Under måndagskvällen publicerade HockeyEttan ut de efterlängtade datumen för vårseriens matcher. Tre möten med samtliga sex motståndarlag är förutsättningarna för Lindlöven som vid en tabellseger, ännu håller en liten chans att kvala sig till Allsvenskan.
Med minsta möjliga marginal så missade Lindlöven en plats i AllEttan där upp till åtta lag har chansen att ta sig vidare till ett Allsvenskt kval. Alla broar är däremot inte helt brända för Lindlöven som ännu har chansen att ta sig vidare till ett kvalspel via HockeyEttans vårserie.
Det är däremot många ”måsten” som kommer spela in under vägen.
För att ta sig vidare till Play In måste Lindlöven först göra tre möten med sex bekanta lag och även avsluta serien som tabelletta.
Därifrån får Lindlöven chansen att kvala sig in till det Allsvenska kvalspelet som är planerade att spela sina första matcher i mitten på mars.
En seger i vårserien är dock ett ”måste” innan planeringarna av ett kvalspel kan ske.
Under måndagskvällen publicerades spelschemat för vårserien där Lindlöven inleder med en bortamatch mot Kumla nu på söndag och avslutar serien på hemmaplan mot Surahammar den 7:e mars.
Seriemöte 1
10:e januari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
13:e januari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
15:e januari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
20:e januari: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
22:a januari: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
24:e januari: Lindlöven-Surahammar (kl. 19.00)
Seriemöte 2
31:a januari: Lindlöven-Kumla (kl. 16.00)
3:e februari: Malung-Lindlöven (kl. 19.00)
5:e februari: Lindlöven-Eskilstuna Linden (kl. 19.00)
10:e februari: Grums-Lindlöven (kl. 19.00)
12:e februari: Lindlöven-Köping (kl. 19.00)
14:e februari: Surahammar-Lindlöven (kl. 16.00)
Seriemöte 3
21:a februari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
24:e februari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
26:e februari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
3:e mars: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
5:e mars: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
7:e mars: Lindlöven-Surahammar (kl. 16.00)
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com