Claudia Moita har nyligen slagit sig ner i Lindesberg – men är redan i full färd med att driva två butiker i stan. Den ena butiken öppnades i tisdags och är en barnklädesaffär med en något annorlunda touch.-Det unika med butiken är att jag säljer barnkläder från andra länder. Jag väljer det bästa från respektive land och leverantör, säger hon och ler.
Stadens nytillskott i företagskretsar, kom till Sverige från Portugal för åtta år sedan. Innan flytten till Lindesberg bodde hon i Kalmar och har sedan fem år tillbaka drivit en postorderfirma med inriktning ”utmanande kläder för kvinnor”. Den firman har hon nu gjort en riktig butik av och den kommer snart att öppnas på Kungsgatan. Men under tiden som Claudia har jobbat med denna etablering på orten, så startade hon även en barnklädesbutik, på Kristinavägen, som hade premiär i tisdags.
-Jag kände att det här kunde vara något för Lindesberg, så jag ville åtminstone prova på och se om det funkar. Kläderna jag säljer är sådant man normalt inte ser på hyllorna i svenska butiker eftersom jag endast säljer barnkläder från andra länder, förklarar Claudia och visar upp ett par skor från USA som exempel.
Övriga delar av världen som finns representerat i butiken, är länder som Frankrike, Italien och Australien. Denna lite annorlunda satsning verkar dock ha gått hem.
-Kunderna är glatt överraskade när de ser vad jag säljer för slags barnkläder och det känns väldigt roligt. De allra flesta har ju faktiskt aldrig sett liknande plagg för barn, säger hon.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.