INSÄNDARE/DEBATT: Man kan undra vart Lindesbergs borna fått sitt körkort eller om det är så att alla körskolor i trakten tagit bort undervisningen om högerregeln.
För det är med fasa man ser hur många det är som inte kan eller INTE respekterar högerregeln, kanske det är så enkelt att en del tänker ”här var det ingen höger regel när jag tog körkort så då är det inte det nu heller”. Kanske det tänker ”Jag har mycket större och dyrare bil så vanliga trafikregler gäller inte mig” eller ”Den här vägen är ju mycket bredare så då kör jag” även om det inte finns någon huvudledsskylt.
Men hur man än vrider och vänder på det så finns det en regel i trafiken och den går under namnet högerregeln och för de som ”inte” känner till eller vill inte känna till vad regeln betyder så står det så här.
”Högerregeln kan betraktas som grundprincipen för vägkorsningar. När två vägar korsar varandra och inga vägmärken eller trafiksignaler som anger väjnings- eller stopplikt finns i korsningen, gäller högerregeln vilken innebär att den trafikant som kommer från vänster har skyldighet att lämna företräde för den trafikant som kommer från höger. ”
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Det finns speciellt 2 gator här i Lindesberg vad jag noterat som bilister tydligen inte kan eller inte vill kunna högerregeln. Dessa är Kristinavägen från rondellen vid Nya Snickerifabriken till korsningen Skolgatan, samt Stafettgatan från rondellen Fotbollsgatan mot dragrace rakan.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Ni bilister som tutar, svär och för ett jävla liv mot de som kan högerregeln och kör precis som man fått lära sig i körskolan och som var ett krav för att i huvud taget få ett körkort, gå hem och läs på och fräscha upp minnet vad gäller trafikregler, det skulle göra livet för oss som fortfarande kan reglerna mycket lättare. För de som fått sitt körkort i ett cornflakespaket finns inte mycket att göra åt.
För vad ska ni säga och göra då ni orsakar en allvarlig olycka? Ska ni då ge ursäkten som en bilist sa vid ett tillfälle när han inte kunde högerregeln ”Det är ju ingen annan som stannar och släpper fram så varför ska jag stanna?” och för dom som tror att en sådan ursäkt/förklaring håller i ett försäkringsärende, hos polisen eller en rättegång för vårdslöshet i trafik eller vad det nu kan klassas som, önskar jag er bara ”lycka till”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.