Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf går i åttan på Fröviskolan och var med och räknade pengarna för Världens Barn. Fotograf: Hans Andersson
Högstadieelever slår insamlingsrekord till Världens barn
Fröviskolan har gjort det igen! Den här gången dubbelt så bra – över 144 000 kr samlade de in till Världens Barn 2015. Storåskolan gjorde debut i den här insamlingen och de gjorde det med rivstart – en klass fick ihop över 10 000 kr!
Eleverna i årskurs 9 i Storåskolan hade inte många dagar på sig att genomföra sin insats. Det var första gången de är med i Världens Barn. Med hjälp av insamlingsbössor och pengar som swishats in per telefon fick de in 10 790 kr. Skolledningen har stöttat insamlingen och SO-lärarna vill nu att eleverna får besök under lektionstid för att få information om vart pengarna går, om hur barn har det och om barns rättigheter.
Meja Stjärnlöf och Lydia Lindroth åttondeklassare på Fröviskolan kunde tillsammans med Maud Nilsson från Rädda Barnen och Fia Thors kamratstödjare på skolan konstatera att förra årets resultat mer en fördubblades. Foto: Hans Andersson
När högstadieelever och personal på Fröviskolan drog in drygt 62 000 kr till förra årets insamling för Världens Barn trodde många att det resultatet skulle vara svårt att slå. Men – i år var elever i årskurserna 7 – 9 och skolpersonal mer än dubbelt så bra. När eleverna Lydia Lindroth och Meja Stjärnlöf tillsammans med Ann-Sofie ”Fia” Thors och Annelie Fallqvist från skolan och Maud Nilsson från Rädda Barnen tömde bössorna kunde de konstatera att årets resultat blir 144 439 kr !!!
Hur gick det till? Jo – under en timme (=60 minuter) tar sig deltagande elever och personal runt på 400-metersbanan på Fröjevi IP. De har innan dess fått sponsorer som lovat att satsa en bestämd summa per varv. 10 kr per ger 200 kr till Världens Barn genom den som springer 20 varv. Företag har bidragit till den här rekordstora summan,men det mesta kommer från privatpersoner ! En vad man brukar säga win-win-situation. Världens Barn får pengarna och de som samlat in har fått röra på sig.
Den här idén har läraren Hanna Söderqvist hämtat från annat håll, men att Fröviskolan samlat in till Världens Barn i många år – det har kamrat-stödjaren Fia Thors varit den drivande kraften för.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.