DEBATTSVAR: Till den anonyme insändarskribenten som på LindeNytt den 19 mars utvecklade sitt agg mot Arbetsförmedlingen och dess personal. Hans jämförelse mellan Arbetsförmedlingens och Polisens kostnader för personal är ett häpnadsväckande exempel på desinformation.
Arbetsförmedlingen har ca 14 500 anställda till en lönekostnad på 8,5 miljarder. Polisen har ca 29 000 anställda till en kostnad av ca 21 miljarder. Han får det till att låta som att Arbetsförmedlingens personal kostar 77 miljarder vilket är hela dess budget.
Självklart skall Arbetsförmedlingens verksamhet och kostnader granskas kritiskt! Men när direkt felaktig information sprids och man medvetet blandar ”päron och äpplen” då blir det till ytterligare bidrag för de mörka krafter som vill vårt samhälle illa. Anonyma nättroll dyker upp lite varstans, om de får stå oemotsagda blir deras budskap tillslut ett hot mot hela det civiliserade samhället och vår demokrati.
AF kostnader totalt 77 miljarder kronor fördelas enligt följande:
Löner till AF -anställda, lokaler, m.m. 8,5 miljarder
Externa leverantörer 5,8
A-kassa (ersättning till arbetslösa) 12,2
Etableringsersättning 5,4
Aktivitetsstöd 12,3
Lönesubventioner 20,7
Statliga pensionsavgifter 2,3
Övriga kostnader 4,1
Återlämnat till staten 5,7
Bjarne Lind
Lindesberg
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.