Claudia Moita har nyligen slagit sig ner i Lindesberg – men är redan i full färd med att driva två butiker i stan. Den ena butiken öppnades i tisdags och är en barnklädesaffär med en något annorlunda touch.-Det unika med butiken är att jag säljer barnkläder från andra länder. Jag väljer det bästa från respektive land och leverantör, säger hon och ler.
Stadens nytillskott i företagskretsar, kom till Sverige från Portugal för åtta år sedan. Innan flytten till Lindesberg bodde hon i Kalmar och har sedan fem år tillbaka drivit en postorderfirma med inriktning ”utmanande kläder för kvinnor”. Den firman har hon nu gjort en riktig butik av och den kommer snart att öppnas på Kungsgatan. Men under tiden som Claudia har jobbat med denna etablering på orten, så startade hon även en barnklädesbutik, på Kristinavägen, som hade premiär i tisdags.
-Jag kände att det här kunde vara något för Lindesberg, så jag ville åtminstone prova på och se om det funkar. Kläderna jag säljer är sådant man normalt inte ser på hyllorna i svenska butiker eftersom jag endast säljer barnkläder från andra länder, förklarar Claudia och visar upp ett par skor från USA som exempel.
Övriga delar av världen som finns representerat i butiken, är länder som Frankrike, Italien och Australien. Denna lite annorlunda satsning verkar dock ha gått hem.
-Kunderna är glatt överraskade när de ser vad jag säljer för slags barnkläder och det känns väldigt roligt. De allra flesta har ju faktiskt aldrig sett liknande plagg för barn, säger hon.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.