DEBATTSVAR: Till den anonyme insändarskribenten som på LindeNytt den 19 mars utvecklade sitt agg mot Arbetsförmedlingen och dess personal. Hans jämförelse mellan Arbetsförmedlingens och Polisens kostnader för personal är ett häpnadsväckande exempel på desinformation.
Arbetsförmedlingen har ca 14 500 anställda till en lönekostnad på 8,5 miljarder. Polisen har ca 29 000 anställda till en kostnad av ca 21 miljarder. Han får det till att låta som att Arbetsförmedlingens personal kostar 77 miljarder vilket är hela dess budget.
Självklart skall Arbetsförmedlingens verksamhet och kostnader granskas kritiskt! Men när direkt felaktig information sprids och man medvetet blandar ”päron och äpplen” då blir det till ytterligare bidrag för de mörka krafter som vill vårt samhälle illa. Anonyma nättroll dyker upp lite varstans, om de får stå oemotsagda blir deras budskap tillslut ett hot mot hela det civiliserade samhället och vår demokrati.
AF kostnader totalt 77 miljarder kronor fördelas enligt följande:
Löner till AF -anställda, lokaler, m.m. 8,5 miljarder
Externa leverantörer 5,8
A-kassa (ersättning till arbetslösa) 12,2
Etableringsersättning 5,4
Aktivitetsstöd 12,3
Lönesubventioner 20,7
Statliga pensionsavgifter 2,3
Övriga kostnader 4,1
Återlämnat till staten 5,7
Bjarne Lind
Lindesberg
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.