DEBATTSVAR: Till den anonyme insändarskribenten som på LindeNytt den 19 mars utvecklade sitt agg mot Arbetsförmedlingen och dess personal. Hans jämförelse mellan Arbetsförmedlingens och Polisens kostnader för personal är ett häpnadsväckande exempel på desinformation.
Arbetsförmedlingen har ca 14 500 anställda till en lönekostnad på 8,5 miljarder. Polisen har ca 29 000 anställda till en kostnad av ca 21 miljarder. Han får det till att låta som att Arbetsförmedlingens personal kostar 77 miljarder vilket är hela dess budget.
Självklart skall Arbetsförmedlingens verksamhet och kostnader granskas kritiskt! Men när direkt felaktig information sprids och man medvetet blandar ”päron och äpplen” då blir det till ytterligare bidrag för de mörka krafter som vill vårt samhälle illa. Anonyma nättroll dyker upp lite varstans, om de får stå oemotsagda blir deras budskap tillslut ett hot mot hela det civiliserade samhället och vår demokrati.
AF kostnader totalt 77 miljarder kronor fördelas enligt följande:
Löner till AF -anställda, lokaler, m.m. 8,5 miljarder
Externa leverantörer 5,8
A-kassa (ersättning till arbetslösa) 12,2
Etableringsersättning 5,4
Aktivitetsstöd 12,3
Lönesubventioner 20,7
Statliga pensionsavgifter 2,3
Övriga kostnader 4,1
Återlämnat till staten 5,7
Bjarne Lind
Lindesberg
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.