Fastighetsbolaget Gustavsson & Eriksson har haft stora ekonomiska problem, men även om det skulle gå så illa att konkurs är enda utvägen så skulle det inte drabba kommunen rent ekonomiskt. Skräckscenariot för kommunen och deras fastighetsbolag, att det plötsligt skulle finnas massor av billiga lokaler och lägenheter att hyra av mindre privata fastighetsägare är inget som skulle drabba det kommunala bolaget Libo negativt hävdar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
-En serieeffekt av detta slag är inte troligt idag. Tack vare att man gjort sig av med ganska många lägenheter som tidigare stått tomma och kostat dem massor av onödiga utgifter, så är Libos ekonomi god, förklarar Jansson. –Samtidigt har jag fått den uppfattningen att folk idag väljer att bo på centralorten i allt högre grad och då Gustavsson & Eriksson har mycket fastigheter utanför centralorten är risken liten att det skulle få negativa följder på hyresmarknaden för Libo, tillägger han.
Ekonomichefen har precis sett över kommunens borgensarrangemang man har med Gustavsson & Eriksson. Det enda ekonomiskt stora samarbete man har med dem är i Stationshuset i centrum. I övrigt finns det några få mindre gemensamma trådar mellan fastighetsbolaget och kommunen.
Fastighetsbolaget Gustavsson & Erikssons skulder på drygt 260 miljoner kronor är till största del från de tre bankerna Bergslagens Sparbank, Nordbanken (gamla Göta Banken) och Handelsbanken. Bergslagens Sparbank är den bank som kommer att drabbas hårdast om något händer G&E.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.