Felparkerare orsakar stora problem nu när höststädningen börjar i centrala Lindesberg. Med hösten kommer ju som bekant lövfällning och blåst vilket gör stadens gator fulla av löv, kvistar och annan skräp. När så kommunens städpatruller ger sig ut för att snygga upp så stöter de ofta på problem då vissa personer inte följer datumparkeringen i centrum. Bilarna står helt enkelt i vägen för dem.
–Vi har mycket svårt att genomföra vårt arbete, något måste göras åt detta omgående, säger Göran Orre som ingår i en centrumgrupp vars uppgift är att hålla rent och snyggt i Lindesberg.
Han har under många år kört sopmaskinen i centrum och vittnar om hur det ibland ligger driver med löv på bl a Köpmangatan. Och att komma åt och städa rent är helt omöjligt när bilarna står i vägen, berättar han.
Förutom att vägkanterna liknar en kompost så utgör det en direkt trafikfara.
-Blöta löv blir som en vinterväg med is, säger Göran.
Han har nu kontaktat polisen för att få hjälp.
Höststädning hindras av felparkerare
Att bötfälla dem som inte följer datumparkeringen är det enda som hjälper, menar Lars Törnqvist. Men det är inget som polisen vill lägga ner dyrbar tid på. Det är upp till kommunen att se till att bötfälla eventuella felparkerare, menar han. -Det är kommunens uppgift att hålla vägarna rena från bilar så att sopning och snöröjning kan skötas. De har ju faktiskt en person tillsatt för detta. Jag förstår Göran Orre att han är trött på det här.
Han åker ut på natten och ska arbeta och möter då hinder som försvårar arbetet, säger närpolischefen.
Parkeringsvakt har annat att göra
Kommunen har en man tillsatt för att bötfälla dem som parkerar galet, som dessutom har utbildats för detta arbete. Men han har ett annat jobb också, vilket medför en låg kontroll av felparkerare. Tommy Karlqvist, chef på gatukontoret, medger att det är deras skyldighet att hålla gatorna rena från felparkerade bilar. Men om några åtgärder kommer att göras är en annan fråga. –Visst är det vår uppgift att hålla efter felparkerare. Men det här är ju ett säsongsbetonat problem som bara inträffar under höst och vinter. Dessutom har vår parkeringsvakt ett annat arbete parallellt med detta. Men visst ska vi ta åt oss av kritiken som Göran med flera riktar mot oss, säger han.
Datumparkering: Parkering natten mot ett jämt datum gäller parkering på udda gatunummer. Natten mot udda datum gäller parkering på jämt gatunummer.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.