Felparkerare orsakar stora problem nu när höststädningen börjar i centrala Lindesberg. Med hösten kommer ju som bekant lövfällning och blåst vilket gör stadens gator fulla av löv, kvistar och annan skräp. När så kommunens städpatruller ger sig ut för att snygga upp så stöter de ofta på problem då vissa personer inte följer datumparkeringen i centrum. Bilarna står helt enkelt i vägen för dem.
–Vi har mycket svårt att genomföra vårt arbete, något måste göras åt detta omgående, säger Göran Orre som ingår i en centrumgrupp vars uppgift är att hålla rent och snyggt i Lindesberg.
Han har under många år kört sopmaskinen i centrum och vittnar om hur det ibland ligger driver med löv på bl a Köpmangatan. Och att komma åt och städa rent är helt omöjligt när bilarna står i vägen, berättar han.
Förutom att vägkanterna liknar en kompost så utgör det en direkt trafikfara.
-Blöta löv blir som en vinterväg med is, säger Göran.
Han har nu kontaktat polisen för att få hjälp.
Höststädning hindras av felparkerare
Att bötfälla dem som inte följer datumparkeringen är det enda som hjälper, menar Lars Törnqvist. Men det är inget som polisen vill lägga ner dyrbar tid på. Det är upp till kommunen att se till att bötfälla eventuella felparkerare, menar han. -Det är kommunens uppgift att hålla vägarna rena från bilar så att sopning och snöröjning kan skötas. De har ju faktiskt en person tillsatt för detta. Jag förstår Göran Orre att han är trött på det här.
Han åker ut på natten och ska arbeta och möter då hinder som försvårar arbetet, säger närpolischefen.
Parkeringsvakt har annat att göra
Kommunen har en man tillsatt för att bötfälla dem som parkerar galet, som dessutom har utbildats för detta arbete. Men han har ett annat jobb också, vilket medför en låg kontroll av felparkerare. Tommy Karlqvist, chef på gatukontoret, medger att det är deras skyldighet att hålla gatorna rena från felparkerade bilar. Men om några åtgärder kommer att göras är en annan fråga. –Visst är det vår uppgift att hålla efter felparkerare. Men det här är ju ett säsongsbetonat problem som bara inträffar under höst och vinter. Dessutom har vår parkeringsvakt ett annat arbete parallellt med detta. Men visst ska vi ta åt oss av kritiken som Göran med flera riktar mot oss, säger han.
Datumparkering: Parkering natten mot ett jämt datum gäller parkering på udda gatunummer. Natten mot udda datum gäller parkering på jämt gatunummer.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.