Så här såg det ut i Ullersätter utanför Frövi när Run of Hope arrangerades förra året. Nu är det snart dags för en ny runda. Foto: Kjell-Åke Wijk
Hoppfullt motionerande i Ullersätter ger pengar till Barncancerfonden
Oavsett om man väljer att promenera, jogga eller springa – så gör man det för en mycket god sak. Nu på lördag arrangeras, för andra gången, eventet Run of Hope till förmån för Barncancerfonden.
– Alla kan vara med – och alla kan bidra, säger initiativtagaren Elin Nilsson.
Foto: Kjell-Åke Wijk
Förra året samlades 13 020 kronor in när Run of Hope arrangerades i Ullersätter utanför Frövi. Totalt 72 deltagare gav sig ut i motionsspåret för att ge sitt bidrag till barncancerforskningen och samtidigt visa sitt stöd till alla familjer vars liv slås i spillror när det hemska sker: när ens barn drabbas av cancer.
Elin Nilsson är initiativtagare till Run of Hope i Ullersätter och arrangerar insamlingen tillsammans med Ullergården. Hennes engagemang för cancersjuka barn och Barncancerfonden kommer sig bland annat av att hon har sett hur smärtsamt det är för en familj att vara med om något sådant här, att ens barn drabbas av cancer och dessutom förlorar kampen mot sjukdomen.
– Jag känner en familj, som förlorat en dotter i cancer och har sett hur mycket de har lidit och fortfarande lider. Att hjälpa barn och familjer som drabbas av det här är min drivkraft och det här är ett sätt att bidra med hjälp, säger Elin Nilsson.
Initiativtagaren understryker att eventet inte handlar om att man måste vara vältränad eller ha exceptionellt god kondition för att vara med i Run of Hope.
– Det handlar ju inte om någon springtävling eller så, utan man kan lika gärna promenera sträckan. Förra året hade vi deltagare i alla åldrar, vissa gick en promenad med hunden och andra hade barnvagnen med sig. Alla kan vara med – och alla kan bidra, det är vad Run of Hope handlar om, förtydligar Elin Nilsson.
Foto: Kjell-Åke Wijk
Att delta i Run of Hope kostar 50 kronor. Anmälningsavgiften kan betalas på plats alternativt via Barncancerfondens hemsida samt Swish: 123-147 12 00 (skriv R10 som meddelande, för att Barncancerfonden skall kunna se vilket arrangemang ditt bidrag är ämnat för).
Run of Hope i Ullersätter arrangeras vid Ullergården, lördag 8 september kl. 10.00.
Deltagarna kan välja mellan tre olika sträckor: 1 km, 3 km eller 5 km.
Fakta om barncancer
• Varje år drabbas 300 barn av cancer i Sverige.
• Barncancer är den vanligaste dödsorsaken för barn mellan 1 och 14 år.
• Tack vare framgångsrik forskning överlever idag 80 procent av de barn som drabbas. Det är bra – men inte tillräckligt.
• Barncancerfonden är den enskilt största finansiären av barncancerforskning i Sverige.
• Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. För att det ska bli möjligt krävs att mer pengar samlas in för att finansiera den livsviktiga forskningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...