Som kommunalanställd kan man skratta hela vägen till banken, men som skattebetalare är det inte lika muntert. Nu ska nämligen Kommunals medlemmar få rejäla lönelyft och med största sannolikhet blir det skattebetalarna som kommer att få stå för notan.Kommunals avtal innebär att lönerna höjs med nästan 14 procent, eller i kronor räknat lägst 2525 kronor på tre år. Detta innebär att månadslönen kommer att höjas med 842 kr per år.
Under måndagsförmiddagen har Lindesbergs kommuns ekonomichef med flera hållit möte med anledning av Kommunals nya löneavtal. Nu måste man finna gångbara åtgärder för att möta upp den oväntade merkostnaden.
Kommunalråd Anders Larsson menar att avtalets framsida är mycket bra och ligger helt i tiden. Men det är inte för inte som han låter lite bekymrad också.
-Det är bara att gratulera Kommunals medlemmar, för det var verkligen på tiden att löneläget ändrades. Avtalets baksida är dock en annan fråga. Nu måste vi sätta oss ned och räkna på vad det här kostar oss. Sedan får vi se hur det ska betalas, säger Anders.
Hur mycket detta kommer att kosta Lindesberg är ännu oklart. Men klart är att pengarna måste fram – och Anders Larsson ger här ett ganska klart besked.
-Det finns egentligen bara ett alternativ eftersom jag inte gärna ser att vi skär i verksamheterna. Då återstår bara att höja skatten, säger Anders Larsson.
2008 blir bekymmersamt
Ekonomichef Lennart Jansson konstaterar att ramarna för 2007 ser ut att hålla trots allt. Men det kommande tider Lennart oroar sig för.
-Ja, vi bör klara av 2007 som det ser ut nu, men det blir bekymmersamt nästa år. Vi vet ännu inte hur det ska finansieras eller hur mycket pengar det rör sig om, säger Lennart.
Skattehöjning en käftsmäll för ”fattiga”
En höjning av kommunalskatten kanske inte låter så väldigt dramatiskt, det drabbar ju alla lika mycket ändå. Men just detta är också varför en höjning är så väldigt oroande för en stor grupp människor: De som redan har det svårt ekonomiskt.
Kommunalskatten höjs lika mycket för alla, oavsett inkomst. Detta gör att personer, som redan idag har det väldigt svårt att få lönen att räcka till, får det ännu svårare att klara sig.
I en debattartikel i Dagens Industri skriver Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening, om hur just skattehöjningarna får katastrofala följder för de mest utsatta i samhället.
”Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.