Husgeråd ska inte vara dyrt, men priset får inte styra kvaliteten. Bra kvalitet och lågt pris går faktiskt att erbjuda om man bara ger sig attan på att lyckas. Det är Maria Johansson ett bevis för. I lördags öppnade hon sin nya butik ”Kök & Stök” på Kristinavägen som erbjuder det mesta som önskas för köket. Och efter premiären råder positiva tongångar om framtiden.
-Vi fick en mycket bra start i lördags, så det känns jättekul, berättar Maria.
Ända sedan i januari har hon tillsammans med maken Anders finslipat konceptet och alla förberedelser, och att det blev just husgeråd var ingen slump.
-Jag insåg att husgeråd var något som saknades i Lindesberg, inte minst efter tidningsartiklar som tog upp just bristen på sådana butiker. Husgeråd och möbler behövs i stan, stod det. Så valet var inte svårt, säger Maria.
Marias idé är att erbjuda bra produkter till låga priser. Inte minst för sin egen skull, men även för att Lindesbergarna inte ska behöva åka till Örebro och handla så ofta.
-Vi erbjuder samma priser eller lägre som de stora butikerna på märkesvaror. Det tror jag är ett måste för att få folk att handla hemma istället för att fara till Örebro, berättar Maria Johansson.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.