Under måndagskvällen publicerade HockeyEttan ut de efterlängtade datumen för vårseriens matcher. Tre möten med samtliga sex motståndarlag är förutsättningarna för Lindlöven som vid en tabellseger, ännu håller en liten chans att kvala sig till Allsvenskan.
Med minsta möjliga marginal så missade Lindlöven en plats i AllEttan där upp till åtta lag har chansen att ta sig vidare till ett Allsvenskt kval. Alla broar är däremot inte helt brända för Lindlöven som ännu har chansen att ta sig vidare till ett kvalspel via HockeyEttans vårserie.
Det är däremot många ”måsten” som kommer spela in under vägen.
För att ta sig vidare till Play In måste Lindlöven först göra tre möten med sex bekanta lag och även avsluta serien som tabelletta.
Därifrån får Lindlöven chansen att kvala sig in till det Allsvenska kvalspelet som är planerade att spela sina första matcher i mitten på mars.
En seger i vårserien är dock ett ”måste” innan planeringarna av ett kvalspel kan ske.
Under måndagskvällen publicerades spelschemat för vårserien där Lindlöven inleder med en bortamatch mot Kumla nu på söndag och avslutar serien på hemmaplan mot Surahammar den 7:e mars.
Seriemöte 1
10:e januari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
13:e januari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
15:e januari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
20:e januari: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
22:a januari: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
24:e januari: Lindlöven-Surahammar (kl. 19.00)
Seriemöte 2
31:a januari: Lindlöven-Kumla (kl. 16.00)
3:e februari: Malung-Lindlöven (kl. 19.00)
5:e februari: Lindlöven-Eskilstuna Linden (kl. 19.00)
10:e februari: Grums-Lindlöven (kl. 19.00)
12:e februari: Lindlöven-Köping (kl. 19.00)
14:e februari: Surahammar-Lindlöven (kl. 16.00)
Seriemöte 3
21:a februari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
24:e februari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
26:e februari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
3:e mars: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
5:e mars: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
7:e mars: Lindlöven-Surahammar (kl. 16.00)
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.