Otjänligt. På grund av höga halter bakterier i vattnet, avråds allmänheten från att bada här. Foto: Fredrik Norman
Höga halter tarmbakterier vid Loppholmsbadet
Drygt 20 grader varmt i vattnet. Men nu avråds allmänheten från att bada vid Loppholmsbadet. Nytagna vattenprover visar att mängden tarmbakterier – E.coli och enterokocker – är så stor i vattnet att det är otjänligt som badvatten.
Annons
Foto: Fredrik Norman
Redan vid säsongens första provtagning i juni, påvisade provsvaren att vattenkvaliteten vid Loppholmsbadet kan ifrågasättas. Tjänligt med anmärkning löd domen i juni. När detta följdes upp med ytterligare ett vattenprov, taget i tisdags denna vecka, hade situationen i vattnet blivit än värre.
Med anledning av höga halter E.coli och enterokocker avråds nu allmänheten från att bada här.
Orsaken till bakterietillväxten i vattnet är oklar, men tidigare har konstaterats att faktorer som ett rikt fågelliv (gäss och mås) och stillastående vatten är bidragande. Även kraftigt regn, som spolar ned smuts och avföring från närliggande områden, har sagts bidra till att Loppholmsbadet sällan blir klassat som ”utmärkt kvalitet”.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...