Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf går i åttan på Fröviskolan och var med och räknade pengarna för Världens Barn. Fotograf: Hans Andersson
Högstadieelever slår insamlingsrekord till Världens barn
Fröviskolan har gjort det igen! Den här gången dubbelt så bra – över 144 000 kr samlade de in till Världens Barn 2015. Storåskolan gjorde debut i den här insamlingen och de gjorde det med rivstart – en klass fick ihop över 10 000 kr!
Eleverna i årskurs 9 i Storåskolan hade inte många dagar på sig att genomföra sin insats. Det var första gången de är med i Världens Barn. Med hjälp av insamlingsbössor och pengar som swishats in per telefon fick de in 10 790 kr. Skolledningen har stöttat insamlingen och SO-lärarna vill nu att eleverna får besök under lektionstid för att få information om vart pengarna går, om hur barn har det och om barns rättigheter.
Meja Stjärnlöf och Lydia Lindroth åttondeklassare på Fröviskolan kunde tillsammans med Maud Nilsson från Rädda Barnen och Fia Thors kamratstödjare på skolan konstatera att förra årets resultat mer en fördubblades. Foto: Hans Andersson
När högstadieelever och personal på Fröviskolan drog in drygt 62 000 kr till förra årets insamling för Världens Barn trodde många att det resultatet skulle vara svårt att slå. Men – i år var elever i årskurserna 7 – 9 och skolpersonal mer än dubbelt så bra. När eleverna Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf tillsammans med Ann-Sofie ”Fia” Thors och Annelie Fallqvist från skolan och Maud Nilsson från Rädda Barnen tömde bössorna kunde de konstatera att årets resultat blir 144 439 kr !!!
Hur gick det till? Jo – under en timme (=60 minuter) tar sig deltagande elever och personal runt på 400-metersbanan på Fröjevi IP. De har innan dess fått sponsorer som lovat att satsa en bestämd summa per varv. 10 kr per ger 200 kr till Världens Barn genom den som springer 20 varv. Företag har bidragit till den här rekordstora summan,men det mesta kommer från privatpersoner ! En vad man brukar säga win-win-situation. Världens Barn får pengarna och de som samlat in har fått röra på sig.
Den här idén har läraren Hanna Söderqvist hämtat från annat håll, men att Fröviskolan samlat in till Världens Barn i många år – det har kamrat-stödjaren Fia Thors varit den drivande kraften för.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...