibolaget i ett pressmeddelande.
Historiskt är vi inte i nivå med de höga flödena i länets sjöar och vattendrag hösten 2000, men det finns stora likheter med hur det såg ut flödesmässigt hösten 2006, fortsätter meddelandet.
– Det är stora mängder vatten som ska transporteras förbi våra kraftstationer, som just nu går för fullt. Vi kan se att Lindesjön inte stiger i dagsläget, men däremot är läget besvärligare i Väringen och ner i Arbogaån, säger Joakim Johansson, Affärsområdeschef El på Linde energi.
Den rika nederbörden som fallit den senaste tiden har gjort att markerna mättats och vattenmagasinen fyllts på, vilket bidragit till att risken för översvämningar har varit och är överhängande.
– Så här års tar det tid att transportera bort allt vatten och justera nivåerna till mer normala. Vi och våra kollegor runtom i länet gör allt vi kan. Prognoserna ser något ljusare ut framåt, avslutar Johansson.
Pressmeddelandet avslutas med en hänvisning till www.lindeenergi.se där man kan läsa mer om vattenkraft samt följa aktuella vattennivåer.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.