På söndag, den åttonde mars, samlas man runtom i landet på nästan femtio olika orter i Sverige för att gå en barnvagnsmarsch mot mödradödligheten. Detta sker naturligtvis också i Lindesberg, där man sluter upp klockan 11.00 utanför Lindesberg Arena.
Det är RFSU som anordnar den landsomfattande ”Barnvagnsmarschen” för att uppmärksamma och stoppa mödradödligheten. På RFSU:s hemsida kan man läsa att det varannan minut dör en kvinna därför att hon blivit gravid, men att nio av tio dödsfall faktiskt kan förhindras. På söndag, den åttonde mars, marscherar man därför, med eller utan barnvagn, man som kvinna. I Lindesberg är det Erika Funke som är initiativtagare och arrangör.
– Jag vill väcka intresse, skapa en debatt och att man ska tänka en extra tanke hur bra man har det. Det är en god gärning eftersom andra kan få det bättre. Det är ett bra syfte, promenerar gör ju man ju fler gånger. Jag vill väcka en tanke hos andra, det är så många som dör i gravidrelaterade situationer och det måste fler få veta, säger Erika.
De som vill slutna upp är välkommen att samlas utanför Lindesberg Arenas stora entré för att sedan börja promenaden klockan 11.00.
– Vi kommer att gå en promenad genom stan, dela ut lite lappar och visa upp oss. Vem som helst får komma!, inbjuder Erika.
Sitt deltagande kan man anmäla HÄR!
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.