Så här såg det ut i Ullersätter utanför Frövi när Run of Hope arrangerades förra året. Nu är det snart dags för en ny runda. Foto: Kjell-Åke Wijk
Hoppfullt motionerande i Ullersätter ger pengar till Barncancerfonden
Oavsett om man väljer att promenera, jogga eller springa – så gör man det för en mycket god sak. Nu på lördag arrangeras, för andra gången, eventet Run of Hope till förmån för Barncancerfonden.
– Alla kan vara med – och alla kan bidra, säger initiativtagaren Elin Nilsson.
Foto: Kjell-Åke Wijk
Förra året samlades 13 020 kronor in när Run of Hope arrangerades i Ullersätter utanför Frövi. Totalt 72 deltagare gav sig ut i motionsspåret för att ge sitt bidrag till barncancerforskningen och samtidigt visa sitt stöd till alla familjer vars liv slås i spillror när det hemska sker: när ens barn drabbas av cancer.
Elin Nilsson är initiativtagare till Run of Hope i Ullersätter och arrangerar insamlingen tillsammans med Ullergården. Hennes engagemang för cancersjuka barn och Barncancerfonden kommer sig bland annat av att hon har sett hur smärtsamt det är för en familj att vara med om något sådant här, att ens barn drabbas av cancer och dessutom förlorar kampen mot sjukdomen.
– Jag känner en familj, som förlorat en dotter i cancer och har sett hur mycket de har lidit och fortfarande lider. Att hjälpa barn och familjer som drabbas av det här är min drivkraft och det här är ett sätt att bidra med hjälp, säger Elin Nilsson.
Initiativtagaren understryker att eventet inte handlar om att man måste vara vältränad eller ha exceptionellt god kondition för att vara med i Run of Hope.
– Det handlar ju inte om någon springtävling eller så, utan man kan lika gärna promenera sträckan. Förra året hade vi deltagare i alla åldrar, vissa gick en promenad med hunden och andra hade barnvagnen med sig. Alla kan vara med – och alla kan bidra, det är vad Run of Hope handlar om, förtydligar Elin Nilsson.
Foto: Kjell-Åke Wijk
Att delta i Run of Hope kostar 50 kronor. Anmälningsavgiften kan betalas på plats alternativt via Barncancerfondens hemsida samt Swish: 123-147 12 00 (skriv R10 som meddelande, för att Barncancerfonden skall kunna se vilket arrangemang ditt bidrag är ämnat för).
Run of Hope i Ullersätter arrangeras vid Ullergården, lördag 8 september kl. 10.00.
Deltagarna kan välja mellan tre olika sträckor: 1 km, 3 km eller 5 km.
Fakta om barncancer
• Varje år drabbas 300 barn av cancer i Sverige.
• Barncancer är den vanligaste dödsorsaken för barn mellan 1 och 14 år.
• Tack vare framgångsrik forskning överlever idag 80 procent av de barn som drabbas. Det är bra – men inte tillräckligt.
• Barncancerfonden är den enskilt största finansiären av barncancerforskning i Sverige.
• Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. För att det ska bli möjligt krävs att mer pengar samlas in för att finansiera den livsviktiga forskningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...