Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf går i åttan på Fröviskolan och var med och räknade pengarna för Världens Barn. Fotograf: Hans Andersson
Högstadieelever slår insamlingsrekord till Världens barn
Fröviskolan har gjort det igen! Den här gången dubbelt så bra – över 144 000 kr samlade de in till Världens Barn 2015. Storåskolan gjorde debut i den här insamlingen och de gjorde det med rivstart – en klass fick ihop över 10 000 kr!
Eleverna i årskurs 9 i Storåskolan hade inte många dagar på sig att genomföra sin insats. Det var första gången de är med i Världens Barn. Med hjälp av insamlingsbössor och pengar som swishats in per telefon fick de in 10 790 kr. Skolledningen har stöttat insamlingen och SO-lärarna vill nu att eleverna får besök under lektionstid för att få information om vart pengarna går, om hur barn har det och om barns rättigheter.
Meja Stjärnlöf och Lydia Lindroth åttondeklassare på Fröviskolan kunde tillsammans med Maud Nilsson från Rädda Barnen och Fia Thors kamratstödjare på skolan konstatera att förra årets resultat mer en fördubblades. Foto: Hans Andersson
När högstadieelever och personal på Fröviskolan drog in drygt 62 000 kr till förra årets insamling för Världens Barn trodde många att det resultatet skulle vara svårt att slå. Men – i år var elever i årskurserna 7 – 9 och skolpersonal mer än dubbelt så bra. När eleverna Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf tillsammans med Ann-Sofie ”Fia” Thors och Annelie Fallqvist från skolan och Maud Nilsson från Rädda Barnen tömde bössorna kunde de konstatera att årets resultat blir 144 439 kr !!!
Hur gick det till? Jo – under en timme (=60 minuter) tar sig deltagande elever och personal runt på 400-metersbanan på Fröjevi IP. De har innan dess fått sponsorer som lovat att satsa en bestämd summa per varv. 10 kr per ger 200 kr till Världens Barn genom den som springer 20 varv. Företag har bidragit till den här rekordstora summan,men det mesta kommer från privatpersoner ! En vad man brukar säga win-win-situation. Världens Barn får pengarna och de som samlat in har fått röra på sig.
Den här idén har läraren Hanna Söderqvist hämtat från annat håll, men att Fröviskolan samlat in till Världens Barn i många år – det har kamrat-stödjaren Fia Thors varit den drivande kraften för.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.