Fastighetsbolaget Gustavsson & Eriksson har haft stora ekonomiska problem, men även om det skulle gå så illa att konkurs är enda utvägen så skulle det inte drabba kommunen rent ekonomiskt. Skräckscenariot för kommunen och deras fastighetsbolag, att det plötsligt skulle finnas massor av billiga lokaler och lägenheter att hyra av mindre privata fastighetsägare är inget som skulle drabba det kommunala bolaget Libo negativt hävdar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
-En serieeffekt av detta slag är inte troligt idag. Tack vare att man gjort sig av med ganska många lägenheter som tidigare stått tomma och kostat dem massor av onödiga utgifter, så är Libos ekonomi god, förklarar Jansson. –Samtidigt har jag fått den uppfattningen att folk idag väljer att bo på centralorten i allt högre grad och då Gustavsson & Eriksson har mycket fastigheter utanför centralorten är risken liten att det skulle få negativa följder på hyresmarknaden för Libo, tillägger han.
Ekonomichefen har precis sett över kommunens borgensarrangemang man har med Gustavsson & Eriksson. Det enda ekonomiskt stora samarbete man har med dem är i Stationshuset i centrum. I övrigt finns det några få mindre gemensamma trådar mellan fastighetsbolaget och kommunen.
Fastighetsbolaget Gustavsson & Erikssons skulder på drygt 260 miljoner kronor är till största del från de tre bankerna Bergslagens Sparbank, Nordbanken (gamla Göta Banken) och Handelsbanken. Bergslagens Sparbank är den bank som kommer att drabbas hårdast om något händer G&E.