DEBATTSVAR: Till den anonyme insändarskribenten som på LindeNytt den 19 mars utvecklade sitt agg mot Arbetsförmedlingen och dess personal. Hans jämförelse mellan Arbetsförmedlingens och Polisens kostnader för personal är ett häpnadsväckande exempel på desinformation.
Arbetsförmedlingen har ca 14 500 anställda till en lönekostnad på 8,5 miljarder. Polisen har ca 29 000 anställda till en kostnad av ca 21 miljarder. Han får det till att låta som att Arbetsförmedlingens personal kostar 77 miljarder vilket är hela dess budget.
Självklart skall Arbetsförmedlingens verksamhet och kostnader granskas kritiskt! Men när direkt felaktig information sprids och man medvetet blandar ”päron och äpplen” då blir det till ytterligare bidrag för de mörka krafter som vill vårt samhälle illa. Anonyma nättroll dyker upp lite varstans, om de får stå oemotsagda blir deras budskap tillslut ett hot mot hela det civiliserade samhället och vår demokrati.
AF kostnader totalt 77 miljarder kronor fördelas enligt följande:
Löner till AF -anställda, lokaler, m.m. 8,5 miljarder
Externa leverantörer 5,8
A-kassa (ersättning till arbetslösa) 12,2
Etableringsersättning 5,4
Aktivitetsstöd 12,3
Lönesubventioner 20,7
Statliga pensionsavgifter 2,3
Övriga kostnader 4,1
Återlämnat till staten 5,7
Bjarne Lind
Lindesberg
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.