Fastighetsbolaget Gustavsson & Eriksson har haft stora ekonomiska problem, men även om det skulle gå så illa att konkurs är enda utvägen så skulle det inte drabba kommunen rent ekonomiskt. Skräckscenariot för kommunen och deras fastighetsbolag, att det plötsligt skulle finnas massor av billiga lokaler och lägenheter att hyra av mindre privata fastighetsägare är inget som skulle drabba det kommunala bolaget Libo negativt hävdar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
-En serieeffekt av detta slag är inte troligt idag. Tack vare att man gjort sig av med ganska många lägenheter som tidigare stått tomma och kostat dem massor av onödiga utgifter, så är Libos ekonomi god, förklarar Jansson. –Samtidigt har jag fått den uppfattningen att folk idag väljer att bo på centralorten i allt högre grad och då Gustavsson & Eriksson har mycket fastigheter utanför centralorten är risken liten att det skulle få negativa följder på hyresmarknaden för Libo, tillägger han.
Ekonomichefen har precis sett över kommunens borgensarrangemang man har med Gustavsson & Eriksson. Det enda ekonomiskt stora samarbete man har med dem är i Stationshuset i centrum. I övrigt finns det några få mindre gemensamma trådar mellan fastighetsbolaget och kommunen.
Fastighetsbolaget Gustavsson & Erikssons skulder på drygt 260 miljoner kronor är till största del från de tre bankerna Bergslagens Sparbank, Nordbanken (gamla Göta Banken) och Handelsbanken. Bergslagens Sparbank är den bank som kommer att drabbas hårdast om något händer G&E.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.