Foto: Ida Lindkvist

Höstkonsert med Storband

Ikväll spelade Lindesbergs Storband i Kulturum på Lindeskolan. De spelade en rad olika låtar av Dave Cushman och bjöd på en blandning av funk, jazz och samba. Kulturum fylldes av energiska, välljudande toner. 

Denna tisdagsafton bjöd Lindesbergs Storband in till en sprakande höstkonsert ledd av saxofonisten Peter Kragsbjerg. De spelade musik från kompositören Dave Cushman, en kille från USA. 
– Han är en amerikan i sin bästa ålder, han är femtiosex år, glasögon, skägg, lite rund och så har han keps. Han har spelat mest på västkusten i USA, berättar Peter som alldeles strax ska inta scenen med resterande del av bandet. 

Det blir en lite annorlunda konsert ikväll, i jämförelse med vad de brukar spela. Det blir inte den vanliga storbandsrepetoaren, en omväxling som Peter uppskattar och tycker är rolig:
– Vi har spelat julkonserter och danser, men det här är inte det vi brukar spela. Inget annat storband spelar det här, vad jag vet i alla fall. Det är inte speciellt nyskrivet utan det är från under de senaste tio åren. Vi i orkestern får möjlighet att jamma lite mer och musikerna får fler solon, annars blir det mest att det rullar på utan några solon. 



Det är inget storband för intet. I fulltalig skala är de vanligtvis sjutton stycken plus en sångerska, men på grund av sjukdom spelar de idag med en något mindre styrka än annars. Det är ett åldersspann på tjugotvå år till sextio plus och det är endast manliga musiker i bandet och Peter berättar att Lindesbergs Storband har funnits i minst tio, femton år. Bandet rymmer många olika instrument, och det är alltifrån flygelhorn, trumpet, saxofon, piano, gitarr, bas, flöjt, trummor och trombon, ja, det är en så kallad standarduppsättning för ett storband. Och det är väl det som är bland det mest speciella med ett storband: 
– Man har alla möjligheter, man kan vara en trio som spelar, man kan också spela fullt blås med alla blåsinstrument i bandet. Tretton blåsare som alla spelar samma ackord, det blir stora klanger och stor harmoni. Man kan blanda ihop stora variationer och så kan man spela vad som helst, säger Kragsbjerg med en stor och smittande entusiasm.
 

Bandet kliver ut på scenen, de får genast applåder och de tar plats vid sina instrument. Den som aldrig lyssnat på storband, åtminstone inte live, har en upplevelse att hämta i musikens värld. Det är en häftig känsla som sprider sig när de drar igång med denna stora uppsjö av olika instrument. Det är mäktigt och publiken som är där, det syns att de uppskattar den här sortens musik. Det är en relativt hög medelålder på publiken och de stampar i takt, gungar med och nickar medryckande med halvt slutna ögon. Det blir dags för ett solo och solisten ställer sig upp med sin saxofon och jammar för livet, samtidigt som han har en fantastisk publikkontakt. Låten är inte slut efter hans solo, men publiken applåderar ändå ivrigt. Låten är lång men väldigt innehållsrik. 
   Det är alltså såhär en musikalisk fest med ett storband låter. 
Publicerad 25 november 2014 klockan 21:21

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras

23 juli 2026 klockan 11:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-07-24 02:54