INSÄNDARE/DEBATT: Man kan undra vart Lindesbergs borna fått sitt körkort eller om det är så att alla körskolor i trakten tagit bort undervisningen om högerregeln.
För det är med fasa man ser hur många det är som inte kan eller INTE respekterar högerregeln, kanske det är så enkelt att en del tänker ”här var det ingen höger regel när jag tog körkort så då är det inte det nu heller”. Kanske det tänker ”Jag har mycket större och dyrare bil så vanliga trafikregler gäller inte mig” eller ”Den här vägen är ju mycket bredare så då kör jag” även om det inte finns någon huvudledsskylt.
Men hur man än vrider och vänder på det så finns det en regel i trafiken och den går under namnet högerregeln och för de som ”inte” känner till eller vill inte känna till vad regeln betyder så står det så här.
”Högerregeln kan betraktas som grundprincipen för vägkorsningar. När två vägar korsar varandra och inga vägmärken eller trafiksignaler som anger väjnings- eller stopplikt finns i korsningen, gäller högerregeln vilken innebär att den trafikant som kommer från vänster har skyldighet att lämna företräde för den trafikant som kommer från höger. ”
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Det finns speciellt 2 gator här i Lindesberg vad jag noterat som bilister tydligen inte kan eller inte vill kunna högerregeln. Dessa är Kristinavägen från rondellen vid Nya Snickerifabriken till korsningen Skolgatan, samt Stafettgatan från rondellen Fotbollsgatan mot dragrace rakan.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Ni bilister som tutar, svär och för ett jävla liv mot de som kan högerregeln och kör precis som man fått lära sig i körskolan och som var ett krav för att i huvud taget få ett körkort, gå hem och läs på och fräscha upp minnet vad gäller trafikregler, det skulle göra livet för oss som fortfarande kan reglerna mycket lättare. För de som fått sitt körkort i ett cornflakespaket finns inte mycket att göra åt.
För vad ska ni säga och göra då ni orsakar en allvarlig olycka? Ska ni då ge ursäkten som en bilist sa vid ett tillfälle när han inte kunde högerregeln ”Det är ju ingen annan som stannar och släpper fram så varför ska jag stanna?” och för dom som tror att en sådan ursäkt/förklaring håller i ett försäkringsärende, hos polisen eller en rättegång för vårdslöshet i trafik eller vad det nu kan klassas som, önskar jag er bara ”lycka till”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...