Målet var att samla in 10 000 kronor till Barncancerfonden, något som uppfylldes med råge.
Söndagens event på Klockarsgården, Barncancerhoppet, drog in hela 17 000 kronor till barncancerforskningen!
Det är en mycket glad och nöjd Johanna Klockars som LindeNytt når på måndagsförmiddagen.
Gårdagens Barncancerhoppet, som Klockarsgården Hästsport genomförde i samarbete med Lindetraktens HSF, blev en stor succé!
Totalt blev det nästan 50 startande hoppekipage, varav den yngsta ryttaren bara var 3 år.
– Det var väldigt roligt att så många kom! berättar Johanna.
Bara serveringen drog in ungefär 7500 kronor, vi hade ju inga fasta priser, utan alla fick betala en valfri summa för fikat.
Vissa betalade 100 kronor för en limpa, 200 kronor för en korv med bröd och ett tag var det budgivning på bullpåsarna, säger hon och skrattar.
Det var många som ställde upp och bakade inför det här, så det var verkligen jättekul!
Johanna berättar att efter evenemanget har många hört av sig, både via sms och facebook, för att tacka och lovorda.
Redan nästa år är planen att eventet kommer tillbaka, men då är tanken att insamlingen kommer vara till förmån för Hjärtebarnsfonden.
– Vi var flera stycken som sa kort efter att ”det här gör vi om”!
En av ryttarna som deltog har själv ett hjärtebarn, och han kom direkt med en uppmaning inför nästa år, att vi ska lyckas dubbla insamlingen! säger en peppad Johanna.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.