Under måndagskvällen publicerade HockeyEttan ut de efterlängtade datumen för vårseriens matcher. Tre möten med samtliga sex motståndarlag är förutsättningarna för Lindlöven som vid en tabellseger, ännu håller en liten chans att kvala sig till Allsvenskan.
Med minsta möjliga marginal så missade Lindlöven en plats i AllEttan där upp till åtta lag har chansen att ta sig vidare till ett Allsvenskt kval. Alla broar är däremot inte helt brända för Lindlöven som ännu har chansen att ta sig vidare till ett kvalspel via HockeyEttans vårserie.
Det är däremot många ”måsten” som kommer spela in under vägen.
För att ta sig vidare till Play In måste Lindlöven först göra tre möten med sex bekanta lag och även avsluta serien som tabelletta.
Därifrån får Lindlöven chansen att kvala sig in till det Allsvenska kvalspelet som är planerade att spela sina första matcher i mitten på mars.
En seger i vårserien är dock ett ”måste” innan planeringarna av ett kvalspel kan ske.
Under måndagskvällen publicerades spelschemat för vårserien där Lindlöven inleder med en bortamatch mot Kumla nu på söndag och avslutar serien på hemmaplan mot Surahammar den 7:e mars.
Seriemöte 1
10:e januari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
13:e januari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
15:e januari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
20:e januari: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
22:a januari: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
24:e januari: Lindlöven-Surahammar (kl. 19.00)
Seriemöte 2
31:a januari: Lindlöven-Kumla (kl. 16.00)
3:e februari: Malung-Lindlöven (kl. 19.00)
5:e februari: Lindlöven-Eskilstuna Linden (kl. 19.00)
10:e februari: Grums-Lindlöven (kl. 19.00)
12:e februari: Lindlöven-Köping (kl. 19.00)
14:e februari: Surahammar-Lindlöven (kl. 16.00)
Seriemöte 3
21:a februari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
24:e februari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
26:e februari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
3:e mars: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
5:e mars: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
7:e mars: Lindlöven-Surahammar (kl. 16.00)
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.