Fastighetsbolaget Gustavsson & Eriksson har haft stora ekonomiska problem, men även om det skulle gå så illa att konkurs är enda utvägen så skulle det inte drabba kommunen rent ekonomiskt. Skräckscenariot för kommunen och deras fastighetsbolag, att det plötsligt skulle finnas massor av billiga lokaler och lägenheter att hyra av mindre privata fastighetsägare är inget som skulle drabba det kommunala bolaget Libo negativt hävdar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
-En serieeffekt av detta slag är inte troligt idag. Tack vare att man gjort sig av med ganska många lägenheter som tidigare stått tomma och kostat dem massor av onödiga utgifter, så är Libos ekonomi god, förklarar Jansson. –Samtidigt har jag fått den uppfattningen att folk idag väljer att bo på centralorten i allt högre grad och då Gustavsson & Eriksson har mycket fastigheter utanför centralorten är risken liten att det skulle få negativa följder på hyresmarknaden för Libo, tillägger han.
Ekonomichefen har precis sett över kommunens borgensarrangemang man har med Gustavsson & Eriksson. Det enda ekonomiskt stora samarbete man har med dem är i Stationshuset i centrum. I övrigt finns det några få mindre gemensamma trådar mellan fastighetsbolaget och kommunen.
Fastighetsbolaget Gustavsson & Erikssons skulder på drygt 260 miljoner kronor är till största del från de tre bankerna Bergslagens Sparbank, Nordbanken (gamla Göta Banken) och Handelsbanken. Bergslagens Sparbank är den bank som kommer att drabbas hårdast om något händer G&E.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.