Fastighetsbolaget Gustavsson & Eriksson har haft stora ekonomiska problem, men även om det skulle gå så illa att konkurs är enda utvägen så skulle det inte drabba kommunen rent ekonomiskt. Skräckscenariot för kommunen och deras fastighetsbolag, att det plötsligt skulle finnas massor av billiga lokaler och lägenheter att hyra av mindre privata fastighetsägare är inget som skulle drabba det kommunala bolaget Libo negativt hävdar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
-En serieeffekt av detta slag är inte troligt idag. Tack vare att man gjort sig av med ganska många lägenheter som tidigare stått tomma och kostat dem massor av onödiga utgifter, så är Libos ekonomi god, förklarar Jansson. –Samtidigt har jag fått den uppfattningen att folk idag väljer att bo på centralorten i allt högre grad och då Gustavsson & Eriksson har mycket fastigheter utanför centralorten är risken liten att det skulle få negativa följder på hyresmarknaden för Libo, tillägger han.
Ekonomichefen har precis sett över kommunens borgensarrangemang man har med Gustavsson & Eriksson. Det enda ekonomiskt stora samarbete man har med dem är i Stationshuset i centrum. I övrigt finns det några få mindre gemensamma trådar mellan fastighetsbolaget och kommunen.
Fastighetsbolaget Gustavsson & Erikssons skulder på drygt 260 miljoner kronor är till största del från de tre bankerna Bergslagens Sparbank, Nordbanken (gamla Göta Banken) och Handelsbanken. Bergslagens Sparbank är den bank som kommer att drabbas hårdast om något händer G&E.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.