Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf går i åttan på Fröviskolan och var med och räknade pengarna för Världens Barn. Fotograf: Hans Andersson
Högstadieelever slår insamlingsrekord till Världens barn
Fröviskolan har gjort det igen! Den här gången dubbelt så bra – över 144 000 kr samlade de in till Världens Barn 2015. Storåskolan gjorde debut i den här insamlingen och de gjorde det med rivstart – en klass fick ihop över 10 000 kr!
Annons
Eleverna i årskurs 9 i Storåskolan hade inte många dagar på sig att genomföra sin insats. Det var första gången de är med i Världens Barn. Med hjälp av insamlingsbössor och pengar som swishats in per telefon fick de in 10 790 kr. Skolledningen har stöttat insamlingen och SO-lärarna vill nu att eleverna får besök under lektionstid för att få information om vart pengarna går, om hur barn har det och om barns rättigheter.
Meja Stjärnlöf och Lydia Lindroth åttondeklassare på Fröviskolan kunde tillsammans med Maud Nilsson från Rädda Barnen och Fia Thors kamratstödjare på skolan konstatera att förra årets resultat mer en fördubblades. Foto: Hans Andersson
När högstadieelever och personal på Fröviskolan drog in drygt 62 000 kr till förra årets insamling för Världens Barn trodde många att det resultatet skulle vara svårt att slå. Men – i år var elever i årskurserna 7 – 9 och skolpersonal mer än dubbelt så bra. När eleverna Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf tillsammans med Ann-Sofie ”Fia” Thors och Annelie Fallqvist från skolan och Maud Nilsson från Rädda Barnen tömde bössorna kunde de konstatera att årets resultat blir 144 439 kr !!!
Hur gick det till? Jo – under en timme (=60 minuter) tar sig deltagande elever och personal runt på 400-metersbanan på Fröjevi IP. De har innan dess fått sponsorer som lovat att satsa en bestämd summa per varv. 10 kr per ger 200 kr till Världens Barn genom den som springer 20 varv. Företag har bidragit till den här rekordstora summan,men det mesta kommer från privatpersoner ! En vad man brukar säga win-win-situation. Världens Barn får pengarna och de som samlat in har fått röra på sig.
Den här idén har läraren Hanna Söderqvist hämtat från annat håll, men att Fröviskolan samlat in till Världens Barn i många år – det har kamrat-stödjaren Fia Thors varit den drivande kraften för.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...