INSÄNDARE/DEBATT: Man kan undra vart Lindesbergs borna fått sitt körkort eller om det är så att alla körskolor i trakten tagit bort undervisningen om högerregeln.
För det är med fasa man ser hur många det är som inte kan eller INTE respekterar högerregeln, kanske det är så enkelt att en del tänker ”här var det ingen höger regel när jag tog körkort så då är det inte det nu heller”. Kanske det tänker ”Jag har mycket större och dyrare bil så vanliga trafikregler gäller inte mig” eller ”Den här vägen är ju mycket bredare så då kör jag” även om det inte finns någon huvudledsskylt.
Men hur man än vrider och vänder på det så finns det en regel i trafiken och den går under namnet högerregeln och för de som ”inte” känner till eller vill inte känna till vad regeln betyder så står det så här.
”Högerregeln kan betraktas som grundprincipen för vägkorsningar. När två vägar korsar varandra och inga vägmärken eller trafiksignaler som anger väjnings- eller stopplikt finns i korsningen, gäller högerregeln vilken innebär att den trafikant som kommer från vänster har skyldighet att lämna företräde för den trafikant som kommer från höger. ”
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Det finns speciellt 2 gator här i Lindesberg vad jag noterat som bilister tydligen inte kan eller inte vill kunna högerregeln. Dessa är Kristinavägen från rondellen vid Nya Snickerifabriken till korsningen Skolgatan, samt Stafettgatan från rondellen Fotbollsgatan mot dragrace rakan.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Ni bilister som tutar, svär och för ett jävla liv mot de som kan högerregeln och kör precis som man fått lära sig i körskolan och som var ett krav för att i huvud taget få ett körkort, gå hem och läs på och fräscha upp minnet vad gäller trafikregler, det skulle göra livet för oss som fortfarande kan reglerna mycket lättare. För de som fått sitt körkort i ett cornflakespaket finns inte mycket att göra åt.
För vad ska ni säga och göra då ni orsakar en allvarlig olycka? Ska ni då ge ursäkten som en bilist sa vid ett tillfälle när han inte kunde högerregeln ”Det är ju ingen annan som stannar och släpper fram så varför ska jag stanna?” och för dom som tror att en sådan ursäkt/förklaring håller i ett försäkringsärende, hos polisen eller en rättegång för vårdslöshet i trafik eller vad det nu kan klassas som, önskar jag er bara ”lycka till”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.