INSÄNDARE/DEBATT: Man kan undra vart Lindesbergs borna fått sitt körkort eller om det är så att alla körskolor i trakten tagit bort undervisningen om högerregeln.
För det är med fasa man ser hur många det är som inte kan eller INTE respekterar högerregeln, kanske det är så enkelt att en del tänker ”här var det ingen höger regel när jag tog körkort så då är det inte det nu heller”. Kanske det tänker ”Jag har mycket större och dyrare bil så vanliga trafikregler gäller inte mig” eller ”Den här vägen är ju mycket bredare så då kör jag” även om det inte finns någon huvudledsskylt.
Men hur man än vrider och vänder på det så finns det en regel i trafiken och den går under namnet högerregeln och för de som ”inte” känner till eller vill inte känna till vad regeln betyder så står det så här.
”Högerregeln kan betraktas som grundprincipen för vägkorsningar. När två vägar korsar varandra och inga vägmärken eller trafiksignaler som anger väjnings- eller stopplikt finns i korsningen, gäller högerregeln vilken innebär att den trafikant som kommer från vänster har skyldighet att lämna företräde för den trafikant som kommer från höger. ”
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Det finns speciellt 2 gator här i Lindesberg vad jag noterat som bilister tydligen inte kan eller inte vill kunna högerregeln. Dessa är Kristinavägen från rondellen vid Nya Snickerifabriken till korsningen Skolgatan, samt Stafettgatan från rondellen Fotbollsgatan mot dragrace rakan.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Ni bilister som tutar, svär och för ett jävla liv mot de som kan högerregeln och kör precis som man fått lära sig i körskolan och som var ett krav för att i huvud taget få ett körkort, gå hem och läs på och fräscha upp minnet vad gäller trafikregler, det skulle göra livet för oss som fortfarande kan reglerna mycket lättare. För de som fått sitt körkort i ett cornflakespaket finns inte mycket att göra åt.
För vad ska ni säga och göra då ni orsakar en allvarlig olycka? Ska ni då ge ursäkten som en bilist sa vid ett tillfälle när han inte kunde högerregeln ”Det är ju ingen annan som stannar och släpper fram så varför ska jag stanna?” och för dom som tror att en sådan ursäkt/förklaring håller i ett försäkringsärende, hos polisen eller en rättegång för vårdslöshet i trafik eller vad det nu kan klassas som, önskar jag er bara ”lycka till”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.