Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf går i åttan på Fröviskolan och var med och räknade pengarna för Världens Barn. Fotograf: Hans Andersson
Högstadieelever slår insamlingsrekord till Världens barn
Fröviskolan har gjort det igen! Den här gången dubbelt så bra – över 144 000 kr samlade de in till Världens Barn 2015. Storåskolan gjorde debut i den här insamlingen och de gjorde det med rivstart – en klass fick ihop över 10 000 kr!
Eleverna i årskurs 9 i Storåskolan hade inte många dagar på sig att genomföra sin insats. Det var första gången de är med i Världens Barn. Med hjälp av insamlingsbössor och pengar som swishats in per telefon fick de in 10 790 kr. Skolledningen har stöttat insamlingen och SO-lärarna vill nu att eleverna får besök under lektionstid för att få information om vart pengarna går, om hur barn har det och om barns rättigheter.
Meja Stjärnlöf och Lydia Lindroth åttondeklassare på Fröviskolan kunde tillsammans med Maud Nilsson från Rädda Barnen och Fia Thors kamratstödjare på skolan konstatera att förra årets resultat mer en fördubblades. Foto: Hans Andersson
När högstadieelever och personal på Fröviskolan drog in drygt 62 000 kr till förra årets insamling för Världens Barn trodde många att det resultatet skulle vara svårt att slå. Men – i år var elever i årskurserna 7 – 9 och skolpersonal mer än dubbelt så bra. När eleverna Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf tillsammans med Ann-Sofie ”Fia” Thors och Annelie Fallqvist från skolan och Maud Nilsson från Rädda Barnen tömde bössorna kunde de konstatera att årets resultat blir 144 439 kr !!!
Hur gick det till? Jo – under en timme (=60 minuter) tar sig deltagande elever och personal runt på 400-metersbanan på Fröjevi IP. De har innan dess fått sponsorer som lovat att satsa en bestämd summa per varv. 10 kr per ger 200 kr till Världens Barn genom den som springer 20 varv. Företag har bidragit till den här rekordstora summan,men det mesta kommer från privatpersoner ! En vad man brukar säga win-win-situation. Världens Barn får pengarna och de som samlat in har fått röra på sig.
Den här idén har läraren Hanna Söderqvist hämtat från annat håll, men att Fröviskolan samlat in till Världens Barn i många år – det har kamrat-stödjaren Fia Thors varit den drivande kraften för.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.