INSÄNDARE/DEBATT: Man kan undra vart Lindesbergs borna fått sitt körkort eller om det är så att alla körskolor i trakten tagit bort undervisningen om högerregeln.
För det är med fasa man ser hur många det är som inte kan eller INTE respekterar högerregeln, kanske det är så enkelt att en del tänker ”här var det ingen höger regel när jag tog körkort så då är det inte det nu heller”. Kanske det tänker ”Jag har mycket större och dyrare bil så vanliga trafikregler gäller inte mig” eller ”Den här vägen är ju mycket bredare så då kör jag” även om det inte finns någon huvudledsskylt.
Men hur man än vrider och vänder på det så finns det en regel i trafiken och den går under namnet högerregeln och för de som ”inte” känner till eller vill inte känna till vad regeln betyder så står det så här.
”Högerregeln kan betraktas som grundprincipen för vägkorsningar. När två vägar korsar varandra och inga vägmärken eller trafiksignaler som anger väjnings- eller stopplikt finns i korsningen, gäller högerregeln vilken innebär att den trafikant som kommer från vänster har skyldighet att lämna företräde för den trafikant som kommer från höger. ”
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Det finns speciellt 2 gator här i Lindesberg vad jag noterat som bilister tydligen inte kan eller inte vill kunna högerregeln. Dessa är Kristinavägen från rondellen vid Nya Snickerifabriken till korsningen Skolgatan, samt Stafettgatan från rondellen Fotbollsgatan mot dragrace rakan.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Ni bilister som tutar, svär och för ett jävla liv mot de som kan högerregeln och kör precis som man fått lära sig i körskolan och som var ett krav för att i huvud taget få ett körkort, gå hem och läs på och fräscha upp minnet vad gäller trafikregler, det skulle göra livet för oss som fortfarande kan reglerna mycket lättare. För de som fått sitt körkort i ett cornflakespaket finns inte mycket att göra åt.
För vad ska ni säga och göra då ni orsakar en allvarlig olycka? Ska ni då ge ursäkten som en bilist sa vid ett tillfälle när han inte kunde högerregeln ”Det är ju ingen annan som stannar och släpper fram så varför ska jag stanna?” och för dom som tror att en sådan ursäkt/förklaring håller i ett försäkringsärende, hos polisen eller en rättegång för vårdslöshet i trafik eller vad det nu kan klassas som, önskar jag er bara ”lycka till”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...