På söndag, den åttonde mars, samlas man runtom i landet på nästan femtio olika orter i Sverige för att gå en barnvagnsmarsch mot mödradödligheten. Detta sker naturligtvis också i Lindesberg, där man sluter upp klockan 11.00 utanför Lindesberg Arena.
Det är RFSU som anordnar den landsomfattande ”Barnvagnsmarschen” för att uppmärksamma och stoppa mödradödligheten. På RFSU:s hemsida kan man läsa att det varannan minut dör en kvinna därför att hon blivit gravid, men att nio av tio dödsfall faktiskt kan förhindras. På söndag, den åttonde mars, marscherar man därför, med eller utan barnvagn, man som kvinna. I Lindesberg är det Erika Funke som är initiativtagare och arrangör.
– Jag vill väcka intresse, skapa en debatt och att man ska tänka en extra tanke hur bra man har det. Det är en god gärning eftersom andra kan få det bättre. Det är ett bra syfte, promenerar gör ju man ju fler gånger. Jag vill väcka en tanke hos andra, det är så många som dör i gravidrelaterade situationer och det måste fler få veta, säger Erika.
De som vill slutna upp är välkommen att samlas utanför Lindesberg Arenas stora entré för att sedan börja promenaden klockan 11.00.
– Vi kommer att gå en promenad genom stan, dela ut lite lappar och visa upp oss. Vem som helst får komma!, inbjuder Erika.
Sitt deltagande kan man anmäla HÄR!
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.